Zamknij

Wniosek o paszport - jak wypełnić, gdzie złożyć oraz ile trzeba zapłacić za gotowy dokument?

14:20, 22.03.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:21, 22.03.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Paszport to bardzo ważny dokument dla osób, które lubią podróżować i często to robią. Przydaje się również tym, których praca zmusza do tego, aby od czasu do czasu odwiedzali filie w innych krajach. O ile możliwość podróżowania bez paszportu na terenie Unii Europejskiej się sprawdza, o tyle poza UE warto mieć go przy sobie. Jeśli potrzebujesz paszportu dla siebie lub członka swojej rodziny, konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Sprawdź, jak uzyskać paszport, jaki wniosek należy wypełnić, gdzie go złożyć oraz ile kosztuje wyrobienie paszport w 2023 roku!

 1. Czego potrzebujesz do wyrobienia dokumentu paszportowego?
 2. Jak złożyć wniosek o paszport?
 3. Ile kosztuje wydanie dokumentu paszportowego w 2023 roku?
 4. Kiedy można odebrać paszport?

Czego potrzebujesz do wyrobienia dokumentu paszportowego?

W Twojej głowie pojawiają się pytania, jak można wyrobić paszport? Złożenie podania nie jest trudne, jednak zanim do tego dojdzie, warto zaopatrzyć się w potrzebne dokumenty. Sam wniosek do wypełnienia można otrzymać w urzędzie bądź pobrać z Internetu. Jak wypełnić wniosek o paszport? Należy go czytelnie wypełnić swoimi danymi. A do wniosku należy dołączyć takie elementy, jak:

 • kolorową fotografię wykonaną maksymalnie pół roku przed złożeniem wniosku, fotografia ma spełniać kilka istotnych wymogów. Można o nich poczytać bądź zgłosić fotografowi, jaki typ zdjęcia potrzebujesz, a on na pewno wykona poprawne. Firmy zajmujące się fotografiami do dokumentów znają wszystkie panujące przepisy i wymogi.
 • używany do tej pory paszport lub prawo jazdy czy ważny dowód osobisty,
 • dokumenty potwierdzające zasadność skorzystania z ulgi, np. Kartę Dużej Rodziny.

Jak złożyć wniosek o paszport?

Wniosek o wydanie paszportu należy złożyć w punkcie paszportowym. Może to być dowolny punkt, a jest ich sporo w całej Polsce. Nie musisz udawać się do punktu, który przypisany jest do Ciebie pod względem miejsca zameldowania. Jest to ogromne ułatwienie dla wielu osób. To, o czym warto pamiętać, to fakt, iż podanie o wydanie dokumentu paszportowego należy złożyć osobiście. Przy sobie trzeba mieć dokument potwierdzający tożsamość. Podczas złożenia wniosku pobierane są również odciski palców. Obowiązujące przepisy bardzo dokładnie mówią, że jest to niezbędne do dalszego procedowania o wydanie paszportu. 

Ile kosztuje wydanie dokumentu paszportowego w 2023 roku?

Obecnie koszt wydania paszportu to ok. 140 zł. Posiadasz dokument potwierdzający prawo do ulgi? Zapewne zapłacisz jedynie 70 zł. Jeśli nie przekroczyłeś jeszcze 25. roku życia, koszt Twojego paszportu będzie wynosił 35 zł. Z kolei opłata za wydanie drugiego paszportu to 280 zł. Taka kwota ustalana jest w szczególnych przypadkach.

Co ważne, ulgowa opłata przysługuje:

 • osobom mającym prawo do renty socjalnej,
 • rencistom, emerytom, osobom niepełnosprawnym, 
 • żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową,
 • osobom przebywającym w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczych,
 • osobom pobierającym specjalny zasiłek opiekuńczy,
 • osobom posiadającym status działacza opozycji antykomunistycznej,
 • kombatantom i weteranom,
 • członkom rodzin wielodzietnych,
 • uczniom i studentom od 18 do 26. roku życia,
 • strażakom ratowniczkom ochotniczej straży pożarnej,
 • ochotnikom pełniącym służbę w podmiotach uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego.

Kiedy można odebrać paszport?

Czas wydania jednego dokumentu paszportowego nie trwa zbyt długo. Zazwyczaj cały proces to ok. 30 dni, jednak często po odbiór paszportu można zgłosić się wcześniej. Jeśli chcesz zostać powiadomionym o takiej możliwości, warto podać swoje dane kontaktowe, a z pewnością urząd wyśle stosowną wiadomość.

Więcej informacji odnośnie miejsc, w których potrzebne są paszporty, a także wyjazdów wakacyjnych czy ubezpieczeń znajdziesz na stronie https://wakacyjnapolisa.pl/.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%