To wyjątkowa noc, podczas której bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę można odwiedzać muzea, galerie, biblioteki, teatry, centra kultury i akademie sztuki. Do akcji na Pomorzu dołączyło ponad 40 instytucji z 8 miejscowości tj. Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Gniew, Wdzydze, Będomin i Żukowo! Oprócz wystaw stałych czekają specjalnie przygotowane programy – spacery, warsztaty, spektakle a także gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych. W tym roku uruchomiono również konkurs dla najbardziej aktywnych zwiedzających!
Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów 13 maja 2023 w godz. 19:00 – 1:00.
„Trudno uwierzyć, ale w tym roku odbędzie się już 18 edycja. To niełatwe wyzwanie dla organizatorów, którzy za każdym razem starają się wprowadzać nowości tak, aby sprostać oczekiwaniom odbiorców i odbiorczyń – mówi Karina Rojek, koordynatorka Europejskiej Nocy Muzeów na Pomorzu – Możemy zagwarantować, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród organizatorów wydarzeń znajdują się bowiem nie tylko muzea i galerie, ale też teatry, archiwa, centra kultury, szkoły i biblioteki”.
13. maja zwiedzający mogą spodziewać się specjalnych atrakcji między innymi w:
Muzeum Bursztynu – jednym z ośmiu oddziałów Muzeum Gdańska, które biorą udział w Nocy Muzeów – można obejrzeć największą kolekcję bursztynu na świecie. Na dwóch kondygnacjach można zobaczyć żywicę w jej najróżniejszych odmianach – od bryłek z inkluzjami sprzed 40 mln lat, przez bursztynowy las, po współczesne projekty biżuterii. To także tutaj znajduje się uznany za największy na świecie bursztyn, który w zeszłym roku ustanowił nowy Rekord Guinnessa.
Będąc na Głównym Mieście w Gdańsku warto wybrać się również do Centrum Świętego Jana, które w programie ma koncert organowy czy zwiedzanie wieży, z której widok rozciąga się na panoramę miasta. Można również zajrzeć do Piwnicy Romańskiej, oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, gdzie czeka nocne zwiedzanie średniowiecznych podziemi, które przed wiekami były pomieszczeniami klasztornymi dominikanów.
Na fanów sztuki współczesnej czeka Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. W Noc Muzeów w Nowym Porcie aż 3 wernisaże: instalacji artystycznej Aglomerat Katarzyny Józefowicz, instalacji przestrzennej Furioza Mariusza Warasa, ikony światowego street-artu oraz wystawy My Woda Wojtka Radtke, na którą składają się artystyczno-naukowe poszukiwania dotyczące wody. W CSW Łaźnia na Dolnym Mieście przegląd wideo o przemocy nadesłanych na konkurs 15 IN OUT Festiwalu.
Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie instytucji, ale również możliwość stworzenia swoich własnych, autorskich prac. W Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku można wziąć udział w warsztatach z sitodruku, odbijania szablonu, rysunku anatomicznego czy dołączyć się do wspólnego performatywnego rysowania. Natomiast w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych można stworzyć swoje pierwsze malarstwo cyfrowe czy wziąć udział w zajęciach z kaligrafii lub concept art’u.
Teatr Miniatura proponuje wyjątkowe doświadczenie teatralne, w którym znika podział na widownię i scenę, a widzowie zaproszeni są do bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni, gdzie odkrywają świat osób niewidomych. A Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na godzinny spacer z przewodnikiem nie tylko po teatrze, ale i po historii morderczych faktów z epoki elżbietańskiej i szekspirowskich dzieł. Spacery będą inscenizowane i dedykowane osobom wyłącznie pełnoletnim.
13 maja to nie tylko data tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów, ale także finał Eurowizji. Muzeum Emigracji w Gdyni postanowiło połączyć te dwa wydarzenia i zaprosić mieszkańców do wspólnego, kulturalnego świętowania przy muzycznych hitach Eurowizji. A gdyby zabawy było za mało to można udać się do pobliskiego Konsulatu Kultury i wziąć udział w otwartej lekcji pokazowej charlestona i potańcówce z tańcami w stylu retro.
Warto również wybrać się poza Trójmiasto. W Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach można zagłębić się w tajniki kaszubskiej kultury - posłuchać o regionalnych zwyczajach, podejrzeć przez okna mieszkańców wsi, czy potańczyć na weselnej biesiadzie. Albo podjechać do Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim, odwiedzić unikatowy XVIII wieczny budynek i zobaczyć wystawę „Do DNA” o największych morskich katastrofach.
Zapraszamy na wydarzenia w ramach EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW NA POMORZU według kategorii:
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Galeria Blik w Gdańsku, Galeria ESKAEM w Gdańsku, Galeria Mariacka w Gdańsku, Gdańska Galeria Miejska, One Pice Gallery&GlouGlou Art&Wine w Gdańsku, Pracownia Parter w Gdańsku, Goyki 3 Art Inkubator w Sopocie, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki;
Archiwum Państwowe w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku, Kościół Św. Trójcy w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, Spichlerz Błękitny Baranek i Piwnica Romańska - Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Wartownia Nr 1 na Westerplatte, Kościół św. Mikołaja w Gdańsku, Grodzisko Sopot, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji w Gdyni, Dom Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim, Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim, Zamek w Gniewie, Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach, Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie,
Gdański Teatr Szekspirowski, Miejski Teatr Miniatura, Klub Żak w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1 na Dolnym Mieście w Gdańsku,
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, Instytut Kultury Miejskiej, Otwarta Pracownia Krajobrazu Miejskiego w Gdańsku, PAN Biblioteka Gdańska, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J.C. Korzeniowskiego, Gdański Archipelag Kultury, Muzeum Kart do Gry "Ulica Brydżowa" w Gdyni, Konsulat Kultury w Gdyni, Otwarta Pracownia Krajobrazu Miejskiego w Gdańsku, Wydział Architektury PG + CTA.ai.
Co roku do instytucji ustawiają się ogromne kolejki. Aby dać możliwość swobodnego zwiedzania organizatorzy przygotowali konkurs, w którym można wygrać BILET BEZ KOLEJKI. Co tydzień na profilu na Facebooku @NocMuzeow3city pojawia się konkursowe pytanie, a najciekawsze odpowiedzi są nagradzane wejściówką uprawniającą do pierwszeństwa wejścia w określonych instytucjach.
Docenione zostaną także osoby, które aktywnie będą uczestniczyć w Nocy Muzeów. A to za sprawą konkursu „ZWIEDZAJ, ZBIERAJ, WYGRYWAJ”, w którym po zebraniu minimum czterech pieczątek z czterech różnych instytucji będzie można odebrać książkę w punkcie informacyjnym Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Specjalne ulotki z miejscem na pieczątkę można pobrać ze strony internetowej https://nocmuzeow.ikm.gda.pl/ lub wziąć bezpośrednio z instytucji biorącej udział w akcji.
Szczegółowy program Europejskiej Nocy Muzeów 2023, a także rozkład jazdy specjalnie uruchomionej na to wydarzenie komunikacji miejskiej można znaleźć tutaj - kliknij i sprawdź.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz