Kolegium Elektorów Uniwersytetu Gdańskiego po raz kolejny powierzyło stanowisko rektora Prof. dr hab. Piotrowi Stepnowskiemu. Decyzję podjęto podczas tajnego głosowania, które odbyło się 25 stycznia br. W wyniku tej decyzji, Prof. Piotr Stepnowski będzie kierował uczelnią przez kolejne cztery lata.
Rektor Stepnowski był jedynym kandydatem na stanowisko rektora w wyborach władz uczelni na nadchodzącą kadencję. Wcześniej jego kandydatura została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Uczelni oraz Senat UG. Społeczność akademicka miała również okazję bliżej poznać plany i osiągnięcia rektora z poprzedniej kadencji podczas spotkań na różnych wydziałach oraz w Bibliotece Głównej UG.
Głosowanie odbyło się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie zgromadziło się 122 elektorów. Skład Kolegium Elektorów obejmuje zarówno senatorów UG (stanowiących 50% gremium) jak i pozostałych elektorów reprezentujących różne grupy społeczności akademickiej, wybranych zgodnie z ordynacją wyborczą uczelni.
Wyniki głosowania były jednoznaczne: 107 elektorów opowiedziało się za wyborem Prof. Piotra Stepnowskiego, 6 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu. Nowo wybrany rektor wyraził swoją wdzięczność społeczności akademickiej za zaufanie oraz obiecał kontynuację rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego w duchu otwartości, dostępności i doskonałości naukowej.
- Uniwersytet Gdański jest dla mnie nie tylko moją Alma Mater, ale przede wszystkim nierozerwalną częścią mojego życia. Cieszę się, że znaczna większość naszej społeczności akademickiej podziela moją wizję Uniwersytetu - powiedział nowowybrany Rektor prof. Piotr Stepnowski.
Nowa kadencja Rektora, obejmująca lata 2024-2028, przyniesie szereg wyzwań, którym społeczność akademicka zamierza stawić czoło. Prof. Piotr Stepnowski podkreślił, że planuje pogłębianie współpracy w ramach sojuszu SEA-EU oraz Uczelni Fahrenheita, a także rozwijanie różnorodnej i nowoczesnej oferty dydaktycznej.
Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Od początku kariery akademickiej związany jest z Uniwersytetem Gdańskim, na którym ukończył studia na międzywydziałowym kierunku Ochrona Środowiska w 1995. Odbył staże naukowe w Uniwersytecie w Lund, Centrum Badań Morza ENEA w La Spezia oraz w Uniwersytecie w Bremie. Był również uczestnikiem polarnej ekspedycji naukowej Instytutu Oceanologii PAN na pokładzie r/v „Oceania”. W 2010 uzyskał tytuł profesora nauk chemicznych.
Jego zainteresowania naukowe obejmują badania mechanizmów rozprzestrzeniania i przemian chemicznych zanieczyszczeń środowiska oraz metody ich analizy, a także ocenę toksykologiczną skutków ich występowania. Opublikował ponad 260 prac naukowych w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. Redaktor 8 pozycji wydawniczych oraz autor i współautor 3 podręczników akademickich, a także 15 rozdziałów w prestiżowych wydawnictwach międzynarodowych. Piotr Stepnowski wygłosił ponad 50 wykładów. Jego prace cytowane były ponad 7000 razy, a obecny indeks Hirscha wynosi 46. Aktywnie zabiegał o finansowanie prowadzonych badań naukowych zarówno z instytucji krajowych, jak i międzynarodowych uzyskując wsparcie dla blisko 50 projektów naukowych, badawczo-rozwojowych i dydaktycznych.
Był wielokrotnie zapraszany przez zagraniczne uczelnie i instytucje naukowe. Aktywnie współpracuje z Uniwersytetem w Bremie, Politechniką Drezdeńską, Uniwersytetem w Aveiro, Uniwersytetem w Lizbonie, Wyższą Szkołą Techniczną im. Beutha w Berlinie i Uniwersytetem Blaise Pascal w Clermont-Ferrand.
Był wyróżniony dwiema nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Medalem im. Wiktora Kemuli za wybitne osiągnięcia w zakresie chemii analitycznej, Nagrodą Naukową im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych i in.
(Źródła: pl.wikipedia.org, ug.edu.pl)
[ZT]21477[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz