Zamknij

Moda vintage w Sopocie. Co powinno znaleźć się w letniej garderobie?

11:00, 23.07.2021 Katarzyna Lepianka, M.N. Aktualizacja: 09:35, 29.07.2021
Skomentuj Fot. Katarzyna Lepianka, M.N. Fot. Katarzyna Lepianka, M.N.

Moda vintage to niepowtarzalne wzory, wysoka jakość ubrań i dbałość o detale. To ubrania, które dostają nowe życie po to, żeby zadbać o środowisko, a wszystkim wielbicielom mody sprawić dużo radości. Na letnie wyjazdy i spacery brzegiem morza warto wybrać stylowe ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Sprawdźcie, na co zwracać uwagę i o jakie elementy uzupełnić swoją letnią garderobę.

Moda vintage. Trend, który warto znać

Fot. Katarzyna Lepianka

Moda vintage pojawiła się kilkanaście lat temu, a jej charakterystycznym motywem jest czerpanie z ubrań i dodatków z dawnych lat, stylizowanych na modę sprzed lat lub po prostu ubrań z drugiej ręki. Troska o środowisko i coraz bardziej degradujący je konsumpcjonizm, którego jednym z filarów jest produkcja odzieży, spowodowały, że trend na modę „z drugiej ręki” przybrał na sile. Co odróżnia ubrania vintage od tych, które można kupić w sieciówkach? Przede wszystkim oryginalne kroje, fasony wzory, pojedyncze i niepowtarzalne egzemplarze oraz wysoka jakość ubrań. Ubrania z drugiej ręki można kupić za niższą cenę, stąd cieszą się ogromną popularnością wśród kobiet i mężczyzn.

Moda vintage na lato

Fot. Marta Nicgorska

Letnie wyjazdy i wysokie temperatury powodują, że szukamy ubrań przewiewnych, z naturalnych materiałów i w jasnych kolorach. Wiele sklepów vintage, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych, skupia się na sprzedawaniu ubrań tylko z naturalnych tkanin. Poliester, który opanował rynek mody, nie jest dobrym wyborem w ogóle, a już na pewno nie wtedy, kiedy termometry pokazują około 30 stopni Celsjusza i więcej. Latem postawmy na ubrania  i dodatki z takich materiałów jak: len, bawełna, wiskoza, jedwab lub rayon. To materiały, w których nasza skóra będzie oddychać, a my poczujemy się swobodnie.

Styl safari i zwierzęce wzory

Fot. Katarzyna Lepianka

Powracającym co sezon trendem w modzie na lato jest styl safari. Naturalne kolory, nawiązujące do odcieni natury, przywoływać mają wizję długich, egzotycznych wakacji. Królują tu zwiewne sukienki, przewiewne spodnie z szerokimi nogawkami, culloty, lekkie topy, najlepiej z odsłoniętymi plecami. Nieodzownym motywem stylu safari są zwierzęce wzory: cętki, pantera, zebra. Goszczą na ubraniach, czasem dominując całą stylizację, czasami są tylko charakterystycznym dodatkiem, np. na chuście, okularach, czy torebce. Zwierzęce wzory są uwielbiane od wielu lat i pewnością będą się cyklicznie pojawiać na pokazach mody, więc warto wyposażyć swoją garderobę w jedną lub kilka rzeczy w tym stylu.

Twarzowe grochy i groszki

Fot. Marta Nicgorska

Grochy od razu przywołują na myśl styl retro i kojarzą się z rozkloszowanymi spódnicami nawiązującymi krojem do lat 50. albo z sukienkami w stylu pin up girl. To jeden z tych wzorów, który dodaje kreacji świeżości, dziewczęcego wdzięku i uroku. Motyw grochów przewija się w tym sezonie zarówno na bluzkach, sukienkach, jak też kombinezonach. Sprawdza się na ubraniach codziennych, ale też tych zakładanych od święta. Wyjątkowo szykownie grochy prezentują się w towarzystwie czarnych i beżowych części garderoby.  Nieduże groszki śmiało mogą nosić osoby o pełniejszych kształtach. Z kolei szczupłe dziewczyny, które chciałyby nadać sylwetce kobiecych kształtów, powinny wybierać większe grochy. Warto pamiętać, że groszki są dość zobowiązującym printem i trzeba uważać na to, z czym będziemy je łączyć. Groszki niezbyt dobrze czują się w towarzystwie innych wzorów i jaskrawych kolorów, dlatego dobrze wyglądają w połączeniu z gładkimi i stonowanymi tkaninami.  Co ważne, groszki nie lubią i nie potrzebują wielu dodatków – w codziennych stylizacjach dobrze prezentują się w zestawieniu ze słomianym kapeluszem i koszykiem.

Styl boho i modne turbany

Fot. Marta Nicgorska

Styl boho to jeden z największych modowych trendów. Łączy w sobie elementy mody Hippisów, swobodę cygańskiej bohemy i nutkę nonszalancji nowojorskiej ulicy.  Od lat nie schodzi z wybiegów,  stale inspiruje projektantów i zatacza coraz szersze kręgi.  Styl kojarzony z modą festiwalową i dziewczynami z Manhattanu, dziś jest już bardzo popularny poza granicami USA. U nas też już się zadomowił na dobre –  dziś jest silnym trendem także w modzie ślubnej.

Styl boho kojarzy się z powiewem lata, wygodą i wakacyjnym luzem.  Cechują go wygodne i luźne fasony w całej palecie barw.  Zwiewne, kwieciste sukienki, długie spódnice, koronki, gipiury, ażurowe narzutki, kamizelki,  frędzle, motywy etniczne i zwierzęce, ale też wielobarwne mozaiki, naturalne tkaniny, różnorodne faktury sprawiają, że jest oryginalny, a nawet lekko ekstrawagancki. W stylizacjach dużą rolę odgrywają dodatki, duże torebki, skórzane paski, bransoletki, opaski, naszyjniki z rzemyków, piór, kwiatów. I nakrycia głowy. Mogą to być jedwabne chusty wiązane na tysiąc sposobów, albo bardzo kobiece turbany, które potrafią zdominować całą stylizację.

Turban stanowi świetny dodatek do letniej stylizacji, bo nie tylko intrygująco wygląda, ale również jest praktyczny. W czasie upałów idealnie zastępuje kapelusz — chroni przed promieniowaniem słonecznym, a jednocześnie jest ciekawą ozdobą głowy. Trend mody z lat 70  mocno się wylansował — dziś turbany nosimy nie tylko na plażę do bikini, ale też na co dzień do delikatnych romantycznych sukienek, a nawet do wieczorowych kreacji. Eleganckie wersje turbanów z satyny czy jedwabiu nadają się na imprezę, przyjęcie czy koktajl – w połączeniu z prostą klasyczną sukienką stylizacja nabiera eleganckiego szyku.

Żeglarskie motywy  i styl marynistyczny w kobiecym wydaniu

Fot. Marta Nicgorska

Trudno wyobrazić sobie lato i pobyt nad morzem bez motywów żeglarskich i ubrań w stylu marynistycznym. Białe lniane spodnie i przewiewne jedwabne koszule, bluzki w biało-grantowe pasy, białe spódnice, szorty lub chinosy, dwurzędowe marynarki w odcieniu mundurowego granatu, to podstawowe elementy garderoby, które idealnie wpisują się w nadmorski krajobraz. W stylu marynistycznym niezwykle ważna jest gra kolorów:  bieli, granatu, turkusu, intensywnej czerwieni i złota. Stylizację świetnie uzupełnia obuwie: białe sandały, buty na koturnie, mokasyny albo trampki — oraz dodatki: jedwabne apaszki, trójwymiarowe plecione paski, dodatki z motywem kotwicy.

Styl marynarski pojawił się około stu lat temu. Inspiracją  były charakterystyczne granatowo-białe ubrania marynarzy.  Za sprawą Coco Chanel, którą fascynowała męska moda, ubrania w poziome paski trafiły na sukienki, a w ślad za tym wskoczyły na stałe do kobiecej szafy. Ich popularność dziś nie słabnie, bo ubrania w stylu marynistycznym są po prostu uniwersalne. Można je założyć je nie tylko na rejs żaglowcem, ale na spotkanie ze znajomymi, spacer lub do pracy. Styl marynistyczny jest wciąż na fali i pasuje kobietom nie tylko podczas wakacji nad morzem.

Jeśli lubicie bawić się modą, szukacie wyjątkowych ubrań i dodatków z drugiej ręki, odwiedzajcie pchle targi, imprezy vintage oraz nasze profile na Instagramie

Vintage Select https://www.instagram.com/vintage_select_klg/?hl=pl

Vintage Beauty Bazar https://www.instagram.com/vintage_beauty_bazar/?hl=pl

Polecane: Najlepsze restauracje w Sopocie

(Katarzyna Lepianka, M.N.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ankaanka

0 0

Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:

www.zakazanarandka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam. 10:32, 28.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%