Zamknij

Bezpłatne pociągi, tramwaje i autobusy oraz moc atrakcji - Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

06:00, 19.09.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

To będzie weekend komunikacyjnych atrakcji. W sobotę 21 września 2019 r. na eko-pikniku dowiesz się ile plastikowych butelek zmieści się w autobusie. A w niedzielę, 22 września zamiast siedzieć w domu pojedź pociągiem przez Pomorze za darmo.

Europejski Dzień Bez Samochodu obchodzony jest w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Pociągiem bez biletu

Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu samorząd województwa pomorskiego przygotował specjalną ofertę. 22 września 2019 r. każdy pasażer będący właścicielem lub współwłaścicielme samochodu będzie mógł za darmo jeździć pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i Przewozów Regionalnych. Wystarczy w podróż zabrać dowód rejestracyjny samochodu i dokument potwierdzający tożsamość. Oferta obowiązuje do północy na terenie całego województwa.

Ile butelek zmieści się w autobusie?

W sobotę 21 września w Gdańsku przy Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się wielki ekologiczno-komunikacyjny piknik. Dzięki symulatorowi autobusu, każdy będzie na chwilę mógł zostać kierowcą. Będą też warsztaty artystyczne tworzenia rzeczy z odzysku. Organizatorzy zaplanowali również zabawę w wypełnienie autobusu komunikacji miejskiej plastikowymi butelkami. Pokaże to jak wiele plastiku produkujemy i jak bardzo zanieczyszczamy nim środowisko. Będą konkursy oraz pokazy strażackie i technik samoobrony. Na pikniku obecni będą przedstawiciele policji, straży miejskiej i innych miejskich jednostek. Prowadzona będzie również akcja oddawania krwi i zbiórka na hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

Akcja zbierania pustych butelek potrwa przez cały tydzień. Uwaga: puste, plastikowe, zgniecione butelki po napojach, we wszystkich ilościach, będą również przyjmowane w trakcie festynu. Osoby, które dostarczą ich najwięcej na samym festynie, mogą liczyć na dodatkowe bonusy.

- Zobaczymy, czy się uda i ile butelek uda się zebrać. Ile by ich nie było, to ważne jest to, że nie trafią gdzieś, gdzie będą się rozkładać 100 lat i dłużej, lecz po pikniku pojadą prosto do utylizacji, a my zrobimy coś dobrego dla naszego Gdańska, dla przyrody i dla nas – podsumuje Zomkowski i serdecznie zaprasza na sobotni festyn.

- Spędźmy razem to sobotnie przedpołudnie, 21.09.2019 r., dobrze się bawiąc i promując nie tylko ratowanie życia, szlachetne cele hospicyjne, ale również postawy proekologiczne. Nie zabraknie dobrej zabawy, dobrego humoru i szeregu wspaniałych atrakcji dla wszystkich. Tak więc chodźcie z nami, bądźcie eko! – zaprasza Sebastian Zomkowski.

Dzień elektromobilności

Gdyński festyn zostanie zorganizowany na Skwerze Kościuszki. W programie zaplanowano liczne atrakcje nie tylko dla najmłodszych. Starsi będą mogli przejechać się elektrycznymi samochodami czy hulajnogami. Zaprezentowane zostaną również rowery cargo. Tego samego dnia świętowane będzie również 90-lecie gdyńskiej komunikacji miejskiej. Z tej okazji będzie można zwiedzać zajezdnie PKM, PKA i PKT. Dojazd do nich ułatwią specjalne linie komunikacji miejskiej.

Kultowe pojazdy

Weekend wieńczący ETZT to również przejazdy zabytkowymi pojazdami. W sobotę w Gdyni funkcjonować będą trzy linie autobusowe i jedna trolejbusowa. Punktem startowym będzie Plac Konstytucji. Z kolei w Gdańsku na tory wyjadą stare tramwaje. Będą wozić pasażerów pomiędzy Śródmieściem a pętlą Kliniczna. Zabytkowe autobusy będą też kursować po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Na ich pokładzie przewodnicy z Morskiej Fundacji Historycznej będą opowiadać o historii zakładu.

Linią 101 przez Trójmiasto

Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu nie byłyby kompletne bez historycznej linii autobusowej 101. Przez całą sobotę, 21 września będzie ona kursować pomiędzy dworcem Głównym w Gdyni a stacją SKM Gdańsk Śródmieście. Przejazd oczywiście będzie bezpłatny, a dla pasażerów przygotowano drobne upominki. Linia będzie obsługiwana wspólnie przez GAiT oraz PKM Gdynia najnowszymi przegubowymi autobusami.

Coś dla kolekcjonerów

Z okazji komunikacyjnego święta przygotowana została specjalna gratka dla kolekcjonerów biletów. Gdańsk Zarząd Transportu Miejskiego przygotował limitowaną edycję biletów jednorazowych. Na ich rewersie znajduje się grafika odnosząca się do ETZT. Bilety są już dostępne w sprzedaży.

Komunikacyjnie w regionie

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzony będzie nie tylko w Trójmieście. Inne miasta regionu również dołączą się do świętowania. W sobotę 21 września na dzień otwarty w zajezdni autobusowej zaprasza MZK Wejherowo. W Kościerzynie na pasażerów komunikacji miejskiej czekać będą kupony rabatowe do miejskiej pływalni. Piknik Mobilności Aktywnej odbędzie się też w Tczewie, gdzie 21 września zorganizowany zostanie przejazd rowerowy ulicami miasta. Rowerowy rajd przejedzie również ulicami Starogardu Gdańskiego.

inf. Aleksander Olszak/ Pomorskie.eu

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone