Zamknij

Tydzień w Sopocie: między sztuką, sportem i niepodległością

18:03, 09.11.2023 .
Skomentuj fot. Esopot.pl RC fot. Esopot.pl RC

Nadchodzący tydzień w Sopocie będzie z pewnością wyjątkowy. Wszystko za sprawą obchodów Święta Niepodległości. Przygotujcie się na chwile, które nie tylko dostarczą nam rozrywki, ale także pozwolą uczcić polską wolność i autonomię w jakże przyjemny sposób! Zapraszamy na kolejne zestawienie nadchodzących wydarzeń.

Piątek 10 Listopada

Wystawa Katarzyny Jankowiak The Green / Zieleń

Państwowa Galeria Sztuki Sopot, wstęp 10zł/15zł

Twórczość Katarzyny Jankowiak eksploruje odwieczną relację sztuki i natury. Indywidualna wystawa artystki w PGS prezentuje obrazy i prace na papierze oraz projekcje wideo, których wspólnym mianownikiem jest zieleń w najróżniejszych jej wariantach: od ciemnej, głębokiej i nasyconej poprzez wręcz jadowicie intensywną po jasną, zbliżającą się do żółcieni. To barwa związana z roślinnością, procesami wegetacyjnymi oraz witalnością. W tle stoi inspiracja pejzażem. Obrazy, biorąc naturę za punkt wyjścia, abstrahują od mimetycznych przedstawień i dążą do syntezy, oferując odbiorczyniom i odbiorcom coś w rodzaju skondensowanej jej esencji.

Na finisażu odbiorczynie i odbiorcy będą mogli otrzymać rośliny w prezencie, by zabrać je do własnych domów i tam otaczać opieką. W ten sposób zieleń z wystawy Katarzyny Jankowiak w PGS rozpleni się poza galerią.

Wystawa zaczyna się od 10 listopada i potrwa do 7.01.2024

Hanna Nowicka Perypetia

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Wystawa Hanny Nowickiej „Perypetia” to prezentacja przełomowych prac w praktyce artystycznej autorki od końca lat 80. XX wieku do dziś.Tytuł wystawy został zaczerpnięty od greckiego słowa peripéteia, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „nagłą zmianę”. Artystka uzyskała dyplom w Pracowni Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jednak po ukończeniu studiów jej zainteresowania zwróciły się w stronę instalacji, fotografii czy realizacji wideo. Na wystawie zaprezentujemy przełomową pracę „Kolumnę kurzu” (1988 - 1993), będącą potwierdzeniem zmiany sposobu myślenia artystki o sztuce. W przypadku tego obiektu gromadzony latami w mieszkaniu artystki kurz staje się materią, która jest nośnikiem pamięci w odniesieniu do codziennych, żmudnych rytuałów porządkowania i dbania o przestrzeń prywatną. Obiekt ten, przekraczający ówczesne tradycyjne modele działań w obszarze sztuki, wywołał konsternację środowiska artystycznego. Artystka dokonała transgresji i otworzyła nowe możliwości dla sztuki. Obok kurzu, główną materią jej obiektów i instalacji jest guma, która poprzez swój cielisty kolor wywołuje skojarzenia z ludzką skórą. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną między innymi instalacje „Sześć obrazów o bliskości” (1996) fotografie, w tym „Autoportret” (1998), jak również filmy wideo takie jak „Lamella” (2009) oraz „Shelter” (2016). Sztuka Hanny Nowickiej oscyluje wokół zagadnień związanych z bliskością w nawiązaniu do relacji międzyludzkich oraz sfery powiązanej z cielesnością i seksualnością. Najnowsze realizacje „Esencja” (2023), „Ćwiczenia cielesne” (2023) oraz „Defekty i skazy (2023) będą nawiązaniem do wcześniejszych prac, tworząc jednakże nowe możliwości interpretacji twórczości artystki w oparciu o zagadnienia związane ze sztuką ciała, feminizmem czy psychoanalizą.

Wystawa zaczyna się od 10 listopada i potrwa do 14.01.2024

Sobota 11 listopada

Sopot świętuje niepodległość 

Kościół św. Jerzego, godz. 11:00. Wstęp wolny.

Patriotycznie, kolorowo, rodzinnie, aktywnie - Sopot świętuje niepodległość. Paradą wozów strażackich i zabytkowych pojazdów, przejazdem rowerowym, zatańczonym na Monciaku Polonezem Niepodległości i gorącą grochówką świętować będziemy w Sopocie 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada warto zarezerwować sobie czas na patriotyczne, aktywne i rodzinne świętowanie niepodległości.

Obchody otworzy tradycyjna już Parada niepodległości. Rowerzyści wyposażeni w biało-czerwone elementy garderoby przyłączą się do widowiskowego przejazdu zabytkowych aut organizowanego przez Straż Pożarną. Zbiórka uczestników rowerowej parady o godz. 10.45, za budynkiem straży przy ul. Armii Krajowej 105. Każdy uczestnik dostanie biało-czerwone lampki rowerowe. Kolorowa, patriotyczna kolumna ruszy ulicami miasta o godz. 11.00 i zmierzać będzie w kierunku molo. O godz. 11.30 w muszli koncertowej rozdane zostaną nagrody rowerzystom uczestniczącym w ramach kampanii "Wkręć się w Sopot".

Warto będzie też ok. godz. 11.30 przy kościele św. Jerzego dołączyć do Poloneza Niepodległości przygotowanego przez harcerzy. Taneczny korowód dotrze do pl. Przyjaciół Sopotu.

Przy muszli koncertowej o godz. 12.00 sopocianie i goście będą mieli okazję do wspólnego odśpiewania hymnu, przy dźwiękach którego nastąpi podniesienie flagi na drabinie wozu strażackiego. Podczas rodzinnego festynu dla młodszych sopocian i ich rodziców przygotowano wiele atrakcji: pokazy pojazdów zabytkowych, wozów i sprzętu strażackiego oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie.

Zwieńczeniem oficjalnych obchodów będzie msza święta w kościele św. Jerzego o godz. 18.00, po której nastąpi przemarsz pod pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu i uroczyste złożenie kwiatów (godz. 19.15). W uroczystościach weźmie udział wojskowa asysta honorowa garnizonu Gdynia.

Niedziela 12 listopada

Bieg Niepodległości

Godz. 12:00, Skwer Kuracyjny

Całymi rodzinami, pojedynczo, w każdym wieku, marszem lub biegiem wszyscy są zaproszeni do wspólnego udziału w Biegu Niepodległości w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerennego bytu państwowego. Start do biegu nastąpi 12 listopada 2023 r. punktualnie o godz. 12:00 na skwerze Kuracyjnym. Do wyboru są dwie trasy, krótsza trasa to pętla 4 km, wariant dłuższy to pokonanie pętli dwukrotnie.

Więcej szczegółów: kliknij i sprawdź.

Sopockie Konsekwencje Teatralne: Noc Helwera

Teatr BOTO Sopot, godz. 19:00, wstęp 30zł-40zł.

W ciągu siedmiu lat Sopockich Konsekwencji Teatralnych to już trzecia odsłona Nocy Helwera. Sztuka Ingmara Villqista jest nie tylko aktorskim wyzwaniem, ale najwidoczniej przez ćwierć wieku nie straciła ze swojej aktualności i siły rażenia. To historia samotnie wychowującej matki, starającej się chronić umysłowo niepełnosprawnego syna przed światem, fascynującym jego dziecięcą, naiwną psychikę. Światem, który wielkimi krokami zmierza w stronę brunatnego totalitaryzmu, nietolerancji i ksenofobii, głosząc hasła o sile kolektywu i potędze mas, a potem jak każda rewolucja pożera własne dzieci. Szczególnie te inne, nieprzystosowane systemowo. W swojej minimalistycznej inscenizacji Sylwester Biraga obdziera opowieść z wszystkiego, co zbędne, także z niepotrzebnej teatralności i powierza pole bitwy swojemu wspaniałemu duetowi (Halina Chrobak i Piotr Duda). To tylko potęguje poczucie, że wszystko dzieje się tu i teraz, na naszych oczach i w naszej rzeczywistości. Nagle, wsłuchani w retorykę polityków, widzimy kadry z białoruskiej granicy czy z ostatniej defilady w Dzień Wojska Polskiego. Noc Helwera Teatru Druga Strefa o spektakl, który nakłania, by w pierwszej linii wsłuchać się w nas samych. Jak silni jesteśmy my?

Spektakl Noc Helwera walczy o nagrodę na tegorocznej edycji Sopockich Konsekwencji Teatralnych.

Koncert Kwiat Jabłoni 

Ergo Arena, godz. 20:00. Wstęp 99-189 zł

Kwiat Jabłoni to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów młodego pokolenia. Jak dotąd mają na koncie dwa świetnie przyjęte albumy. "Niemożliwe" z 2019 r. bardzo szybko osiągnęło status podwójnej platyny, kolejny album "Mogło być nic" z 2021 r. zadebiutował na pierwszym miejscu oficjalnej listy sprzedaży i po czterech miesiącach również pokrył się platyną. W 2022 roku we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego powstała płyta "Kwiat Jabłoni i goście: Wolne Serca" zawierająca 10 coverów, które ukształtowały kilka pokoleń Polaków i łączy je jedno przesłanie - miłość do wolności. Zespół w 2022 roku tworzył również wyjątkowy skład Męskie Granie Orkiestra.

Czwartek 16 listopada

SIKSA

SPATiF Sopot godz. 21:00. Wstęp 50zł.

SIKSA (słowo z języka jidysz, pot. pogard. młoda dziewczyna postrzegana jako wulgarna, niedoświadczona i niedojrzała), to feministyczny duet ułożony na głos, bas, tekst i ciała. Koncerty SIKSY łączą z sobą energię koncertu punkowego, poezji performatywnej czy tańca współczesnego a w interakcji z publicznością nabierają jedynych w swoim rodzaju walorów dramatycznych.

W ograniczeniach instrumentarium i obecności scenicznej duet znajduję siłę, by stworzyć własną drogę. Opiera się czasem o wspomnienia z dzieciństwa, innym razem o bajki i legendy czy rzeczywistość przetworzoną przez nieskrępowane i niepohamowane spojrzenie SIKSY. W jej twórczości to, co osobiste spotyka się z politycznym, a to, co niewypowiedziane, z tym co wykrzyczane. SIKSA zagrała ponad 300 koncertów w całej Europie, od małych klubów i skłotów, przez galerie sztuki współczesnej aż po największe europejskie festiwale. Od początku 2023 SIKSA koncertuje z najnowszym sezonem koncertowym pod tytułem a diablica gruchnie basem.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%