Zamknij

Co zrobić ze starymi dyskami twardymi?

15:35, 30.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:36, 30.01.2023
Skomentuj materiały partenra materiały partenra

Większość osób przez całe życie gromadzi masę niepotrzebnego sprzętu elektronicznego, który zalega na strychu, w piwnicy czy w szufladzie, do której nikt już dawno nie zaglądał. I choć wiesz, że nigdy nie użyjesz tego sprzętu i nie przyda Ci się do niczego, to zamiast go wyrzucić, składujesz w domu. Jednym z powodów, dla których tak się dzieje, jest niepewność, co do tego jak należy prawidłowo zutylizować dany rodzaj śmieci. O ile z kablami czy poszczególnymi podzespołami nie ma większego problemu, bo możesz je po prostu oddać do punktu recyklingu, to zupełnie inaczej  wygląda sytuacja w przypadku nośników, które zawierają dane. Idealnym przykładem są dyski twarde. Te, które są puste można oddać do punktu recyklingu, jednak takie z danymi, należy odpowiednio zniszczyć, aby mieć pewność, że zgromadzone informacje nie dostaną się w niepowołane ręce.

Pamiętaj o wyczyszczeniu danych

To sytuacja, która w dużej mierze dotyczy firm. Przez lata gromadzą one ważne dane dotyczące firmy, zbierają bazy klientów z ich danymi osobowymi czy pobierają dane z kont użytkowników. Wyrzucenie takiego dysku może być sporym nadużyciem i złamaniem prawa. Szczególnie w obliczu obowiązujących przepisów dotyczących RODO. To jak należy przechowywać wrażliwe dane i co należy z nimi zrobić po ustaniu obowiązku ich archiwizowania, zostało ściśle opisane i należy trzymać się tych wytycznych. Zapis sprowadza się do tego, że osoba przechowująca dane, ma obowiązek zniszczyć je w taki sposób, aby niemożliwe było ich ponowne odczytanie. Oddanie do punktu recyklingu w takim przypadku nie wystarczy. Konieczne jest skorzystanie z usług firmy, która oferuje niszczenie dokumentów - hsm-recycling.pl. Inną alternatywą jest natomiast szyfrowanie bazy danych

 

Niepotrzebne? Oddaj do recyklingu

Prawidłowa utylizacja dysków twardych w Warszawie nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy, że oddasz taki dysk do firmy, która się tym zajmuje, a ona będzie wiedziała co z tym zrobić. Dlaczego recykling elektrośmieci jest tak ważny dla środowiska? Pozwala na przekształcenie poszczególnych części w nowe, sprawne urządzenia i odzyskanie tych surowców, z których da się jeszcze coś zrobić. Pozwala to znacznie obniżyć emisję potrzebną do wytworzenia nowych surowców i zmniejsza ślad węglowy. Ochrona środowiska to ważny temat, którym zainteresowaliśmy się stosunkowo późno. Dlatego szczególnie ważna jest wysoka świadomość w tym aspekcie i wykonywanie takich pozornie mało znaczących akcji, które przynoszą wielkie korzyści dla planety. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%