Segregowanie śmieci stanowi bardzo ważny element gospodarowania odpadami. Z punktu widzenia ekologii na tyle potrzebny, że stał się naszym obowiązkiem, nad którym czuwa litera prawa. Obowiązkowa segregacja śmieci już od jakiegoś czasu jest elementem naszej codzienności. Dlaczego warto segregować śmieci?
Dzięki temu, że śmieci są odpowiednio segregowane, znacząco zmniejsza się ilość zanieczyszczeń. Oczywiście, sam fakt, że przed wyrzuceniem odpadu do pojemnika należy dopasować go do danej frakcji surowców nie oznacza, że mniej śmiecimy. Jednak obowiązkowe segregowanie śmieci wyrabia nawyk analizowania tego, co dzieje się z danym odpadem. Zmusza do refleksji nad tym, jakie odpady generujemy i w jakich ilościach oraz czy można zrobić coś, aby zmniejszyć nawał śmieci lądujących w koszach. Zamiast umieszczać śmieci w kubłach bez zastanowienia, poświęcając uwagę czynności wyrzucania śmieci w konsekwencji jesteśmy bardziej wrażliwi ekologicznie. To z kolei może przekładać się na inne aspekty działań proekologicznych. Z coraz większą dezaprobatą podchodzimy do tematu dzikich wysypisk, które stanowią realne zagrożenia dla środowiska naturalnego. Coraz bardziej jesteśmy świadomi tego, że kontener na odpady powstające podczas prac remontowych jest konieczny, ponieważ umieszczanie śmieci pobudowlanych w koszach na śmieci komunalne uniemożliwiłoby prawidłowy recykling zarówno śmieci bytowych, jak i gruzu. Istnieją specjalistyczne firmy, jak gruzo.pl, które nie tylko pozwalają nam wynająć niezbędny kontener, ale też zajmują się prawidłową utylizacją jego zawartości. Wszystkie te aspekty mogą być pokłosiem tak wydawałoby się niepozornej kwestii, jak segregacja śmieci, która uwrażliwia na kwestie dbania o ekologię. Tego, jak segregować odpady uczymy obecnie naszych najmłodszych, co za czasów naszego dzieciństwa wcale nie było takie oczywiste.
Czy odpady mogą dostać drugie życie? Oczywiście, że tak, a jednym z głównych powodów wprowadzenia obowiązkowej segregacja śmieci było właśnie to, że znacznie ułatwia ona i przyspiesza ten proces. Do sortowni trafiają bowiem już wstępnie posegregowane śmieci, a dalsze nimi gospodarowanie opiera się na oczyszczaniu danej frakcji z niepasujących elementów i kierowanie hałdy odpadów złożonych z danego surowca do przetworzenia. Po przetworzeniu można ponownie wykorzystać konkretny surowiec do produkcji papieru, plastiku czy szkła opakowaniowego. Obecnie recyklingowane są nawet odpady, które trafiają do specjalnego kontenera na śmieci z budowy. Wywóz śmieci takich jak beton, cegły i ceramika kończy się zazwyczaj tym, że trafiają one po oczyszczeniu do kruszarki, która wytwarza z odpadów kruszywo budowlane. Kruszywo to można ponownie wykorzystać w budowlance. Dzięki efektywnemu recyklingowi śmieci, które dotąd nie były sortowane i zalegały na wysypisku, dziś znacznie szybciej zostają przetwarzane, ograniczając zanieczyszczenie ekosystemu. Co więcej, ogranicza się też produkcję surowców od podstaw, co również nie pozostaje bez znaczenia dla środowiska.
Każdy kontener na śmieci bytowe odpowiadać powinien innej frakcji odpadów. Powinniśmy więc dysponować w gospodarstwie domowym osobnym koszem na papier, plastik i metal, opakowania szklane, odpady bio oraz śmieci zmieszane. Chcąc pozbyć się odpadów trzeba przeanalizować z jakiego surowca (bądź surowców) się składają, tak aby przyporządkować je do odpowiedniego kubła. Ewentualnie porozdzielać trzeba niektóre elementy, np. ze szklanych butelek i słoików należy zdjąć metalowe nakrętki i umieścić je w odpowiednim koszu.
Śmieci z budowy czy remontu obowiązkowo trzeba umieszczać w kontenerze na śmieci budowlane. Nie trzeba jednak posiadać kontenera na własność, tym bardziej że prace tego typu zwykle przeprowadza się jednorazowo bądź raz na kilka lat. Kontener wynająć można od firm świadczących utylizację gruzu, np. gruzar.pl. Niektóre firmy oferują różne rodzaje kontenerów, np. na gruz czysty, zmieszany, zanieczyszczony, a nawet na ziemię i kamienie. Odpady budowlane umieszczane w kontenerze na gruz to większa szansa na to, że zanieczyszczenia (np. składniki zapraw, odłamki cegieł, zasuszony klej z kafelków itp.) nie przedostaną się do gleby i wód gruntowych — stąd też zakaz przetrzymywania gruzu na gołej ziemi.
Pozytywny wpływ odpowiedzialnej gospodarki odpadami, czego przykładem może być segregacja śmieci, jest nie do przecenienia. Pozwala na zachowanie równowagi między rozwojem cywilizacyjnym a stanem środowiska naturalnego. Dzięki ponownemu wykorzystaniu surowców chroni się zasoby naturalne jak drzewa (potrzebne np. przy produkowaniu wyrobów z papieru) czy naturalnie występujące minerały (np. przy produkcji kruszywa budowlanego) i zmniejsza emisję zanieczyszczeń towarzyszących produkcji nowych surowców jak plastik, metal itp.