Zamknij

Upgrade komputera? Doradzamy, w co warto zainwestować

10:04, 24.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:28, 16.06.2023

Artykuł Sponsorowany Komputronik

Komputer stacjonarny to inwestycja na długie lata, nawet jeśli raz na jakiś czas trzeba wymienić podzespoły. Dotyczy to szczególnie zestawów do gier, gdzie wydajność ma kluczowe znaczenie. Oczywiście zawsze możemy kupić nowego peceta, ale w wielu przypadkach właściwym rozwiązaniem jest upgrade komputera. W co zainwestować? Jakie części wymienić? Jak efektywnie wykorzystać budżet na modernizację? 

Nowy procesor? Może Intel Core i5-12400F? 

Jeśli zależy nam na znaczącej poprawie wydajności, to najprostszym rozwiązaniem będzie zakup nowego procesora. Postęp w dziedzinie budowy CPU jest ogromny, a najwięksi producenci co roku wypuszczają coraz lepsze modele. Różnice między nimi są znaczące, a stary procesor nie ma bezpośrednich szans w konkurencji z nowszym ze względu na różnice w architekturze. Na co postawić? 

Jeśli zależy nam na dobrym procesorze ze średniej półki cenowej, to warto rozważyć zakup Intel Core i5-12400F - sklep komputerowy Komputronik oferuje go w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Sześć dwuwątkowych rdzeni oraz podstawowa częstotliwość taktowania w wysokości 2500 MHz w zupełności wystarczą do większości zastosowań, w tym do gier i bardziej wymagających aplikacji (np. do montażu filmów czy obróbki zdjęć). Należy jednak pamiętać, że CPU od konkurencyjnego AMD też są na bardzo wysokim poziomie, a AMD Ryzen 5 5600 oferuje świetny stosunek jakości do ceny. 

Podkręcenie starego procesora – chłodzenie procesorów jest istotne 

Jeśli zależy nam na oszczędnościach, to wcale nie musimy kupować nowego procesora – wystarczy podkręcić częstotliwość taktowania starszego! Oczywiście w praktyce nie jest to aż tak proste, jak to się może wydawać. Musimy upewnić się, że ustawiliśmy odpowiednie napięcie, a także zadbać o profesjonalne chłodzenie procesorów. Podstawowy wiatrak dołączony do zestawu przez producenta na pewno nie wystarczy, szczególnie w przypadku lepszych procesorów. 

Jak wybrać chłodzenie? Do podkręcenia procesora wystarczy proste chłodzenie powietrzne z jednym wiatrakiem, choć najlepiej sprawdzają się zestawy wyposażone w dwa lub trzy wiatraki. Jeśli budżet na to pozwala, to warto zainwestować w chłodzenie wodne. Najlepsze zestawy to koszt kilku tysięcy złotych, ale dobre chłodzenie wodne znajdziemy już dużo taniej – Cooler Master MasterLiquid Lite kosztuje jedynie kilkaset złotych: https://www.komputronik.pl/product/706440/cooler-master-masterliquid-lite-ml240l-v2-rgb.html. Poza chłodzeniem należy zadbać o regularną wymianę pasty termoprzewodzącej. Warto wybrać markowy produkt – w porównaniu z najtańszymi pastami może on zapewnić nawet kilka stopni różnicy przy bardzo niskim koszcie. 

Wymiana dysków 

Choć dyski SSD psują się dużo rzadziej od przestarzałych HDD, to awarie wciąż się zdarzają, a ich prawdopodobieństwo rośnie wraz z czasem użytkowania. Dlatego warto raz na kilka lat wymienić SSD na nowy. Co istotne, pojemność dysków półprzewodnikowych regularnie się zwiększa, a ich ceny powoli spadają, dzięki czemu możemy bez problemu zakupić 512 GB lub nawet 1 TB dużo taniej, niż przed kilkoma latami. 

Dobrym pomysłem jest zakup dwóch oddzielnych dysków SSD – na pierwszym instalujemy system operacyjny, zaś drugi służy wówczas jako przestrzeń magazynowa. Taki podział przekłada się na zauważalne zwiększenie szybkości komputera, szczególnie podczas używania bardziej wymagających programów i gier. 

Dodatkowe kości RAM 

16 GB pamięci RAM to obecnie standard, ale w starszych zestawach jest to jeszcze 8 GB. W ramach modernizacji komputera możemy dokupić dodatkowe kości RAM. Wcześniej jednak należy upewnić się, że płyta główna wciąż ma wolne złącza. W przypadku komputerów do gier można też zastanowić się nad zwiększeniem pamięci RAM do aż 32 GB. To sporo, a różnica będzie odczuwalna jedynie w przypadku najdroższych zestawów. 

Nowa obudowa 

A może nowa obudowa? Starsze modele często mają słaby przepływ powietrza, co niepotrzebnie przegrzewa komputer. Nowa obudowa z dodatkowymi wiatrakami pozwoli obniżyć temperaturę i przedłuży żywotność podzespołów. Do tego możemy wybrać obudowę o wyglądzie, który przypadnie nam do gustu – w ten sposób zmodernizowany komputer wyróżni się zupełnie nowym, niepowtarzalnym wyglądem! 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%