Zamknij

Wybieramy projekty domów, a co potem? Następne kroki na drodze do własnego domu.

. + 09:41, 21.10.2022 Aktualizacja: 14:13, 24.10.2022
Skomentuj

Wybór projektu domu to jedno z podstawowych zadań, jakie czeka na nas w procesie realizacji inwestycji. To jedna z pierwszych czynności na drodze do własnego domu. Jakie są kolejne? Co nas czeka po zakupie projektu domu? Przed nami wiele rzeczy do załatwienia.

Dom przy Słonecznej 12 – wizualizacja

Przystosowanie projektu do działki - pozycja obowiązkowa

Gotowe projekty domów w każdym przypadku podlegają przystosowaniu (adaptacji) do konkretnej działki, na której chcemy budować. Mylne jest przekonanie, że skoro dokumentację określa się mianem gotowej, to wystarczy ją zanieść do starostwa i czekać na pozwolenie. Przystosowanie wykonuje lokalny architekt, którego musimy w tym celu zatrudnić. W trakcie tego procesu projekt dostosowywany jest do warunków zabudowy, realiów działki oraz naszych indywidualnych potrzeb i wymagań. Na tym etapie można zmieniać projekty domów. Pozwala na to autorska zgoda na zmiany dostarczana zazwyczaj bezpłatnie z zamówionym planem.

Dom przy Alabastrowej 57 – wizualizacja

Pozwolenia na budowę - bez tego ani rusz!

Po wykonaniu przystosowania komplet dokumentów musimy złożyć w odpowiednim urzędzie wydającym pozwolenie na budowę. Decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę podejmuje starosta, lub prezydent miasta, w przypadku miast na prawach powiatu. Na ostateczną decyzję możemy czekać do 65 dni, pod warunkiem, że nasz wniosek był kompletny i bez uchybień formalnych. Szybszą możliwość rozpoczęcia budowy daje zgłoszenie inwestycji, jednak jest ono możliwe jedynie w warunkach, gdy obszar oddziaływania planowanego budynku mieści się w całości na naszej działce. Ostatnia nowelizacja prawa budowlanego pozwala realizować na zgłoszenie projekty domów do 70 m² powierzchni zabudowy, pod warunkiem, że budowa ma zaspokoić indywidualne potrzeby mieszkaniowe inwestorów.

Budujemy! Tylko jak?

Gdy wreszcie w naszych rękach będzie urzędowo potwierdzone pozwolenie na budowę możemy rozpocząć prace na działce. Musimy pamiętać, że wszelkie prace budowlane wykonane przed decyzją starosty mogą zostać uznane za samowolę budowlaną.

Kolejnym krokiem na naszej ścieżce jest wybór metody realizacji inwestycji. Do wyboru mamy zasadniczo kilka opcji – system zlecony, system gospodarczy, lub najpopularniejszy chyba, tryb mieszany. Jeśli mamy pojęcie o budowlance w szerokim zakresie, realizacja inwestycji będzie najtańsza, gdyż własnym sumptem (bądź przy pomocy rodziny, czy znajomych) wykonamy większość prac. Jeśli znamy się na budowie częściowo do specjalistycznych prac zatrudnimy fachowców, a to co możemy zrobić sami wykonamy oszczędnie na własną rękę. Jeśli obca nam kielnia i zaprawa skupmy się na planowaniu wykończenia wnętrza, a budowę oddajmy w ręce fachowej ekipy.

Dom przy Rubinowej 8 – wizualizacja
Dom przy Rubinowej 8 – wizualizacja

Wybór kierownika budowy - dobry fachowiec to gwarancja powodzenia inwestycji.

Każda drużyna musi mieć swojego kapitana, a każda budowa kierownika. To bardzo ważna funkcja, dlatego powinniśmy postawić na sprawdzonego i poleconego fachowca. Od niego zależy całość prac podejmowanych w trakcie realizacji. Kierownik czuwa również nad zgodnością wykonywanych działań z projektem budowlanym. Ma także możliwości modyfikacji planu, jeśli zmiany, które chcemy wprowadzić nie są istotne dla podstawowych parametrów budynku, takich jak kubatura, konstrukcja, czy powierzchnia zabudowy. Każdą zmianę i cały przebieg prac budowlanych kierownik zapisuje w dzienniku budowy. Jest on uprzednio opieczętowany (każda strona!) przez urząd administracji budowlanej.

Ostatnie obowiązki - oddanie budynku do użytkowania

Kierownik budowy jest również odpowiedzialny za sporządzenie dokumentacji powykonawczej i zgłoszenie wykonanego budynku do odbioru. Aby uzyskać pozwolenie na zamieszkanie niezbędne jest skompletowanie szeregu dokumentów, które musimy dołączyć do wniosku. Są to, poza dziennikiem budowy:

  • oświadczenie kierownika o zgodności wykonanych robót budowlanych z projektem budowlanym oraz pozwoleniem na budowę.
  • oświadczenie kierownika o uporządkowaniu terenu budowy
  • potwierdzenie odbiory wszystkich instalacji wewnętrznych oraz przyłączy mediów
  • protokół kominiarski z badania szczelności przewodów kominowych
  • świadectwo charakterystyki energetycznej budynku

Po skompletowaniu wszystkich wymaganych zaświadczeń i dokumentów i w sytuacji, w której żadna z instytucji, do której występujemy z wnioskami (Państwowa Straż Pożarna, Inspektorat Ochrony Środowiska, dostawcy mediów, Państwowa Inspekcja Sanitarna, PIP) należy złożyć zawiadomienie o zakończeniu robót budowlanych w Powiatowym lub Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Jeśli do 21 dni nie wpłyną żadne uwagi, czy zastrzeżenia, co do budowy, następuje tzw. milcząca zgoda na użytkowanie budynku. Możemy się legalnie wprowadzać.

Dom przy Przyjemnej 24 bis – wizualizacja

Aby ten skomplikowany i wymagający cierpliwości proces przejść bez stresu warto poznać kolejne jego etapy. Teraz już wiemy, co nas czeka i jak podejść do tematu. Wybieramy projekt domu i cała zabawa dopiero się rozpoczyna.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KarmaKarma

0 0

Nie można zapominać też o wyborze odpowiednich okien, a ja osobiście polecam te od firmy Atos z Lublina. Są doskonałej jakości.

13:46, 01.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%