Zamknij

Fotowoltaika to przyszłość domowej energetyki. Stoją za tym liczby!

artykuł sponsorowany + 15:27, 08.09.2023 Aktualizacja: 15:32, 08.09.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Szacuje się, że do 2030 roku energia ze słońca oraz wiatru będzie odpowiadać za jedną trzecią światowej produkcji prądu. Duże wzrosty obserwujemy przede wszystkim w energetyce słonecznej. Chcesz zainwestować w fotowoltaikę w swoim domu? Poznaj najnowsze analizy ekspertów z branży fotowoltaicznej oraz prognozy na najbliższe lata.

Fotowoltaika na świecie – tak dobrze jeszcze nie było!

Tempo rozwoju branży fotowoltaicznej dynamicznie rośnie. To podstawowy wniosek z raportu opublikowanego przez Wood Mackenzie – firmy badawczej zajmującej się m.in. obszarem odnawialnych źródeł energii. Eksperci prognozują, że do 2032 moc zainstalowana w fotowoltaice będzie rosła o ponad 5% z roku na rok!

W 2023 roku na całym świecie obserwujemy znaczne wzrosty mocy instalacji fotowoltaicznych. Światowym liderem, jeśli chodzi o inwestycje w fotowoltaikę, są Chiny – tylko w pierwszej połowie 2023 roku w Chinach zainstalowano systemy o mocy około 60 GW. Możemy się jednak spodziewać, że  sukcesywnie wzmacniać swoją pozycję będą Stany Zjednoczone. Prognozuje się, że 2023 rok USA zamkną z 39% wzrostem w tym sektorze.

Optymistyczne informacje przekazuje również Międzynarodowa Agencja Energetyki (IEA). Według analiz IEA inwestycje w energetykę słoneczną po raz pierwszy w historii przekroczą poziom inwestycji w paliwa kopalne. Odwrót w stronę zielonej energii zdaniem ekspertów wynika m.in. z niestabilnych cen prądu pochodzącego z elektrowni węglowych oraz obaw o bezpieczeństwo energetyczne.

Fotowoltaika w Polsce – najnowsze dane

W Polsce fotowoltaika również ma się bardzo dobrze – mimo dość niesprzyjających okoliczności. Dopłaty do paliw kopalnych, inflacja, spadek liczby inwestycji budowlanych oraz zmiana systemu rozliczeń z net-meteringu na net-billing (sprzedaż nadwyżek energii z fotowoltaiki zamiast oddawania ich do sieci elektroenergetycznej) teoretycznie nie powinny zachęcać do zakupu paneli fotowoltaicznych. 

Jak jednak podaje polski Instytut Energii Odnawialnej (IEO), 2022 rok zamknęliśmy z wynikiem 12,4 GW mocy zainstalowanej – to wzrost o 61% oraz o 4,7 GW mocy rok do roku. Aż 9,3 GW to instalacje prosumenckie, 3,35 GW należało zaś do farm fotowoltaicznych. W 2022 roku fotowoltaika stanowiła już 23% OZE w Polsce – dla porównania w 2019 roku było to 3%.

Tendencja wzrostowa utrzyma się również w roku 2023. Według ekspertów IEO do końca roku moc zainstalowana fotowoltaiki powinna osiągnąć poziom aż 18 GW, co oznaczałoby wzrost o 6 GW rok do roku.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Wydawałoby się, że niestabilna sytuacja gospodarcza zniechęca do inwestowania w panele fotowoltaiczne. Tymczasem jest na odwrót – inwestorzy chcą się w ten sposób uniezależnić m.in. od wahań cen na rynku energii. Dotyczy to zarówno dużych biznesów, jak i gospodarstw domowych. Dzięki inwestycji w fotowoltaikę możemy przynajmniej częściowo uniezależnić się od tradycyjnych źródeł energii oraz sprzedawców prądu. Instalacja fotowoltaiczna, precyzyjnie dopasowana pod kątem mocy do indywidualnych potrzeb energetycznych, może znacząco zredukować koszty utrzymania domu. Możliwość produkowania energii elektrycznej na własne potrzeby to komfort, a także większe bezpieczeństwo energetyczne. Jest to szczególnie istotne w kontekście ciągłego wzrostu cen energii elektrycznej.

Fotowoltaika – rozwiązanie na wiele lat 

Branża fotowoltaiczna bardzo prężnie się rozwija – zarówno firmy, jak i instytucje rządowe otwierają własne jednostki badawcze, w których pracują nad nowymi rozwiązaniami i innowacyjnymi technologiami oraz udoskonalaniem materiałów. Dzięki temu nowoczesne panele fotowoltaiczne charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, grad, opady deszczu czy zmienne temperatury. Producenci testują systemy w różnorodnych warunkach i udoskonalają swoje rozwiązania tak, aby osiągały one maksymalną trwałość oraz żywotność. Coraz więcej modułów jest objętych 25-letnią gwarancją – czyli ochroną przez ćwierć wieku i przez ten czas nie będą wymagały wymiany. Właściciel instalacji fotowoltaicznej musi jedynie pamiętać o okresowych przeglądach technicznych oraz o monitorowaniu stanu poszczególnych elementów systemu.

Więcej o działaniu i budowie fotowoltaiki przeczytasz w artykule od E.ON Polska.

Energia ze słońca z dopłatą

Inwestycja w fotowoltaikę to wydatek rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od technologii oraz wielkości systemu. Na szczęście można zmniejszyć koszty, ubiegając się o dofinansowanie. Do najpopularniejszych programów dopłat należy Mój Prąd 5.0. Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej wynosi tu 6 tys. złotych. Wystarczy jednak zdecydować się na kolejne elementy jak pompa ciepła czy magazyny energii i ciepła, a łączna suma dopłat wzrośnie nawet do 58 tys. złotych. Finansowe wsparcie inwestycji oferuje nam również program Czyste Powietrze. Do tego warto stale monitorować regionalne programy pomocowe. Trzeba też pamiętać, że część wydatków na fotowoltaikę można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Czy fotowoltaika się opłaca? Tak, potwierdzają to dane. Instalacja fotowoltaiczna, szczególnie połączona z pompą ciepła oraz magazynem energii, to sposób na stabilne oraz niezależne źródło energii dla domu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%