Zamknij

Jaki wybrać soundbar do muzyki?

10:26, 20.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:26, 20.09.2022

Soundbary to kompaktowe urządzenia, które zapewniają bardzo dobre wrażenia dźwiękowe. Służą przede wszystkim do odtwarzania dźwięków z telewizora, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je również do słuchania ulubionej muzyki. Jak wybrać taki soundbar do muzyki

Co lepsze: głośniki czy soundbar? 

Głośniki zapewniają lepszą jakość dźwięku przestrzennego niż soundbary. Jeśli naszym głównym celem jest poprawienie dźwięku telewizora i uzyskanie efektu dźwięku przestrzennego, soundbar będzie dobrym wyborem. Takie urządzenie będzie dodatkowo ładnie prezentować się w salonie. 

Na grafice powyżej: Soundbar Samsung HW-Q600B dostępny w sklepie online Inlago.pl 

Natomiast jeżeli zależy nam na odtwarzaniu dźwięki stereo, to lepszym wyborem będą głośniki aktywne. Nadają się one do odtwarzania różnych gatunków muzycznych – zarówno do muzyki klasycznej, jak i do muzyki rockowej.  

Soundbar czy kino domowe? 

Soundbar to pewnego rodzaju kompromis między jakością brzmienia a rozmiarem. Jeśli nie mamy dużo wolnego miejsca, ani nie posiadamy specjalnej wiedzy, soundbar znacznie poprawi odtwarzanie dźwięku z telewizora. Co więcej, podłączenie listwy dźwiękowej jest bardzo łatwe i nikomu nie powinno sprawić żadnych problemów. 

Na grafice powyżej: Soundbar TCL TS9030 dostępny w sklepie online Inlago.pl 

Z kolei kino domowe, składające się z amplitunera, subwoofera, odtwarzacza Blu-Ray i głośników w układzie 5.1 lub 7.1 jest nie tylko znacznie bardziej kosztowne, lecz także zajmuje o wiele więcej miejsca w pomieszczeniu.  

Czy soundbar nadaje się do słuchania muzyki? 

Słuchanie muzyki na soundbarze może wydawać się dziwne. Okazuje się jednak, że soundbary bardzo dobrze sprawdzą się do słuchania muzyki, szczególnie jeśli mamy niewiele miejsca w pokoju i ograniczony budżet. 

Jaki soundbar do muzyki? 

Muzyka na soundbar ze smartfona 

Wybierając soundbar do muzyki i filmów, warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w moduły Wi-Fi i Bluetooth oraz takie, które wspierają Google Chromecast lub Airplay. Dzięki temu będziemy mogli bezprzewodowo odtwarzać muzykę z telefonów, tabletów czy laptopów. Generalnie Wi-Fi jest lepszym rozwiązaniem do strumieniowania muzyki niż moduł Bluetooth, ponieważ dzięki wyższej przepustowości obsługuje wysokiej jakości formaty. Soundbar do muzyki z telefonu to dobra opcja dla osób, które chcą codziennie słuchać swoich ulubionych piosenek. 

Na grafice powyżej: Soundbar Blaupunkt LS200SUB dostępny w sklepie online Inlago.pl 

Soundbar z radiem 

Jeśli chcemy kupić soundbar do muzyki, powinniśmy wybrać model z radiem FM i radiem internetowym. Radio jest bowiem niezastąpionym urządzeniem w każdym salonie. Pozwoli nie tylko na słuchanie popularnej muzyki, ale również na odsłuchiwanie wiadomości czy ulubionych audycji. 

Jaka konfiguracja soundbaru? 

Przed zakupem powinniśmy się również zastanowić, czy wystarczy nam soundbar 3.1 albo 5.1, czy lepiej zainwestować w model z obsługą 7.1. Tutaj wszystko zależy od naszych preferencji i wielkości pomieszczenia. Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca, powinniśmy zainwestować w soundbar z 3.1. W przypadku większych pomieszczeń z powodzeniem możemy pokusić się o zestaw 7.1. Dzięki takiej konfiguracji uzyskamy także przestrzenność dźwięku.  

Na grafice powyżej: Soundbar TechniSat AudioMaster SL 450 dostępny w sklepie online Inlago.pl 

Gdzie ustawić soundbar do muzyki? 

Odpowiednie ustawienie soundbaru jest bardzo ważne, ponieważ pozwala w pełni wykorzystać jego możliwości. W sprzedaży znajdziemy zarówno soundbar wiszący, jak i taki do postawienia na półce pod telewizorem. Ważne jest, aby listwa głośnikowa znajdowała się w symetrycznej odległości od lewej i prawej ściany, aby dźwięk docierał do nas pod takim samym kątem odbicia.  

Jak najlepiej ustawić soundbar? Mamy do wyboru kilka możliwości. 

  • Montaż naścienny – soundbar możemy zamontować na ścianie, najlepiej tuż pod odbiornikiem. Dzięki temu zapewnimy sobie najlepsze wrażenia dźwiękowe.  
  • Soundbar nad telewizorem lub pod – lepszym rozwiązaniem będzie zamontować soundbaru pod telewizorem niż nad. W takiej konfiguracji dźwięk muzyczny będzie trafiał bezpośrednio do ucha użytkownika, nie odbijając się od podłogi czy sufitu. 
  • Montaż w szafce RTV – możemy również umieścić soundbar we wnęce szafki RTV. W takim przypadku musimy go maksymalnie wysunąć do przodu, aby dźwięk nie odbijał się od szafki RTV i nie zniekształcał dźwięku.  

Wiele osób, zastanawia się również, czy soundbar może stać za TV. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dźwięk będzie odbijał się od odbiornika, co przełoży się na jego niską jakość.  

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%