Zamknij

Tabletki dzień po: halodoctor.pl — najczęściej zadawane pytania przez pacjentki

23:07, 17.09.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 23:08, 17.09.2023
Skomentuj

Stosowanie tabletek dzień po budzi czasem kontrowersje. Powód? Brak wiedzy na temat najważniejszych zasad ich stosowania.

Jakie pytania pacjentki zadają bardzo często ginekologom?

Oto spis najczęściej pojawiających się pytań pacjentek do ginekologów:

Czy tabletkę dzień po można stosować więcej niż jeden raz?

Tak. W razie potrzeby antykoncepcja awaryjna może być przyjęta ponownie, nawet w tym samym cyklu. Kobieta, która często potrzebuje tabletkę dzień po, powinna rozważyć dłużej działającą i skuteczniejszą antykoncepcję.

Czy kobiety mogą stosować tabletkę dzień po jako ciągłą metodę antykoncepcji?

Kobieta może stosować antykoncepcję awaryjną zawsze, gdy tego potrzebuje, nawet więcej niż jeden raz w tym samym cyklu. Nie należy jednak zalecać stosowania jej jako ciągłej metody antykoncepcji. Nie ma pewności, że tabletka dzień po przyjmowana za każdym razem po stosunku będzie tak samo skuteczna, jak regularne, ciągłe metody antykoncepcji.

Ponadto kobiety, które często przyjmują tabletkę dzień po, mogą mieć więcej skutków ubocznych. Wielokrotne stosowanie antykoncepcji awaryjnej nie stanowi jednak żadnego znanego zagrożenia dla zdrowia.

Czy tabletki dzień po są odpowiednie dla nastolatek?

Tak. Badanie dotyczące stosowania antykoncepcji awaryjnej wśród dziewcząt w wieku od 13 do 16 lat wykazało, że są one bezpieczne. Co więcej, wszystkie uczestniczki badania były w stanie prawidłowo stosować pigułkę dzień po.

Czy kobieta, która nie może stosować złożonych (estrogenowo-progestagenowych) doustnych środków antykoncepcyjnych lub tabletek zawierających wyłącznie progestagen jako stałej metody antykoncepcji, może nadal bezpiecznie stosować tabletkę dzień po?

Tak, ponieważ leczenie antykoncepcją awaryjną trwa bardzo krótko, a dawka jest niewielka.

Jeśli tabletka dzień po nie zapobiegła ciąży, czy kobieta ma większe szanse, że ciąża ta będzie ciążą pozamaciczną?

Żadne dowody nie sugerują, że antykoncepcja awaryjna zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej. Ogólnoświatowe badania dotyczące tabletek dzień po zawierających wyłącznie progestagen, nie wykazały wyższego odsetka ciąż pozamacicznych po niepowodzeniu antykoncepcji awaryjnej, niż w przypadku ciąż ogółem.

Czy po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej będę już chroniona przed ciążą do następnej miesiączki?

Nie, jeśli chcesz zapewnić sobie stałą ochronę przed ciążą, musisz rozpocząć stosowanie innej metody antykoncepcji do następnego okresu. W szczególności kobieta, która przyjmowała pigułkę dzień po, powinna poczekać do 6. dnia, aby rozpocząć stosowanie hormonalnego środka antykoncepcyjnego. W tym okresie powinna stosować metodę zapasową.

Czy potrzebuję recepty na pigułkę dzień po?

Tak, bez przepisanej recepty przez lekarza nie ma możliwości, aby wykupić tabletkę dzień po w aptece. Tabletki dzień po: halodoctor.pl są idealną możliwością dla pacjentek potrzebujących antykoncepcji awaryjnej, gdyż to za pośrednictwem konsultacji online można najszybciej połączyć się z lekarzem i porozmawiać z nim o swoim przypadku. Jeżeli ginekolog nie będzie widział żadnych przeciwwskazań — wypisze pacjentce receptę na antykoncepcję awaryjną.

Pigułki dzień po zapobiegają uwolnieniu komórki jajowej z jajnika lub opóźniają jej uwolnienie o 5 do 7 dni. Do tego czasu wszelkie plemniki w drogach rodnych kobiety obumrą, ponieważ plemniki mogą tam przetrwać tylko przez około 5 dni. Jeśli doszło do owulacji i jajeczko zostało zapłodnione, antykoncepcja awaryjna nie zapobiegnie implantacji ani nie zakłócają już istniejącej ciąży. Jeżeli skutki uboczne zaczną wymykać się spoza kontroli — natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%