Zamknij

Spreparowane niedźwiedzie na Bazie Kontenerowej w Gdyni! Służby udaremniły przemyt

15:00, 05.06.2023 PAP
Skomentuj materiały prasowe KAS materiały prasowe KAS

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego "Baza Kontenerowa" w Gdyni w ubiegłym tygodniu na podstawie przeprowadzonej analizy skontrolowali przesyłkę nadaną ze Stanów Zjednoczonych. "Wśród zgłoszonych do odprawy celnej towarów znalazły się przedmioty deklarowane jako trofea myśliwskie. Podczas rewizji mundurowi odkryli, że są to dwa spreparowane niedźwiedzie czarne" - podał w poniedziałek rzecznik Izby Administracji Skarbowej (KAS) w Gdańsku st. asp. Sebastian Pakalski.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w przesyłce ze Stanów Zjednoczonych wykryli dwa spreparowane niedźwiedzie czarne. Gatunek objęty przepisami Konwencji Waszyngtońskiej. Właścicielowi towaru grozi nawet do 5 lat więzienia.

Wyjaśnił, że ten gatunek niedźwiedzia, nazywany również niedźwiedziem amerykańskim lub baribalem, jest objęty przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Dodał, że właściciel towaru nie miał zezwolenia na wywóz okazów CITES z USA, więc zostały one zatrzymane jako dowód w sprawie karnej.

Nielegalny przewóz i handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, za które grozi wysoka kara grzywny, kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz utrata okazu.

"KAS już od wielu lat prowadzi różne akcje edukacyjne i informacyjne o zasadach i celach CITES, w tym informuje podróżnych o konieczności posiadania odpowiednich dokumentów na przewóz przez granice zwierząt oraz roślin zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich przedmiotów" - zaznaczył rzecznik KAS. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ mark/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%