Zamknij

Klif w Gdyni zostanie zabezpieczony? Mają w tym pomóc podwodne progi

12:59, 09.07.2024 .
Skomentuj Fot. Mariusz Cieszewski / www.polska.pl (CC BY-NC 2.0) Fot. Mariusz Cieszewski / www.polska.pl (CC BY-NC 2.0)

Urząd Morski w Gdyni podpisał pre-umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu „Zabezpieczenie brzegów przed powodzią od strony wód Zatoki Gdańskiej” w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).

Projekt ten, obejmujący trzy kluczowe zadania, ma na celu ochronę brzegów morskich Zatoki Gdańskiej, a w szczególności zabezpieczenie terenów zagrożonych zalaniem, w tym brzegów Jastarni, Rewy i Gdyni. Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, podkreśla, że realizacja projektu przyczyni się do zmniejszenia skutków oraz zapobiegania powodziom na tym obszarze.

"Bardzo dziękujemy Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za zaufanie i kolejne wsparcie naszych działań" – powiedziała.

Budowa podwodnych progów w Gdyni Orłowie

Jednym z kluczowych elementów projektu jest budowa podwodnych progów w Gdyni Orłowie. Progi te mają za zadanie częściowe rozproszenie energii falowania oraz przechwytywanie ruchomego rumowiska morskiego, co pozwoli na zakumulowanie i utrzymanie szerokiej i wysokiej plaży. System progów podwodnych ma również utrwalić sztuczne zasilanie strefy brzegowej oraz ustabilizować linię brzegową na tym odcinku.

W ramach inwestycji planowana jest również budowa wydmy metodami biotechnicznymi, która zakryje istniejącą opaskę brzegową. Dodatkowo, w projekcie przewidziano modernizację hali do magazynowania urządzeń przeciwpowodziowych oraz placówki służb ochrony wybrzeża w Gdańsku Jelitkowie, co usprawni pracę oraz poszerzy możliwości edukacyjne w dziedzinie ochrony brzegów morskich.

Koncepcja i badania geotechniczne

Obecnie opracowywana jest koncepcja projektowa wraz z badaniami geotechnicznymi dotyczącymi budowy progów podwodnych w Gdyni Orłowie. Zaplanowana inwestycja zakłada rozbudowę istniejącego systemu progów, poprzez dobudowanie nowych konstrukcji w kierunku południowym, tj. w stronę Sopotu. Na północ od molo funkcjonują już trzy takie konstrukcje. Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk przygotował analizę falowania i ruchu rumowiska, która będzie podstawą do opracowania dokumentacji.

Robert Mokrzycki, Główny Inspektor Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni, zaznacza, że wszystkie zadania przewidziane w projekcie zostaną uzupełnione zabiegami biotechnicznymi na brzegach morskich całej Zatoki Gdańskiej. Pracownicy Urzędu Morskiego będą sukcesywnie prowadzić prace przy użyciu sprzętu do gospodarki wydmowo-leśnej, zakupionego w ramach projektu.

"Efektem tych działań będzie lepsza ochrona lasów nadmorskich, klifów i odbudowa wydm po sztormach, w tym cennych siedlisk przyrodniczych sieci Natura 2000. Te prace pozwolą również zminimalizować oddziaływania istniejących, stałych umocnień na linię brzegową" – powiedział Mokrzycki.

Projekt „Zabezpieczenie brzegów przed powodzią od strony wód Zatoki Gdańskiej” to znaczący krok w stronę zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego oraz ochrony naturalnych zasobów wybrzeża, co jest niezwykle istotne w kontekście zmian klimatycznych i coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Opracowano na podstawie komunikatu Urzędu Morskiego w Gdyni.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TW20TW20

0 0

1) w żargonie geologicznym taka powódź to transgresja morska... wynika z podnoszenia się poziomu morza, albo obniżania lądu, albo z jednego i drugiego, o ile bilans jest dodatni (dla zwierciadła wody)
2) da się z tym walczyć, ale tylko na krótką metę, powiedzmy na jedną kadencję, może dwie czy trzy, więc możemy udawać,że nic się nie dzieje
3) na dłuższy spokój zafundujmy sobie epokę lodową (usuwając gazy cieplarniane z atmosfery): lądolody zwiążą wody morskie i będzie regresja
4) można też przemówić do wnętrza Ziemi, aby mniej szalało, i wtedy grzbiety śródoceaniczne skurczą się, i wody płytkich mórz spłyną do basenów oceanicznych... regresja! 13:26, 15.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%