Zamknij

Pompa ciepła MONOBLOK czy SPLIT? Które rozwiązanie wybrać?

15:40, 08.09.2022 . Aktualizacja: 14:21, 14.09.2022
Skomentuj

Pompy ciepła to rozwiązanie chętnie wybierane zarówno do ogrzewania domu, jak i wody w nim oraz w basenie. Popularność tych urządzeń wynika przede wszystkim z ich łatwej obsługi, niewielkiego poboru prądu, a także doskonałej wydajności. Pompy ciepła wykorzystują powietrze – a więc zasób naturalny, który się nie kończy. To sprawia, że są nie tylko ekonomicznym, ale również ekologicznym rozwiązaniem. Do wyboru są dwa rodzaje pomp: SPLIT i MONOBLOK. Czym się różnią i którą pompę wybrać do ogrzewania domu?

Pompa ciepła SPLIT a MONOBLOK – podobieństwa i różnice

Obydwa rodzaje pomp ciepła – MONOBLOK i SPLIT – pracują tak samo, tj. pobierają energię z powietrza, a następnie przekształcają ją w ciepło. Te z kolei jest oddawane wodzie – zarówno w domowej instalacji (podgrzewanie wody użytkowej), jak i w basenie (basenowa pompa ciepła).

Zarówno pompy ciepła MONOBLOK, jak i SPLIT są oszczędne w poborze energii. Koszty ich użytkowania są więc niewielkie. Jeśli dodatkowo posiadasz instalację fotowoltaiczną, a pompy są nią zasilane, to korzystanie z nich jest jeszcze bardziej ekonomiczne.

Najważniejszą różnicą między tymi rodzajami pomp jest rozmieszczenie komponentów – choć składają się z tych samych elementów. Pompa ciepła SPLIT dzieli się jednak poniekąd na dwie części – jedna jest instalowana wewnątrz budynku, druga na zewnątrz. W środku znajduje się skraplacz, na zewnątrz zaś zawór, parownik i sprężarka. Układ chłodniczy jest połączony jednak przewodami. Do instalacji pompy ciepła SPLIT niezbędna jest fachowa wiedza i uprawnienia. Nie można jej więc instalować we własnym zakresie.

W przypadku pompy MONOBLOK układ chłodniczy nie jest rozdzielony. Tym samym jej instalacja jest łatwiejsza i można dokonać jej we własnym zakresie.

Pompa ciepła PCWU od Hewalex

Powietrzna pompa ciepła PCWU w ofercie Hewalex to nowoczesne, wydajne i ekonomiczne rozwiązanie. Pompy typu powietrze-woda to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięga się coraz częściej i tendencja wzrostowa jest coraz bardziej zauważalna. Taki rodzaj pomp jest wykorzystywany przede wszystkim do ogrzewania wody użytkowej (CWU), a zabudowa takiego urządzenia jest prosta i nie wymaga szczególnej ingerencji w strukturę budynku. Pompy PCWU Hewalex mogą pobierać powietrze zarówno z pomieszczenia, jak i z zewnątrz. Co więcej, taka pompa może być również wykorzystywana do chłodzenia pomieszczeń – dzięki temu, że powietrze usuwane z niej po ogrzaniu jest schładzane nawet o kilkanaście stopni.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MarekMarek

0 2

Pompa ciepła to bardzo dobry wybór. Polecam sprzęt od firmy Fonko, który pozwala cieszyć się wysokim komfortem niezależnie od pory roku. 09:50, 01.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nicknick

3 0

kosztowne gadzety 10:45, 01.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%