Zamknij

Rodzaje igieł w medycynie

17:16, 24.03.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:17, 24.03.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Trudno sobie wyobrazić jakikolwiek podmiot medyczny, który nie używałby igieł. Stanowią one standardowe wyposażenie przychodni pierwszego kontaktu i gabinetów specjalistycznych, a także szpitalnych oddziałów oraz innych placówek świadczących usługi medyczne, weterynaryjne, jak również kosmetyczne, podologiczne czy trychologiczne. Pośród licznych rodzajów igieł istnieją takie do zastosowań ogólnych, jak i do przeprowadzania konkretnych procedur. Sprawdź, które z nich warto mieć zawsze na stanie.

Igły iniekcyjne – do codziennych zastosowań

Najbardziej typowy ze wszystkich rodzajów igieł stanowią igły iniekcyjne. Są one stosowane do dożylnej, domięśniowej, podskórnej i śródskórnej podaży leków. Są to artykuły jednorazowego użytku, nie podlegają sterylizacji. Ze względu na standardową końcówkę, igły iniekcyjne pasują do dowolnej strzykawki.

Do poszczególnych zastosowań wykorzystuje się różne rozmiary igieł iniekcyjnych. Rozmiar podawany jest w milimetrach oraz w tzw. znormalizowanym systemie miar Birmingham Wire Gauge (to litera G na każdym opakowaniu igieł). Dla ułatwienia zamówień i stosowania, każdy rozmiar ma inny, przypisany do niego na stałe kolor.

Różne rozmiary igieł iniekcyjnych i specjalistycznych znajdziesz na https://mercant.pl/igly-i-wenflony,cp37,pl.html.

 

Kaniule dożylne (wenflony) – do podaży kroplówek

Wenflony służą do wytworzenia szybkiego dostępu do naczyń krwionośnych pacjenta. Sprawdzają się w trakcie podawania kroplówek czy kontrastu do badań obrazowych. Najczęściej każda wizyta w szpitalu wiąże się z założeniem kaniuli, aby bezproblemowo podać przez nią lek lub pobrać próbkę krwi, bez konieczności wykonywania dodatkowego wkłucia.

Podobnie jak standardowe igły, również kaniule mają wiele rozmiarów. Poza szpitalami, stosowane są w domach opieki, a także w podawaniu leków choremu w miejscu jego zamieszkania.

 

Igły do portów naczyniowych – przy długotrwałym leczeniu

Jeśli leczenie wymaga długotrwałego i częstego podawania płynów, wielokrotne wkłuwanie byłoby dla pacjenta zarówno niekomfortowe, jak i niebezpieczne. Lekarze decydują się wówczas najczęściej na wszczepienie portu naczyniowego – czyli podskórnego dostępu do żyły głównej (najczęściej jest on ulokowany pod obojczykiem.

Do współpracy z portem przeznaczony jest specjalny rodzaj igieł. Są one zakrzywione, aby lepiej trafić w miejsce przygotowane do podaży leku.

 

Igły do znieczuleń – wytrzymałe i precyzyjne

W przypadku znieczuleń rodzaj zastosowanej igły zależy przede wszystkim od miejsca, w którym następuje wkłucie. Igła do znieczuleń zewnątrzoponowych musi być wbijane z wyjątkową precyzją, dlatego jest ona wyposażona w specjalne prowadnice. Stomatolodzy wybierają natomiast cieniutkie igły do stosowania ze strzykawką typu karpula, dzięki czemu samo wykonanie znieczulenia jest niemal niezauważalne dla pacjenta.

Znieczulenie miejscowe aplikowane w mięsień czy podskórnie wykonuje się najczęściej za pomocą zwykłej igły.

 

Igły do przemywań – okoliczności stosowania

W stomatologii niezwykle ważne jest przemywanie oczyszczanych kanałów. W tym celu stosuje się specjalny rodzaj igieł, powstały właśnie z myślą o tej procedurze.

Igły do przemywań stomatologicznych mają zaokrągloną końcówkę, minimalizującą ryzyko wystąpienia urazu. Charakterystyczny jest dla nich dodatkowy, boczny otwór, ułatwiający płukanie kanału zębowego, korzenia zęba czy kieszeni dziąsła. Powoduje on, że płyn ze strzykawki wchodzi w ruch turbulentny, usprawniający czyszczenie. Są elastyczne i odporne na zginanie, aby dopasować się do różnej u poszczególnych pacjentów budowy kanałów korzeniowych.

 

Igły do pobierania leków – bezpieczeństwo pacjenta

Specjalny rodzaj igieł jest stosowany do pobierania leków. Stosuje się je wówczas, gdy lek musi być przechowywany w fiolce z gumowym korkiem lub innym, zamkniętym na stałe pojemniku a jego podanie ma nastąpić bezpośrednio z fiolki, bez kontaktu z powietrzem.

Igła do pobierania posiada charakterystyczny oszlif, uniemożliwiający zanieczyszczenie leku pozostałościami korka.

 

Igły specjalistyczne są wykorzystywane głównie przez podmioty oferujące swoim pacjentom konkretne procedury medyczne. Okazuje się jednak, że dla wielu z nich znaleziono dodatkowe zastosowania, do których nie były one pierwotnie zaprojektowane. Także standardowe igły, poza medycyną, sprawdzają się również w branży spożywczej (np. do nastrzykiwania mięsa) czy perfumeryjnej (do precyzyjnego odmierzania substancji). Zapas podstawowych modeli jest niezbędny w każdym ośrodku medycznym, przyda się także w domu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%