Gdańsk na brak zainteresowania osób szukających nowych nieruchomości nie może narzekać. Wciąż przybywa chętnych, którzy chcą zamieszkać tutaj na stałe, ciesząc się ze wszystkich atutów tego miasta. Nadmorski klimat, czystsze powietrze niż w innych częściach kraju, bogaty i zróżnicowany rynek pracy czy szeroka oferta kulturalno-edukacyjna niewątpliwie przyciągają nowych mieszkańców. Czy powinni oni szukać swojego M na nowopowstałych osiedlach?
Wśród gdańskich klientów można wymienić dwie główne grupy. Jedną z nich są młode pary, które kupują swoje pierwsze mieszkanie lub kolejne ze względu na powiększającą się rodzinę. Drugą stanowią inwestorzy, chcący bezpiecznie i z zyskiem ulokować swoje oszczędności w bardziej opłacalny sposób niż na lokatach bankowych. Rynek wynajmu nieruchomości w stolicy województwa pomorskiego wciąż utrzymuje się na satysfakcjonującym poziomie[1].
W tym tekście skupimy się na grupie klientów, którzy są nastawieni na nowe mieszkania. Gdańsk w tym zakresie ma wiele do zaoferowania, zarówno w dzielnicach w centrum miasta, blisko morza, jak i na obrzeżach z dobrze rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną. Oczywiście wybierając lokal z widokiem na plażę, należy liczyć się z wysoką ceną za mkw. Jednak deweloperzy realizują swoje projekty także w nieco oddalonych częściach miasta, w których przyszli mieszkańcy mogą liczyć na lepszą dostępność terenów zielonych i miejsc doskonałych do rekreacji. Wybór lokalizacji wiąże się z oczekiwaniami domowników i jest jednym z głównych czynników, który wpływa na ostateczną decyzję.
Firmy deweloperskie chcąc przekonać klientów do wyboru mieszkania z ich oferty, proponują szereg udogodnień, o których trudno mówić w przypadku rynku wtórnego nieruchomości. Należą do nich:
Wśród nowości pojawiły się także stacje ładowania samochodów elektrycznych na terenie osiedla. Rozwiązania wspierające ekologię i ochronę naturalnych zasobów Ziemi są jednym z najnowszych trendów obowiązującym także w budownictwie mieszkaniowym. – W naszych nowych inwestycjach stosujemy wysokiej jakości materiały oraz innowacyjne technologie, dzięki czemu proponowane mieszkania są komfortowe i nowoczesne. Nie zapominamy o estetyce budynków czy zagospodarowaniu terenów zielonych, które będą służyły wszystkim mieszkańcom. Z myślą o nich, a także dla wsparcia ekosystemu, w naszych gdyńskich projektach wprowadzimy ogrody deszczowe. Zapewnią one walory wizualne, a także pomogą w ponownym wykorzystaniu wód opadowych – wylicza Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Murapol SA. Ogrody deszczowe powstaną w dwóch inwestycjach ulokowanych w południowej części Gdańska – Murapol Osiedle Novelo i Murapol Osiedle Zdrovo.
Deweloper wprowadził także inne rozwiązania dla podwyższenia standardu swoich lokali. Do takich udogodnień zaliczymy pakiet antysmogowy – chroniący wnętrza przed dostawaniem się zanieczyszczeń z zewnątrz oraz system smart home – służący do zdalnego zarządzania mediami we własnym mieszkaniu.
Odpowiedź na pytanie, czy lepiej postawić na rynek wtórny, czy pierwotny jest uzależniona od indywidualnych potrzeb. Jednak warto na bieżąco śledzić oferty nowych lokali, gdyż wybrane z nich można kupić taniej, korzystając z sezonowych promocji. Niekiedy deweloperzy proponują ostatnie, gotowe mieszkania do odbioru, do których można się wprowadzić znacznie szybciej.