Zamknij

Nieznane zdjęcia i dokumenty z Westerplatte trafiły do Muzeum Gdańska! Pamiątki podarował kolekcjoner

11:00, 21.03.2023 Andrzej Gierszewski | Źródło: Urząd Miasta Gdańska / gdansk.pl
Skomentuj Kolekcja dokumentów Koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację trafiła do MG, fot. A. Grabowska. Kolekcja dokumentów Koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację trafiła do MG, fot. A. Grabowska.

Do zbiorów Muzeum Gdańska trafiła kolekcja dokumentów Koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację z Nowego Portu. Najwcześniejsze materiały pochodzą z 1945 roku i znajdują się w nich również informacje o obrońcach Westerplatte. Pamiątki podarował kolekcjoner militariów, Karol Liszyk.

Na zdjęciu otwarte teki zawierające zdjęcia z uroczystości ZBoWiD'u. W centrum kronika z tekstem maszynowym. Fot. A. Grabowska.

– Kroniki, sprawozdania, dokumenty osobiste członków Związku Bojowników o Wolność i Demokrację są tym cenniejsze, że obejmują również obrońców Westerplatte. To właśnie z inicjatywy westerplatczyków powstała w Wartowni nr 1 pierwsza placówka muzealna na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, która funkcjonowała jako izba pamięci od 1974 roku – mówi dr Janusz Marszalec, z-ca Dyrektora Muzeum Gdańska. – Nasza instytucja pełną odpowiedzialność za Wartownię nr 1 przejęła, zgodnie z wolą westerplatczyków, w 1980 roku. To wspaniały i cenny dar, który wykorzystamy w nadchodzącym czasie. W kontekście przekazanym nam materiałów warto zwrócić również uwagę to, że część tych materiałów przygotowała Halina Wróblewska–Ufnowska, która była kronikarką koła ZBoWiD. Po 1990 roku działała w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jej grób znajduje się na Kwaterze AK.

Na zdjęciu od lewej Janusz Marszalec, Mateusz Jasik oraz Karol Liszyk oglądają przekazywane pamiątki, fot. A. Grabowska.

Przekazane materiały to łącznie 5 teczek, kronik i albumów związanych z Kołem ZBoWiD i jeden album nawiązujący do Szkoły Podstawowej im. Henryka Sucharskiego w Rypinie. Zespół składa się łącznie z 100 zdjęć, liczy około 700 stron. Najstarsze materiały datowane są na 1945 rok. Ostatnie wpisy pochodzą z lat. 80 i 90. XX wieku.

– Już pierwsze zapoznanie się z podarowanymi dokumentami pozwala sądzić, że mamy do czynienia w znacznej części z materiałami nigdy dotychczas nie publikowanymi. Najciekawsza z tej perspektywy jest Kornika Koła ZBoWiD. Nowy Port, datowana na 1945 rok. Warto też pamiętać, że cztery lata później ZBoWiD wchłonął 11 organizacji kombatanckich, w tym Związek Obrońców Westerplatte. Materiały uzupełniają naszą wiedzę o funkcjonowaniu Westerplatte jako miejsca pamięci po II wojnie światowej i samych westerplatczykach – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte. – Przekazane materiały są też kapitalnym zbiorem źródeł do badań komunistycznej polityki historycznej i ówczesnej propagandy. Po opracowaniu oraz digitalizacji, udostępnimy je cyfrowo i wykorzystamy w nadchodzącym czasie przy jednej z planowanych wystaw czasowych.

Na zdjęciu album fotograficzny. Na czarno-białej fotografii sztandar. Najpewniej jedna z uroczystości, fot. A. Grabowska.

Przekazane dokumenty zostaną wkrótce oddane do pracowni konserwatorskiej. Przedmioty podarował gdańszczanin, Karol Liszyk który od lat kolekcjonuje militaria.

Na zdjęciu od lewej: Janusz Marszalec, Mateusz Jasik oraz Karol Liszyk, fot. A. Grabowska.

Źródło: Urząd Miasta Gdańska / gdansk.pl

[ZT]16581[/ZT]

(Andrzej Gierszewski | Źródło: Urząd Miasta Gdańska / gdansk.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%