Masz samochód, który ma kilka lat i myślisz o jego sprzedaży, aby kupić coś nowszego? A może Twoja sytuacja życiowa zmieniła się na tyle, że nie potrzebujesz auta na stałe? W obu tych przypadkach rozwiązaniem będzie sprzedaż auta. Poniżej zebraliśmy w formie krótkiego poradnika najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać, aby cały proces zmiany właściciela 4 kółek, przebiegł sprawnie i zgodnie z przepisami.
Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu czytelników, którzy kupno samochodu realizowali w salonie, jego sprzedaż po latach może wydawać się skomplikowaną operacją.
Formalności związane ze sprzedażą sprowadzają się do 4 głównych zagadnień:
- umowy kupna/sprzedaży,
- rejestracji auta,
- zgłoszenia transakcji w Urzędzie Skarbowym,
- wypowiedzenia lub kontynuacji ubezpieczenia pojazdu.
Poniżej przejdziemy przez każdy z wymienionych punktów, tak aby zarówno sprzedający jak i kupujący miał podstawową wiedzę na temat tego, z czym wiąże się sprzedaż używanego auta a także uszkodzonego auta, o czym więcej można przeczytać w artykule https://specjalistka.net/kupno-sprzedaz-uszkodzonego-auta-poradnik/
Umowa zawierana pomiędzy stronami jest nie tylko dowodem transakcji, ale jest wymaga podczas rejestracji auta. Gotowy wzór umowy można pobrać, chociażby ze strony autoumowa.pl
Powinna ona zawierać najważniejsze informacje m.in.:
- datę i miejsce zawarcia,
- dane sprzedawcy i nabywcy (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, telefon),
- dane pojazdu zawarte w dowodzie rejestracyjnym: marka, rodzaj nadwozia, numer nadwozia, rok produkcji, ilość km przebiegu,
- listę wyposażenia auta,
- cenę sprzedaży,
- oświadczenie sprzedawcy, że samochód jest pozbawiony wad, które są mu znane,
- oświadczenie nabywcy o tym kupuje samochód ze świadomością jego stanu technicznego.
- podpisy obu stron.
Zawarcie umowy kupna samochodu to jedno. Teraz obie strony transakcji powinny zadbać o to, aby dopełnić formalności. W przypadku kupującego będzie to rejestracja auta, a dla sprzedającego zgłoszenie sprzedaży auta w wydziale komunikacji pod który podlega. Zgodnie z prawem strony mają na to 30 dni. W przeciwnym razie grozi im kara finansowa w wysokości 1000 zł.
Drugim obowiązkiem kupującego jest zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości pojazdu. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie transakcje, w których przedmiotem jest auto o wartości niższej niż 1000 zł. Pomimo że zgodnie z przepisami zapłacić podatek powinien kupujący, strony mogą w umowie ustalić, iż godzą się podzielić tym obowiązkiem i każda z nich zapłaci go po 50%.
Należy w tym miejscu podkreślić jeszcze jedno. Obowiązek rozliczenia z Urzędem Skarbowym pojawia się w przypadku sprzedającego w jednym przypadku. Jeśli dokonał on sprzedaży auta w ciągu 6 miesięcy od jego zakupu, musi zapłacić podatek dochodowy.
Sprzedając używany samochód musimy wiedzieć o tym, aby przekazać polisę OC nowemu nabywcy.
Dodatkowo należy powiadomić o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe. Mamy na to 30 dni.
Nabywca natomiast może, ale nie musi kontynuować nabytego przy okazji zakupu auta ubezpieczenia.
Możevwypowiedzieć polisę i zawrzeć nową umowę. Jeśli uczyni to w ciągu 30 dni, były właściciel ma prawo do zwrotu niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej, jeśli sprzedaż miała miejsce np. w połowie trwania polisy.
Strony mogą uzgodnić między sobą, że koszt już zawartej polisy będzie zawarty w cenie auta tak, aby móc dokończyć jej bieg bez wypowiadania umowy. Najważniejsze w tym przypadku jest dopilnowanie terminów, aby nie dopuścić do sytuacji, w której stara polisa wygasła, a nowa nie została zawarta. To jednak temat na zupełnie osobny artykuł.
0 1
Na sprzedaży się nie znam, ale sam ostatnio musiałem kupić auto i gdyby nie autotesto to nie wiem jakbym sobie poradził - niestety często ciężko jest znaleźć ogłoszenie, które faktycznie opisuje stan auta taki jaki jest, ale specjaliści z autotesto sprawdzili auto i mi podpowiedzieli czy kupić czy nie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz