Jacek Bromski, znamienity polski reżyser znany m.in z filmów tj. U Pana Boga za miedzą, U Pana Boga w ogródku czy Bilet na Księżyc. Scenarzysta, producent, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Decyzją dyrektora Festiwalu filmowego w Gdyni film Bromskiego „Solid Gold” został wycofany z Konkursu Głównego Festiwalu. Dlaczego publiczność nie będzie mogła obejrzeć najnowszego dzieła reżysera?
Powodem decyzji jest brak przejścia kolejnej kolaudacji, czyli rozbieżności opinii producenta (Akson Studio) i koproducenta – TVP.
Pokaz kolaudacyjny zakończył się brakiem akceptacji filmu, natomiast wg umowy producenta z koproducentem tylko w przypadku pozytywnej opinii film może wystartować w pokazach festiwalowych. Organizatorzy nie podali przyczyny braku akceptacji filmu. Z nieoficjalnych źródeł wynika, się, że została ona podjęta pod pretekstem długości filmu (obraz trwa 2 godziny 25 minut).
Gazeta Wyborcza
Oficjalne oświadczenie reżysera w sprawie wycofania filmu "Solid Gold" z Konkursu Festiwalowego
Gdynia, 17 września 2019
Oświadczenie Jacka Bromskiego
Z ogromnym zaskoczeniem przyjąłem informację o wycofaniu mojego filmu z Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na wniosek koproducenta filmu TVP SA, skierowany do dyrekcji Festiwalu.
Dziwi mnie to tym bardziej, że przedstawiciel TVP SA uczestniczył w selekcji filmów na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego w dniu 9 lipca 2019, głosując za przyjęciem „Solid Gold” do Konkursu Głównego.
Rozumiem, że skoro nie wyraziłem i nadal nie wyrażam zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami, TVP SA wywarło nacisk na producenta filmu, aby wycofać mój film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych, także z tych, na które bilety zostały już sprzedane. Bardzo żałuję, że festiwalowa publiczność nie będzie mogła zobaczyć filmu w nieocenzurowanej wersji.
Jacek Bromski
Informacja ze strony FPFF w Gdyni
Sprawa budzi wiele pytań. Co było prawdziwą przyczyną wycofania filmu z Festiwalu? Czy powodem była jego długość czy fakt braku zgody reżysera na przemontowanie filmu i wykorzystanie w celach propagandowych przed wyborami? Czekamy na oficjalne stanowisko organizatorów Festiwalu Filmowego w Gdynii.
O filmie
Kaja Miller jest młodą, uczciwą policjantką. W czasie jednej z nieudolnie przeprowadzonych akcji zostaje porwana i zgwałcona. Uciekając zabija swoich oprawców, a w raporcie zataja okoliczności zajścia i odchodzi z pracy.
Osiem lat później do Gdyni ściąga ją jej były szef, Nowicki, wysoki oficer CBŚ, który stoi na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracowanie przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu.
Tropy prowadzą do Kaweckiego – nieuczciwego biznesmana wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowanej.
Plenery: Gdynia, Sopot, Warszawa, Kazimierz Dolny.
mat.prasowe
0 0
nie widziałem samego filmu, tylko opinie o nim...ale nie pojete jest jak w wolnym kraju dochodzi do takich sytuacji!! To nie tylko kwestia tego filmu przepychanki dziwne byly juz wczesniej a 4 inne filmy tez nie zostaly dopuszczone