Zamknij

40-lecie Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Piękna muzyka i wspaniała orkiestra [WIDEO]

09:03, 14.06.2022
REKLAMA

Piękna muzyka, wspaniała orkiestra pod kierownictwem doskonałego dyrygenta w hotelu Radisson Blu w Sopocie zabrzmiały 6 czerwca 2022 r. z okazji 40-lecia Filharmonii Kameralnej. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk złożył wyrazy uznania dla muzyków. Dyrygent Wojciech Rajski został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Z inicjatywy Wojciecha Rajskiego w lutym 1982 r. powstała orkiestra smyczkowa, którą tworzyli młodzi muzycy. Zadebiutowała koncertem, 6 czerwca 1982 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego. Dokładnie 40 lat później w sopockim hotelu Radisson Blu odbył się jubileuszowy koncert.

Tak to się zaczęło…

W dramatycznym czasie stanu wojennego, gdy na ulicach stały czołgi, Polska Filharmonia Kameralna Sopot dała swój pierwszy koncert, rozpoczynając podbój estrad koncertowych nie tylko w europejskich krajach, ale też w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii. W latach 80. i na początku 90. XX w. orkiestra dawała ponad 100 koncertów rocznie zagranicą, brała udział w najważniejszych festiwalach muzycznych Europy. Polska Filharmonia Kameralna dała setki koncertów na całym świecie z wybitnymi solistami i dyrygentami, m.in. Krzysztofem Pendereckim, Krystianem Zimermannem, Miszą Majskim, Mścisławem Roztropowicz, Piotrem Beczałą, Henrykiem Szeryngiem, Sabine Meyer i Ivo Pogorelicem.

Jubileusze

Podczas jubileuszowego koncertu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin z okazji 50-lecia pracy artystycznej wręczył Wojciechowi Rajskiemu Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Na jubileuszowy koncert Filharmonia przygotowała „Melodię” Myrosława Skoryka (by podkreślić współczucie i solidarność z walczącą Ukrainą), pieśni Stanisława Moniuszki, VI Symfonię – Pieśni chińskie Krzysztofa Pendereckiego i Koncert na trąbkę Johanna Nepomuka Hummela ze specjalnym udziałem 28-letniego niemieckiego trębacza, Simona Hofele i bas barytona Jarosława Bręka.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

W lutym 1982 r., z inicjatywy Wojciecha Rajskiego, powstała orkiestra smyczkowa, złożona z 19 młodych i utalentowanych muzyków, w większości wcześniej związanych z orkiestrą Opery Bałtyckiej. Pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego zadebiutowała w czerwcu 1980 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a już kilka dni później zainaugurowała festiwal Schleissheimer Sommer w Monachium i 37. Festiwal Sommerliche Musiktage Hitzacker. Zespół od początku zachwycił publiczność i krytyków, co przyniosło zaproszenia do najważniejszych sal koncertowych, na czele z Filharmonią Berlińską, salą Gasteig w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Salą Pleyela w Paryżu, Musikverein w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie, a także na wszystkie znaczące niemieckie festiwale muzyczne. Z uwagi na coraz szerszy repertuar koncertowy, orkiestra zaczęła występować także w składzie powiększonym o grupę dętą, zmieniając w 1984 r. nazwę na Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Pierwsze płyty analogowe zostały zarejestrowane w 1983 r. Filharmonia nagrała ponad 60 płyt z muzyką klasyczną, a także aranżacje muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Wojciech Rajski

Dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Jako dyrygent pracę rozpoczął w 1971 r. w Teatrze Wielkim, w Operze Narodowej w Warszawie (debiut – balet „Giselle”). W latach 1974-1978 był też dyrygentem i dyrektorem artystycznym Opery Poznańskiej. W Beethovenhalle Orchester Bonn pracował jako pierwszy dyrygent w latach 1978-1980 pracował. W 1982 r. założył Polską Filharmonię Kameralną Sopot, z którą koncertował m.in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii i Włoszech.

W 1993 r. rozpoczął pracę w Hochschule für Musik. Od roku 1998 jest profesorem dyrygentury w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Od 2008 r. prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Współpracuje z wieloma orkiestrami na całym świecie. W swoim dorobku ma ponad 60 płyt, nagrania dla radia i telewizji w kraju, jak i za granicą. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) i Pomorską Nagrodą Artystyczną (2008).

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego / Pomorskie.euAutorka: Bożena Micun-Gusman

facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
Jeżeli przypadkowo znalazłeś się w tym video, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: redakcja@esopot.pl

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz