Zamknij

Zagrożenie pożarowe w lasach! Alert dla województwa pomorskiego

11:00, 18.05.2020 | P.S
Skomentuj
Fot. CCMichalZ - Wikimedia Commons
REKLAMA

Według mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa, na przeważającej części woj. kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego i małopolskiego zagrożenie jest na poziomie średnim, zaś na północy zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz na całym obszarze województwa pomorskiego obowiązuje najniższy stopień alertu.

Mapa zagrożenia pożarowego ze strony IBL

Ponownie zwiększyło się zagrożenie pożarowe w wielu częściach kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. świętokrzyskim, łódzkim, lubuskim, opolskim, podkarpackim oraz na znacznej części Lubelszczyzny i Dolnego Śląska - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach wynika z panującej w kraju suszy. Instytut apeluje o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas przebywania w lesie, jak i w czasie przejazdów przez tereny leśne, a także w ich sąsiedztwie.

Codzienne prognozy zagrożenia pożarowego w lasach opracowuje Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognozy są sporządzane przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Ponadto Lasy Państwowe informują w sobotę na swojej stronie internetowej, że aktualnie okresowym zakazem wstępu do lasu objęte są wybrane obszary leśne na terenie 13 z 430 nadleśnictw. (PAP)

skib/ mhr/

[ZT]4728[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz