Zamknij

Jak bronić się przed nieuzasadnionym oskarżeniem o przestępstwo?

15:49, 02.02.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:49, 02.02.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Zdarzają się sytuacje, w których możemy zostać oskarżeni o przestępstwo, którego faktycznie nie popełniliśmy. Osoba zgłaszająca zawiadomienie może kierować się chęcią zemsty, czy oczyszczeniem siebie z zarzutów. Nie ulega jednak wątpliwości, że takie działanie jest niezgodne z prawem. Jak zachować się w sytuacji fałszywego oskarżenia o przestępstwo? Jak skutecznie się bronić?

W jakiej sytuacji występuje nieuzasadnione oskarżenie o przestępstwo?

Fałszywe oskarżenie o przestępstwo ma miejsce,  gdy ktoś w sposób świadomy zawiadomi organy ścigania o popełnieniu przestępstwa, w momencie, w którym zgłaszana sytuacja nigdy nie miała miejsca. Ważne, że osoba oskarżająca musi być świadoma swojego kłamstwa. Może dotyczyć sytuacji, w której:

  • nie doszło do żadnego przestępstwa,
  • przestępstwo zostało popełnione przez inną osobę, niż wskazana w oskarżeniu,
  • doszło do innego przestępstwa niż wskazane w oskarżeniu.

 

Osoba, wobec której wniesiono oskarżenie (ale wie, że jest niewinna) jest potencjalnym sprawcą, ale jednocześnie występuje w roli pokrzywdzonego. Nieuzasadnione oskarżenie o przestępstwo może (choć nie musi) skutkować bezpodstawnym oskarżeniem oraz prowadzić do wszczęcia postępowania karnego. Bezpośrednią ofiarą takiego działania jest wskazany podmiot, ponieważ sprawa karna może spowodować utratę dobrego imienia, wizerunku lub utratę autorytetu. Zagrożone jest nie tylko dobre imię, ale także istnieje ryzyko pozbawienia wolności, co może nastąpić w przypadku niesłusznego skazania osoby niesłusznie oskarżonej. Co więcej, skutki fałszywego oskarżenia o popełnienie przestępstwa dotyczą także wymiaru sprawiedliwości (określane jest ono przestępstwem wobec wymiaru sprawiedliwości).

Co robić, gdy zostaniemy fałszywie oskarżeni o popełnienie przestępstwa?

Każda osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa ma prawo do obrony. Organy ścigania będą badać okoliczności zgłoszonego zdarzenia, zarówno na korzyść, jak i niekorzyść osoby oskarżonej. Jej zadaniem jest przedstawienie wszystkich okoliczności, które przemawiają na jej korzyść (oskarżyciel będzie gromadził dowody przesądzające o winie). Choć możliwe jest podejmowanie walki w pojedynkę, to chcąc przygotować właściwą linię obrony, warto zdecydować się na profesjonalną pomoc w sprawach karnych i podjęcie współpracy z prawnikiem.

 

Pierwszym etapem jest postępowanie przygotowawcze prowadzone przez Policję lub Prokuratora. Jeżeli sprawa na tym etapie nie zostanie rozstrzygnięta, sprawa może trafić do sądu. Do momentu, w którym wina nie zostanie udowodniona, osoba wskazana w oskarżeniu jest objęta domniemaniem niewinności. Dowody, które warto zgromadzić, to:

  • zeznania świadków,
  • opinie biegłych,
  • zdjęcia i nagrania,
  • dokumenty.

 

W przygotowaniu dowodów na korzyść osoby oskarżonej o popełnienie przestępstwa może pomóc adwokat Gdańsk. Ponadto osoba pokrzywdzona fałszywym oskarżeniem ma prawo do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do właściwego organu (Policji lub Prokuratury) – w tym również wsparcia udzieli adwokat. Należy kompleksowo przygotować się do sprawy i wystąpienia przed sądem, rozpocząć od ustalenia właściwej linii obrony, a następnie przygotować merytoryczne dowody. Warto mieć świadomość, że fałszywe oskarżenie o przestępstwo może skutkować z karą pozbawienia wolności do lat 2.



 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%