Zamknij

Praca w IT - jaka forma działalności najlepiej się sprawdzi?

00:00, 18.09.2023 art. sponsorowany

Zamierzasz założyć własną działalność gospodarczą w branży IT? Zastanów się, co będzie dla Ciebie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Możesz zdecydować się na różne formy opodatkowania, w tym ryczałt, w oparciu o podatek liniowy oraz skalę podatkową. Sprawdź, która opcja ma najwięcej zalet! 

 Podatek liniowy - czy warto wybrać tę formę opodatkowania działalności? 

 Jeszcze parę lat temu podatek liniowy był jedną z częściej wybieranych opcji przez osoby prowadzące działalność w IT. Obecnie jednak zasady rozliczania są mniej korzystne. Ta forma działalności najlepiej sprawdza się w przypadku ponoszenia większych wydatków z tytułu jej prowadzenia - podatek liniowy pozwala bowiem wliczyć wydatki do kosztów firmy. Za kluczową zaletę należy uznać ulgę IP Box, która nalicza się w przypadku dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Mogą z niej zatem skorzystać między innymi programiści. Oznacza to więc, że dzięki uldze IP Box można zmniejszyć stawkę podatku do 5% dla dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Warto podkreślić, że bez niej stawka wynosi aż 19%, niezależnie od wysokości dochodu, co stanowi główny minus podatku liniowego. Ponadto należy liczyć się z odciągnięciem składki zdrowotnej ZUS (4,9% od dochodu). Ta forma rozliczenia działalności nie jest dobrym wyborem w przypadku osób, które chciałyby rozliczyć się z małżonkiem - w podatku liniowym nie ma takiej możliwości. Należy podkreślić, że nie obowiązują również popularne ulgi, w tym ulga na Internet czy na dziecko. Na tę formę rozliczenia nie powinny także decydować się osoby, których roczne przychody nie przekraczają kwoty wolnej od podatku - przy podatku liniowym ona nie obowiązuje. 

Chcesz pracować w IT w Gdańsku na własnej działalności? Wejdź na https://theprotocol.it/filtry/gdansk;wp i znajdź odpowiednie dla siebie ogłoszenie o pracę. 

Ryczałt przy własnej działalności w IT 

Jeśli prowadzisz działalność w IT, możesz też pod uwagę ryczałt jako formę opodatkowania. Dla wielu osób będzie to najkorzystniejsze rozwiązanie. Przede wszystkim ryczałt wiąże się ze znacznie niższym podatkiem od przychodu w porównaniu z podatkiem liniowym - wynosi on 12%. Atutem jest również stała kwota składki zdrowotnej, której nie wylicza się od przychodu. Niestety, w przypadku ryczałtu nie obowiązuje kwota wolna od podatku. Dodatkowo, nie można też skorzystać z wielu ulg podatkowych, w tym ulgi na dzieci oraz ulgi IP Box. 

Skala podatkowa - najważniejsze informacje 

Inną formą rozliczenia może być skala podatkowa - przy tej formie rozliczenia podatek rośnie w miarę zwiększających się dochodów. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla osób, których roczny przychód nie przekracza 30.000 zł, ponieważ przy skali podatkowej jest to kwota wolna od podatku. Jeśli jednak Twoje zarobki będą mieścić się w granicy 30.000 - 120.000 zł rocznie, obowiązuje Cię 12% podatku. Co w sytuacji, gdy dochód roczny okaże się jeszcze wyższy? Wówczas przekroczysz I próg podatkowy i będziesz podlegać opodatkowaniu aż 32%. Warto też wspomnieć o składce zdrowotnej - przy skali podatkowej wynosi ona 9% od dochodu. 

Szukasz bardziej szczegółowych informacji na temat pracy w IT? Odwiedź portal https://blog.theprotocol.it/, na którym umieszczane są artykuły eksperckie.  

Działalność gospodarcza w ramach spółki z o.o. - czy warto? 

Nie musisz decydować się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej – możesz też rozważyć założenie spółki z o.o. Za niewątpliwy atut tej formy działalności w IT należy uznać spory prestiż na rynku, co może przełożyć się na większą liczbę klientów. Pamiętaj jednak, że ta forma działalności wiąże się z niemałymi kosztami założenia - jednorazowo należy zapłacić 350 zł, a oprócz tego obowiązuje podatek od czynności prawnych. Ponadto, w przypadku zakładania spółki konieczne jest posiadanie wkładu własnego, który wynosi minimum 5000 zł. Utrudnieniem jest również skomplikowany system podatkowy, w tym konieczność opłacania dodatkowego podatku - dochodowego. 

Podsumowanie 

Zanim założysz własną działalność w IT, rozważ wszystkie formy opodatkowania. Przeanalizuj dokładnie, która opcja jest dla Ciebie najkorzystniejsza i jaka forma rozliczeń sprawdzi się w Twoim systemie pracy. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%