Ubezpieczenie samochodu przez internet z pewnością jest wygodne. OC, AC, Assistance oraz NNW można kupić w dowolnym momencie, bez wychodzenia z domu i po dokładnej analizie ofert wielu ubezpieczycieli. Ale czy jest bezpieczne? Tak, jeśli będzie się przestrzegać kilku zasad. Sprawdź jakich.
W ostatnich latach zakup polisy samochodowej online bardzo zyskał na popularności. Wystarczy wpisać odpowiednie zapytanie w wyszukiwarkę internetową, aby przekonać się, że taką opcję ma w swojej ofercie niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Klienci, którzy już z niej skorzystali, doceniają przede wszystkim wygodę, oszczędność czasu, a także prostotę całej procedury. Ci nieprzekonani, jako argument najczęściej podają względy bezpieczeństwa oraz fakt, że bez pomocy agenta ubezpieczeniowego mogą nie zrozumieć zapisów umowy albo nie być w stanie odpowiednio dobrać zakresu polisy. O ile jednak zachowa się ostrożność przy takiej transakcji, jest ona równie bezpieczna, co wykonywanie przelewów internetowych, płacenie rachunków za pomocą bankowości elektronicznej, czy rezerwowanie wakacji i podawanie danych swojej karty kredytowej.
Szukasz OC przez Internet, przeglądasz kolejne strony, robisz kalkulacje. I nagle oferta jednego z ubezpieczycieli jest nieprzeciętnie niska, a warunki są tak samo korzystne, jak innych firm. Co prawda nazwa tego towarzystwa ubezpieczeniowego nigdy nie obiła ci się o uszy. Zawsze staraj się sprawdzić firmę – najlepiej poszukać opinii innych klientów na różnych forach internetowych. Zwrócić uwagę, czy kontakt z firmą nie jest utrudniony, czy wywiązują się ze swoich obowiązków. Czytaj ogólne warunki ubezpieczenia, zweryfikuj dokładnie, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe udziela ochrony oraz czy działa zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Być może to firma, która dopiero zaczyna na rynku i stąd niskie ceny. Jeśli jednak czujesz obawy przed nieznaną Ci ubezpieczalnią, zawsze możesz skorzystać z ubezpieczenia auta renomowanych firm. Za dobry przykład może służyć ubezpieczenie samochodu za pośrednictwem PKO BP: strona jest intuicyjna, a wszystkie informacje są łatwe do znalezienia.
Odpowiedzialny, rzetelny ubezpieczyciel nie powinien zostawiać cię sam na sam ze stroną internetową i formularzami do wypełnienia. Nawet jeśli kupujesz polisę samochodową po raz kolejny, możesz mieć pytania dotyczące zapisów w ogólnych warunkach ubezpieczenia albo w umowie. Możesz też chcieć dostosować zakres pod swoje nietypowe potrzeby i nie wiedzieć, jak to zrobić. Istotne jest również, aby kontakt ze specjalistą był zapewniony także w trakcie trwania ubezpieczenia. Dlatego zwracaj uwagę, czy na stronie są formularze kontaktowe i opcja zamówienia kontaktu telefonicznego albo na czacie. Albo czy są podane adresy placówek, gdzie w razie problemów możesz uzyskać pomoc.
Silne hasło to podstawa, aby zamknąć wirtualne drzwi przed nosem hakerów, którzy mogą obserwować nasze działania w sieci. W przeciwieństwie do domowej sieci wifi zabezpieczonej silnym hasłem, takiego komfortu nie dają sieci publiczne dostępne np. w centrach handlowych, hotelach, restauracjach itd. Korzystając z ogólnodostępnych sieci wifi lepiej nie wykonywać ważnych operacji bankowych ani przesyłać poufnych danych. Najlepiej też przeprowadzać je na własnym sprzęcie, na którym jest zainstalowane oprogramowanie antywirusowe.
Podsumowując, zakup OC, AC czy innego ubezpieczenia samochodu przez Internet jest bezpieczny, o ile stosujemy podstawowe zabezpieczenia. Renomowana, sprawdzona firma, kontrola zabezpieczeń strony internetowej oraz przesyłanie wrażliwych danych tylko za pomocą zabezpieczonej sieci to absolutne minimum. Przy zakupie ubezpieczenia samochodu za pośrednictwem PKO BP samemu trzeba zadbać tylko o zabezpieczoną sieć, bo o resztę zadba bank.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz