Zamknij

Tydzień w Sopocie: listopadowe spektakle, ekologia i akcent muzyczny

14:56, 02.11.2023 .
Skomentuj Fot. Esopot.pl RC Fot. Esopot.pl RC

Sopot wita listopad z otwartymi ramionami, przynosząc ze sobą bogactwo wydarzeń kulturalnych, które rozświetlą jesienne wieczory mieszkańców i gości miasta. Przygotowaliśmy dla was zapowiedź nadchodzących wydarzeń kulturalnych na pierwszy tydzień listopada, które sprawią, że Sopot znowu zabłyśnie w świetle sztuki. O samym świetle również będzie mowa…

Piątek 3. Listopada

Мазаіка / Mozaika

Gdzie: Teatr BOTO Sopot, Bohaterów Monte Cassino 54B, 20:00                   

Wstęp: 
25zł/30zł

Sztuka opowiada o emigrantach, którzy doświadczają nie pierwszej już emigracji. Zrządzeniem losu znaleźli się w Polsce i odbudowują swoje życie od podstaw. Przechodzą przez problemy ze znalezieniem pracy, legalizacją pobytu i swoimi prawami. To monologi ludzi, którzy próbują zachować swoją tożsamość w nowej kulturze i dostosować się do życia w polskim społeczeństwie.

Spektakl jest setem DJ-skim, podczas którego można usłyszeć dokumentalne szczere rozmowy o kulturze, wolności, języku, wyglądzie, czasie i oczywiście miłości. To subiektywne spojrzenie oczami emigrantów na życie w Polsce, w kluczowym momencie dla samej Polski i dla życia bohaterów.

reż. Vital Karabanwystępuje: Ketevan Asratashvili

Więcej informacji : kliknij i sprawdź.

Laboratorium Ballad i Romansów. ArtnVoices vs. Adam Mickiewicz

Gdzie: Teatr Atelier Sopot Sopot, al. Franciszka Mamuszki 2, 19:00

Wstęp: 70zł

Po wielkim sukcesie projektu "Laboratorium Ballad i Romansów. Art'n'Voices vs. Adam Mickiewicz", Zespół Wokalny Art'n'Voices razem z zaprzyjaźnionymi artystami wizualnymi i teatralnymi rozszerza formułę wydarzenia i ponownie bierze na warsztat nieśmiertelne teksty Adama Mickiewicza."Laboratorium Ballad i Romansów" jest interdyscyplinarnym projektem słowno-muzycznym z video-instalacjami i autorskimi wizualizacjami.

W pierwszy piątek listopada (03.11.23) przestrzeń sopockiego Teatru Atelier stanie się swoistym laboratorium, w którym trójmiejscy artyści będą eksperymentować z dziełem Mickiewicza, dokonując próby przeszczepienia idei polskiego romantyzmu na grunt XXI-wiecznej sztuki.

Więcej informacji:kliknij i sprawdź.

Sobota 4. Listopada

Koncert Akcent

Gdzie: Story Disco Sopot, Tadeusza Kościuszki 14, 21:00

Wstęp: 30zł-40zł

Wyjątkowe wydarzenie muzyczne z gwiazdą wieczoru - zespołem AKCENT! Twórcą hitów "Kylie", "Stay with Me", "That's My Name", "My Passion" i wiele innych!

Tej nocy zespół Akcent, jedna z największych gwiazd muzyki dance z Rumunii, zabierze w muzyczną podróż pełną energii i świetnej zabawy!

O Zespole Akcent: Akcent to legendarne trio muzyczne, które zdobyło serca słuchaczy na całym świecie swoją zniewalającą muzyką dance i pop. Zespół Akcent ma na swoim koncie liczne przeboje, w tym takie hity jak "Kylie", "Stay with Me", "That's My Name", "My Passion" i wiele innych! To będzie wieczór pełen tańca, emocji i niezapomnianych chwil! Bilety dostępne są teraz w sprzedaży na platformie kupbilecik.pl. 

Więcej informacji: kliknij i sprawdź.

Poniedziałek 6. listopada

Webinarium „Jak nie śmiecić światłem”

Gdzie: Platforma MS Teams, 19:00

Wstęp: Bezpłatny

Sztuczne światło to ogromne korzyści i podstawa rozwoju cywilizacyjnego. Dzięki temu przełomowemu wynalazkowi możemy funkcjonować niezależnie od dobowego i sezonowego rytmu naturalnego oświetlenia przy zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa. Jednak poza oczywistymi korzyściami ma także swoje ciemne strony i jako jedno z najczęściej nadużywanych dóbr cywilizacyjnych znacząco oddziałuje na wszystkie organizmy żywe. Zanieczyszczenie sztucznym światłem to nie tylko problem z obserwacją nocnego nieba, choć już blisko 1/3 ludzkości utraciła możliwość podziwiania Drogi Mlecznej.

Wiesz, że wzrost stopnia rozświetlenia nieba szacuje się na poziomie 10% rocznie?

Niezależnie od barwy lub długości fali, jego nadmiar wpływa negatywnie nie tylko na ludzi, ale także na rośliny i inne zwierzęta. Spektrum szkodliwego oddziaływania jest szerokie i zróżnicowane. Nikt jednak nie namawia do funkcjonowania w ciemnościach, to wręcz niemożliwe. Za to sporo dobrego możemy zrobić ograniczając odrobinę nasze potrzeby, wprowadzając niewielkie zmiany i dokonując świadomych wyborów. Nauczyliśmy się segregować odpady, rozwijamy możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, dlaczego więc nie przestać śmiecić światłem? Nie tylko sowy będą Ci wdzięczne! 

Zachęcamy do udziału i włączenia się w rozmowę z ekspertem. Spotkanie poprowadzi dr Lucyna Pilacka ze Stowarzyszenia Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTAcom.

Dostęp na platformie MS Teams : kliknij i sprawdź.

Środa 8.listopada

Webinarium o puszczyku i uszatce - ekologii, biologii i ochronie

Gdzie: Platforma MS Teams, 19:00

Wstęp: Bezpłatny

Rozmowa będzie o dwóch najliczniejszych i najbardziej rozpowszechnionych gatunkach sów w Polsce i Europie - puszczyku Strix aluco i uszatce Asio otus. Skoro to najpowszechniej występujące sowy, to czy warto je zatem chronić? Jeśli tak, to jak to robić, na co zwracać uwagę podczas pracy terenowej i jak zaplanować działania ochroniarskie? Będzie o drapieżnictwie i sposobach minimalizowania presji ze strony drapieżników naziemnych. Uczestnicy zastanowią się, czy i kiedy próby zabezpieczenia lęgów mogą być skuteczne oraz co może okazać się lepsze dla przyrody.

Zachęcamy do udziału w webinarium i włączenia się w rozmowę podczas panelu dyskusyjnego z ekspertem, Wojtkiem Oklińskim ze Stowarzyszenia Ochrony Sów. Spotkanie będzie moderowane przez Ewelinę Kurach ze Stowarzyszenia Ochrony Sów.

Spotkanie na platformie MS Teams. kliknij i sprawdź.

Czwartek 9 listopada

Kino na Goyki / Pokaz filmu Całe to piękno i krew

Gdzie: Goyki 3 Art Inkubator Sopot, Jakuba Goyki 3, 18:00

Wstęp: 12zł                  


Jesienią Goyki 3 Art Inkubator wraca z nową odsłoną cyklu #kinonaGoyki. W czwartkowe wieczory zobaczymy cztery wybrane dokumenty, których bohaterkami są Kobiety, Artystki, Aktywistki, niepokorne poszukiwaczki prawdy. Przy doborze filmów Art Inkubator współpracuje z programerami Against Gravity.

Podobnie jak w wiosennej odsłonie istnieje możliwość zakupu karnetu na wszystkie 4 seanse, w cenie 40 złotych za karnet. Karnet: kliknij i sprawdź. Dla tych, którzy planują obecność na pojedynczych seansach, dostępne są w sprzedaży internetowej bilety na poszczególne seanse w cenie 12 złotych. Bilety: kliknij i sprawdź.

O filmie: Trzymająca w napięciu jak rasowy thriller i zachwycająca wizualnie opowieść o sztuce, która ma odwagę zmieniać świat. Cofamy się do początków kariery Goldin, kiedy tworzyła kolorowe, intymne zdjęcia przedstawiające rewolucję seksualną, ją samą oraz jej przyjaciół. Wtedy była prekursorką, rzucającą wyzwanie męskiemu światu fotografii. Obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN, która staje w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczy z producentami tych leków rodziną Sacklerów.


 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%