Zamknij

Zdrowy brzuszek i piękna sierść, czyli jaką karmę dla kota wybrać?

08:34, 27.04.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:45, 27.04.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Jesteś kocim opiekunem i zastanawiasz się jak zadbać o jego brzuszek i sierść? Nie wiesz, jaką karmę dla kota wybrać? Możliwości jest naprawdę wiele i wiemy, że może to przytłaczać. Dieta Twojego kota to kluczowa kwestia, o którą musisz zadbać. To zdrowy koci brzuch zapewnia odporność i dobre samopoczucie Twojego mruczka. Podpowiadamy Ci, czym się kierować wybierając karmę dla kota i jak poruszać się w gąszczu asortymentu zoologicznego.

Kot to mięsożerca, czyli jak powinno wyglądać kocie menu

Kot to bezwzględny mięsożerca i nie należy o tym zapominać. Jako drapieżnik, w naturalnych warunkach kot żywi się tylko świeżym mięsem ptaków czy myszy, które sam upoluje. Dlatego jego żołądek dostosowany jest do trawienia przede wszystkim mięsa. Jest ono podstawowym składnikiem kociej diety. Zawarte w nim białko i tłuszcze to źródło kociej energii.

Rośliny powinny stanowić niewielki ułamek kociego menu. Są one dla kota źródłem wielu witamin, a samo włókno roślinne pozwala pozbyć się kotu nadmiaru kłaczków z układu pokarmowego. 

Czym karmić kota domowego?

Idealnym rozwiązaniem byłoby podawanie kotu odpowiednio skomponowanych posiłków ze świeżego, surowego mięsa i dodatków. W przypadku kotów dobrym wyborem może być dieta BARF. Ważne by posiłki były zbilansowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb danego kota. To wymaga jednak sporej wiedzy i czasu od opiekuna. Zanim zdecydujesz się na dietę BARF zaczerpnij wiedzy od ekspertów i skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Pamiętaj, aby pozyskiwać mięso dla swojego pupila tylko ze sprawdzonych i bezpiecznych źródeł.

Alternatywą, która zaoszczędzi Ci dużo czasu i także pieniędzy w portfelu jest karma dla kota mokra i sucha. Rynek zoologiczny obfituje w rozmaite rodzaje posiłków dla kota. Jak jednak się odnaleźć w morzu możliwości i wybrać najlepszą karmę dla kota?


Dobry skład karmy dla kota

Przy wyborze karmy dla kota kluczowy zawsze będzie jej skład. Szukaj w nim wysokiej dawki tauryny i niskiej zawartości węglowodanów. Mięso powinno górować nad innymi składnikami i najlepiej, jeśli podany jest konkretny jego rodzaj. To istotne w przypadku kotów z alergiami. Sprawdź też jakie witaminy zawiera karma, czy znajdują się w niej probiotyki, które wspierają mikroflorę jelitową. 

Istotne będą także dodatki - na przykład olej z łososia, który świetnie wpływa na kondycję skóry i sierści kota. Sprawdź czy karma zawiera cukier, konserwanty lub sztuczne barwniki. 

Karma dla kota mokra czy sucha?

Pierwsze pytanie każdego kociego opiekuna: karma dla kota mokra czy sucha? Cóż, warto najpierw poznać zalety jednego i drugiego typu karmy dla kota.

Karma mokra dla kota to dodatkowe nawodnienie kota. Karmy mokre znajdziesz w formie pasztetów czy bardziej płynnych sosów. Karmy mokre sprzedawane są także w wygodnych małych saszetkach, puszkach albo też w kartonikach.

Wiele karm suchych dla kotów skomponowanych jest w sposób, który zaspokaja potrzeby kociego organizmu. Karmę suchą łatwo przechowywać w oryginalnych workach lub w szczelnych pojemnikach, które zapobiegają zwietrzeniu. Dostępne są karmy w szerokiej palecie smaków, więc bez problemu znajdziesz taki, który pokocha Twój kot.

Możliwości jest naprawdę wiele. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie kotu na zmianę karmy mokrej i suchej. Koty są wybrednymi stworzeniami i warto podążać za ich upodobaniami, a czasem je zaskakiwać i zadbać o to, by ich menu było różnorodne.

Wybierając karmę dla swojego kotka kieruj się także jego wiekiem. Każda z nich jest optymalnie dobrana do aktualnej fazy rozwoju Twojego zwierzaczka. Możesz wybrać:

  • karmę dla kociąt, która często oznaczona jest napisem Kitten  
  • karmę dla kota dorosłego z napisem Adult lub
  • karmę dla kota seniora. 


Karma dla kota - bezzbożowa czy monoproteinowa?

Karma bezzbożowa dla kota to kolejna kategoria produktów, która zawiera w sobie zarówno karmy mokre, suche, jak i przysmaki dla kotów. Brak zbóż to bardziej lekkostrawna i dobrze przyswajalna dla kota propozycja. Jest to szczególnie ważne w przypadku kotów, które są uczulone na gluten. Świetną opcją będą bezzbożowe karmy marki Canagan, Acana czy Dolina Noteci.

Z kolei karmy monobiałkowe to grupa karm dla kotów z alergią lub nietolerancją pokarmową. Oparte są one na jednym źródle białka zwierzęcego i polecane są w diecie eliminacyjnej. Pomogą ustalić, który rodzaj białka jest dla zwierzaka szkodliwy. Znajdziesz karmy i przysmaki monoproteinowe dla kotów z: koniną, strusiem, kangurem, wołowiną czy królikiem.

Karma weterynaryjna dla kotów o specjalnych potrzebach

Twój kot ma specjalne potrzeby, wynikające z jego przypadłości zdrowotnych? W takiej sytuacji najlepiej sprawdź karmy weterynaryjne dla kotów, które są dostosowane do najczęściej występujących u kotów schorzeń. Takie karmy jak Trovet, Royal Canin czy Sopral PNF to karmy wysokiej jakości, które pomogą Ci zadbać o swojego pupila. Pośród nich znajdziesz karmy przeznaczone dla:

  • kotów sterylizowanych, 
  • kotów z nadwagą, 
  • kotów z cukrzycą, 
  • kotów z chorobami układu moczowego, w tym nerek, 
  • kotów z chorobami układu pokarmowego, 

Odpowiednie nawodnienie kota to podstawa każdej diety

Pamiętaj, aby zawsze poza karmą Twój mruczek miał dostęp do świeżej wody. Prawidłowe nawodnienie kociego organizmu pozwala uniknąć przede wszystkim kłopotów z układem moczowym. Koty piją niewiele, ponieważ naturalnie pozyskują płyn głównie pokarmu – mokrej karmy albo mięsa. Woda powinna stanowić więc cześć dania i powinna być zawsze dostępna dla kota. 

Aby zachęcić kota do częstszego picia wody ustaw w mieszkaniu kilka miseczek z wodą w ulubionych kocich miejscach lub spraw mruczkowi fontannę dla kotów. Dzięki niej woda nie będzie zastana i bardziej atrakcyjna dla kota. Wiele kotów lubi bawić się wodą i spijać ją ze swoich łapek, więc warto zapewnić im taką możliwość – mówi Karolina Dziedzic ze sklepu zoologicznego TuZwierzaki.pl.

Tauryna prawdziwy niezbędnik kociej diety

Jeśli chodzi o składniki dodatkowe w kociej diecie to najważniejsza jest tauryna. Jest to aminokwas niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego, pracy serca i wzroku. Jej niedobór, szczególnie dla kotek w ciąży i kociąt, może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Organizm kota sam nie produkuje tauryny i musi pobierać do zewnątrz. Głównym źródłem tego składnika jest mięso. Dlatego skład karmy i wysoki udział mięsa są tak ważne. Pamiętaj, aby Twój domowy kot codziennie przyjmował dawkę tauryny w swojej karmie.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%