Umowa kupna-sprzedaży ciągnika jest niezbędnym dokumentem podczas dokonywania transakcji kupna-sprzedaży maszyny. Zarówno strona kupująca, jak i sprzedająca zobowiązana jest bowiem do dopełnienia wszelkich tego typu formalności. Co warto wiedzieć na temat umowy kupna-sprzedaży ciągnika? Co jest potrzebne do jej sporządzenia? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Umowa kupna-sprzedaży ciągnika stanowi potwierdzenie przeniesienia praw własności maszyny. Tego rodzaju dokument ma za zadanie zabezpieczyć obie strony transakcji.
Taka umowa zawiera dokładne dane sprzedającego oraz kupującego; miejsce sporządzenia umowy, datę, cenę, podpisy zainteresowanych, opis ciągnika – markę, model, rok produkcji, pojemność silnika, itp.
Umowa kupna-sprzedaży ciągnika to dokument, który musi być sporządzony w formie pisemnej, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.
Sporządzenie umowy w przypadku zakupu ciągnika ważne jest nie tylko z uwagi na potwierdzenie przeniesienia własności maszyny. Od tego zależny jest bowiem cały proces rejestracji ciągnika.
Obowiązujące przepisy nakazują bowiem, aby nabywca zakupionego pojazdu zgłosił zakup w ciągu 30 dni. Co więcej, sprzedający również zobligowany jest do zawiadomienia o tym fakcie Wydział Komunikacji – także w terminie 30 dni. Jest to niezbędne działanie do wykonania, aby ciągnik mógł poruszać się po drogach publicznych.
Kiedy nabyliśmy już ciągnik, niezbędnym etapem jest jego rejestracja, a do tego potrzebny będzie pozytywny przegląd techniczny. Jeśli nie dopełnimy tych formalności, możemy narazić się na karę: od 200 do nawet 1000 zł (przepisy kodeksu cywilnego).
Czego jeszcze będziemy potrzebować do rejestracji zakupionego pojazdu? Z pewnością musimy zabrać ze sobą umowę kupna-sprzedaży ciągnika. Musimy także przygotować: aktualny dowód rejestracyjny, dokument obowiązującej polisy OC, tablicę rejestracyjną oraz uzupełniony wniosek o rejestrację ciągnika.
Należy także pamiętać, że rejestracja nie będzie możliwa, jeśli nie okażemy własnego dokumentu tożsamości bądź wypełnionego pełnomocnictwa, w przypadku gdy dokonujemy rejestracji pojazdu za kogoś.
Osoba będąca nabywcą traktora po zakupie ciągnika musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, tj. PCC-3. Wysokość podatku to 2% od wartości rynkowej zakupionego pojazdu. Zapłata musi zostać uregulowana w ciągu 14 dni od daty zakupu.
Warto jednak zaznaczyć, że nie trzeba uiszczać opłaty podatku, jeśli ciągnik kosztował mniej niż 1000 zł, a także, kiedy nabywca rozlicza się za pomocą ryczałtu lub jest czynnym podatnikiem VAT.
Jakie zobowiązania ciążą jeszcze na nowym właścicielu pojazdu? Nabywca musi pokryć koszty rejestracji, czyli opłaty związane z dowodem rejestracyjnym, pozwoleniem tymczasowym oraz tablicami rejestracyjnymi.
Oprócz tego, w dniu rejestracji należy także dokonać opłaty ubezpieczenia OC (więcej tu: ubezpieczenie.com.pl) traktora, które różni się w zależności od ubezpieczyciela.
Jak widać, zwarcie umowy kupna-sprzedaży to nie jedyny obowiązek, jaki ciąży na stronie nabywającej traktor. Po zakupie ciągnika należy bowiem dopełnić szereg formalności, aby pojazd mógł zgodnie z prawem poruszać się po drogach publicznych. W innym wypadku właściciel pojazdu może narazić się na przykre konsekwencje finansowe.
Po więcej informacji na temat ubezpieczeń zapraszamy pod adres: https://www.ubezpieczenie.com.pl/komunikacyjne/.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz