Zamknij

Depresja - co warto o niej wiedzieć?

14:27, 15.04.2022 . Aktualizacja: 14:33, 15.04.2022
Skomentuj

U większości z nas pojawiają się wahania nastroju czy gorsze momenty. Depresja przejawia się na wiele sposobów. Zwykle towarzyszy jej spadek energii, brak zainteresowania codziennymi aktywnościami, utrata apetytu. Wiele osób cierpiących na depresję odczuwa także lęki i niepokój.

Objawy depresji - najczęstsze są zaburzenia snu!

Depresja może objawiać na wiele przeróżnych sposobów, a wśród najpopularniejszych jej objawów można wymienić:

  • zaburzenia snu,

  • spadek energii,

  • brak zainteresowania codziennymi aktywnościami, smutek,

  • utrata apetytu,

  • utrata wagi ciała,

  • kłopoty z koncentracją,

  • samokrytycyzm,

  • poczucie beznadziei,

  • fizyczne dolegliwości,

  • unikanie innych osób,

  • irytacja,

  • trudności w podejmowaniu decyzji,

  • myśli samobójcze,

  • lęk i niepokój,

  • martwienie się bez konkretnego powodu,

  • zdezorientowanie,

  • uderzenia gorąca i zimna,

  • nieostre widzenie, kołatania serca,

  • nadmierne pocenie się.

Zaburzenia depresyjne mogą mieć przeróżne podłoże i mogą dotyczyć każdego. Symptomy z czasem mogą się nasilać i trwać z przerwami, nawet przez lata. Depresja może zostać wywołana wskutek przeżycia traumy, na przykład utraty bliskiej osoby czy dziecka. Mamom, które nie mogą poradzić sobie z natłokiem obowiązków związanych z nową rolą, w jakiej się znalazły bardzo często przytrafia się depresja poporodowa. Choć cieszą się z przyjścia na świat dziecka, natłok nowych obowiązków i obawa przed spełnieniem się w roli mamy stają się u nich przyczyną depresji. Ważne jest, aby zareagować w takiej bądź innej sytuacji od razu i bardzo szybko. Niezbędne jest leczenie depresji, a recepta online umożliwi szybkie pozyskanie leków wypisanych przez lekarza. Najważniejsze jest, aby zacząć działać i się nie poddawać.

Kto może cierpieć na zaburzenie depresyjne nawracające?

Depresja może przydarzyć się każdemu, niezależnie od wieku oraz płci. Częściej zapadają na nią jednak kobiety, ze względu na nadwrażliwość, ale u mężczyzn także się pojawia, szczególnie u młodych chłopców, którzy mierzą się ze stereotypami i muszą znaleźć swoje miejsce na świecie. Depresji mogą także towarzyszyć objawy psychotyczne, bardzo poważne w swoich skutkach.

przyczyny depresji

Przyczyny depresji - m.in. depresja poporodowa

Nie ma jednej przyczyny wystąpienia depresji, ale ważne jest, aby zacząć działać skutecznie, gdy tylko pojawią się jej pierwsze objawy. Najlepiej wziąć L4 online, aby zająć się sobą, popracować nad kondycją psychiczną i rozwiązać problemy. Trzeba mieć świadomość, że depresję mogą wywołać naprawdę przeróżne czynniki, zarówno biologiczne, behawioralne, poznawcze, jak i osobiste. Rozpatrując przyczyny chorób psychicznych zawsze trzeba brać pod uwagę depresję.

Warto mieć świadomość, że zaburzenia depresyjne mogą mieć podłoże genetyczne. Po prostu niektóre osoby mają większą skłonność do stanów depresyjnych i pojawia się u nich poczucie winy nawet ze względu na błahe sprawy. Niektóre doświadczenia stresujące również mogą wywołać depresję. Czasem natłok spraw w życiu jest na tyle duży, że wystąpienie depresji jest po prostu kwestią czasu, jeżeli nie oczyści się umysłu i nie zacznie rozwiązywać problemów.

Wśród przyczyn depresji można wymienić także nieodpowiedni sposób myślenia, negatywne patrzenie na wiele sytuacji w życiu, doszukiwanie się wyłącznie czarnych stron danej sytuacji, bez żadnych pozytywów. W diagnostyce depresji takie zaburzenie jest bardzo często spotykane.

l4 online

Sposoby leczenia depresji

Podstawą jest, aby rozpoznać depresję. Wtedy można już rozpocząć skuteczne leczenie, które na pewno przyniesie spodziewane rezultaty, jeżeli pacjent się zaangażuje. Obecnie dostępne są bardzo skuteczne leki przeciwdepresyjne, które bardzo dobrze koją nerwy, wyciszają myśli i sprawiają, że szybko ulega poprawie samopoczucie.

W przypadku wystąpienia depresji wskazana jest także psychoterapia indywidualna lub grupowa. Warto porozmawiać o problemach, zdiagnozować źródło ich powstania. Przegadując temat, objawy depresyjne ustąpią, ponieważ będzie się wiedziało, jak sobie z nimi radzić.

objawy depresji

Jak uniknąć najczęstszych objawów depresji?

Bóle głowy, zmęczenie, znużenie, problemy z koncentracją zaliczają się do zaburzeń psychicznych, które mogą wywołać depresję. Powodu pojedynczych objawów depresyjnych należy doszukiwać się przede wszystkim w sytuacji, jaka występuje w Twoim życiu. Czasem jedna sytuacja może przekroczyć granicę, za którą występują różne rodzaje depresji.

Najgorsza jest depresja maskowana, która ciągnie się latami, a stan pacjenta pogarsza się z niewyjaśnionych przyczyn. Dzieje się zwykle tak, gdy pacjent sam siebie oszukuje. Z czasem jednak występuje duże nasilenie objawów depresji. Niektórym pacjentom nie udaje się pomóc na czas, ponieważ ich stan jest zbyt poważny, a wyniszczenie organizmu naprawdę bardzo duże. Ważne jest jednak, aby zawsze szukać pomocy, wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne, a można będzie zacząć ciężką walkę o własne zdrowie.

Pamiętaj, że depresja jest stanem bezpośredniego zagrożenia zdrowia, nie należy bagatelizować jej objawów, niezależnie od czasu trwania objawów depresji. Zgłaszając się po fachową pomoc można uratować swoje życie.

Niezależnie, czy występują u ciebie wyłącznie lekkie objawy depresji czy inne stany depresyjne, zgłoś się do poradni zdrowia psychicznego.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MajkaDrośśMajkaDrośś

0 0

Okazało się jakiś czas temu, że moja mama ma depresję. Widziałam, że coś się nie tak z nią dzieję, ale nie sadziłam, że problem jest aż tak poważny. Chodziła na psychoterapię, brała leki a teraz jeszcze zaczęła terapię ketaminą w ketamineclinic . Podobno po terapii czuje poprawę, więc to dobry znak :D 11:58, 22.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%