Zamknij

Kolejne zatrzymania w sprawie mafii mieszkaniowej: podejrzanym grozi do 10 lat więzienia

12:24, 17.04.2021 | Emil Bogumił
Skomentuj
REKLAMA

Śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali kolejnych dwóch mężczyzn podejrzanych o wyłudzanie mieszkań od osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Podejrzani podrobili ponadto dowód osobisty jednego z pokrzywdzonych, na podstawie którego uzyskali pełnomocnictwo uprawniające ich do sprzedaży nieruchomości. Sąd zdecydował o aresztowaniu obu mężczyzn, grozi im 10 lat pozbawienia wolności.

33- letniemu mieszkańcowi Gdyni przedstawiono łącznie siedem zarzutów dotyczących wyłudzenia od siedmiu osób nieruchomości o łącznej wartości 690 tys. zł. Drugiemu zatrzymanemu zarzucono usiłowanie wyłudzenia nieruchomości o wartości 250 tys. zł.

Zatrzymania są wynikiem prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku śledztwa, które zostało zainicjowane wykonaną przez śledczych z komendy wojewódzkiej i prokuratorów w kwietniu 2016 roku analizą szeregu postępowań dotyczących tzw. lichwy mieszkaniowej. Sprawy te zostały połączone i objęły grupę pożyczkodawców, którzy wykorzystywali trudną sytuację finansową swoich ofiar. Łącznie podjęto i dołączono ponad 150 postępowań prowadzonych na terenie całego kraju.

Badaniu poddano około 1400 aktów notarialnych dotyczących tysiąca nieruchomości.

Przedmiot postępowania obejmuje ponad 1000 wątków. Materiał dowodowy zebrany został w 1000 tomach akt sprawy. Zarzuty usłyszało już kilkudziesięciu podejrzanych.

Ofiarami zatrzymanych przez policjantów mężczyzn były osoby starsze, schorowane, a także uzależnione od alkoholu. Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani, działając z innymi osobami, wyszukiwali osoby znajdujące się w trudnym położeniu, typowali mieszkania własnościowe lub spółdzielcze zadłużone w administracji, a następnie oferowali ich najemcom tańsze w utrzymaniu, niezadłużone mieszkania oraz dopłatę w gotówce. Po uzyskaniu akceptacji pokrzywdzonych udawano się z nimi do kancelarii notarialnych, gdzie podpisywano dokumenty, na podstawie których posiadacze mieszkań tracili tytuły prawne do dotychczas zajmowanych lokali. Zatrzymani nie przekazywali pokrzywdzonym żadnych kwot z tytułu zwartych umów. Ponadto podejrzani, podrobili dowód osobisty na dane jednego z pokrzywdzonych. Posługując się tak podrobionym dokumentem, uzyskali pełnomocnictwo notarialne do reprezentowania pokrzywdzonego, a następnie posługując się wyłudzonym pełnomocnictwem, zamierzali dokonać sprzedaży należącej do pokrzywdzonego nieruchomości o wartości 250 tys. zł.

Wczoraj 33-latek i jego 32-letni wspólnik zostali doprowadzeni przez policjantów do prokuratury. 33-letniemu mieszkańcowi Gdyni przedstawiono łącznie 7 zarzutów dotyczących wyłudzenia od siedmiu osób nieruchomości o łącznej wartości 690 tys. zł. Drugiemu zatrzymanemu zarzucono usiłowanie wyłudzenia nieruchomości o wartości 250 tys. zł. Podejrzani podrobili ponadto dowód osobisty jednego z pokrzywdzonych, na podstawie którego uzyskali pełnomocnictwo uprawniające ich do sprzedaży nieruchomości.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanych najsurowszego ze środków zapobiegawczych- tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Zatrzymanym za popełnione przestępstwa grozi 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Pomorska Policja

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%