Zamknij

Pomorskie: żołnierze angażują się w oddawanie osocza dla chorych na COVID-19

19:43, 11.11.2020 | A.N
Skomentuj
REKLAMA

Żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie tylko przywdziewają ochronne stroje i walczą z epidemią koronawirusa wspierając szpitale i placówki medyczne w województwie pomorskim. Ci którzy pokonali wirusa SARS-CoV-2 oddają cząstkę siebie, by pomóc innym.

Terytorialsi 7 PBOT, którzy wygrali walkę z koronawirusem, czyli tzw. ozdrowieńcy, oddali osocze krwi, by wspomóc leczenie tych, którzy najciężej przechodzą chorobę COVID-19. Każdemu z żołnierzy pomorskiej brygady pobrano 600 ml osocza. Cały proces uzyskania tego składnika krwi składa się z trzech takich zabiegów, łącznie więc będzie to 1800 ml tego składnika krwi, które można przetoczyć później nawet trzem chorym. Taki zabieg wspomaga układ odpornościowy zakażonych, aktywizujące zainfekowany organizm do efektywniejszej walki z wirusem.

Za ozdrowieńca uznaje się osobę, u której wykryto materiał genetyczny wirusa Sars-CoV-2 i obecnie nie stwierdza się obecności wirusa w jego organizmie. Ozdrowieńcem jest też osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi Sars-CoV-2.

Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze z przeciwciałami, przeznaczone do ratowania chorych muszą spełniać szereg wytycznych, zarówno tych związanych z koronawirusem, jak i tych związanych ze standardową procedurą oddawania honorowo krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku uczestniczy w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli COVID-19 oraz od osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2.

Źródło: Maciej Szalbierz, 7 PBOT

(A.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

RafałRafał

1 0

Brawo panowie tak trzymać, pomimo że opozycja wam nie sprzyja i z każdej strony próbują wbić igłę, najważniejsze w życiu to BHO i rodzina . 22:44, 17.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz