Zamknij

Czym zajmuje się flebolog?

artykuł sponsorowany + 15:15, 10.08.2023 Aktualizacja: 15:15, 10.08.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Współczesny tryb życia, siedząca praca, brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta - to nieprawidłowe nawyki, które dotyczą coraz większej części naszego społeczeństwa. W dłuższej perspektywie mogą prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, w tym także do schorzeń związanych z układem krążenia. Jednym z powszechniejszych problemów, są zaburzenia związane z żyłami. W takich sytuacjach pomocą służy flebolog – specjalista w dziedzinie zdrowia nóg.

1. Kim jest flebolog?

2. Kiedy warto zgłosić się do flebologa?

3. Główne obszary leczenia chorób żył

Nie zawsze flebolog udziela pierwszej konsultacji w przypadku dolegliwości związanych z kończynami dolnymi. Bardzo często pacjenci zgłaszają się najpierw do lekarza rodzinnego. Jego możliwości działania mogą jednak okazać się niewystarczające.

Kim jest flebolog?

Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył, takich jak zakrzepica żył czy żylaki kończyn dolnych, a także profilaktyką chorób naczyń. Głównym obszarem jego zainteresowania są zaburzenia krążenia limfy i krwi oraz różnego rodzaju schorzenia wynikające z tych nieprawidłowości. Flebologia stanowi ważną gałąź medycyny, mającą na celu zapobieganie i leczenie chorób żył oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia nóg.

W większości przypadków sam fakt podjęcia leczenia flebologicznego, którą proponuje flebolog, okazuje się wystarczająca, by przywrócić komfort życia. Czasami jednak dodatkowo musi interweniować chirurg naczyniowy.

Kiedy warto zgłosić się do flebologa?

Warto skonsultować się z flebologiem w przypadku wystąpienia różnego rodzaju niepokojących symptomów związanych z układem żylnym. Do typowych sygnałów alarmowych powinny należeć:

  • obrzęki nóg, nasilające się zwłaszcza pod koniec dnia,
  • ból lub uczucie ciężkości w nogach,
  • wysypka lub zmiany skórne, także w zabarwieniu skóry, w miejscach, w których przebiegają żyły,
  • widoczne żylaki.
  • skurcze mięśni łydek.

Główne obszary leczenia chorób żył

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, flebolog zajmuje się leczeniem schorzeń w obszarze nóg. Poniżej znajdziesz listę jego głównych zadań.

  • Diagnostyka

Flebolog przeprowadza szczegółowe badania pacjentów w celu zdiagnozowania wszelkich problemów związanych z układem żylnym. Wykorzystuje przy tym różne metody, takie jak badanie USG, badanie Dopplera czy flebografia, dzięki czemu może przeprowadzić precyzyjną ocenę stanu naczyń krwionośnych.

  • Leczenie chorób żył

Po postawieniu diagnozy można podjąć decyzję dotyczącą dalszego leczenia. Może ono obejmować terapię farmakologiczną, zabiegi laserowe, skleroterapię, a w przypadkach zaawansowanych nawet zabiegi chirurgiczne.

  • Profilaktyka

Zadaniem flebologa jest także promowanie i wdrażanie działań profilaktycznych pozwalających uniknąć problemów związanych z układem żylnym.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%