Zamknij

Są młodzi, pochodzą z Trójmiasta. Doświadczyli kryzysu psychicznego [WIDEO]

09:00, 29.01.2023 .
Skomentuj Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

O życiu w spektrum, o stanach lękowych, o pobycie w oddziale dziennym szpitala psychiatrycznego czy o anoreksji opowiada trójmiejska młodzież w filmie ZNIEWOLONE GŁOWY. Film zrealizowany przez Fundację Fala Nowej Kultury ma na celu normalizowanie kryzysów psychicznych i wspieranie osób, które ich doświadczają. 

W ramach projektu zastanawialiśmy się nad istotą wolności – czym jest teraz, czym była kiedyś, jak można ją rozumieć w kontekście danej osoby, a jak rozumieją ją poszczególne grupy społeczne – mówi Marysia Pyrek, reżyserka filmu. - Szybko jednak okazało się, że osobom z grupy trudno jest ją zdefiniować, a jeszcze trudniej przypomnieć sobie, kiedy realnie czuli ją w sobie. Ale czy to jest zaskakujące, skoro żyjemy w kraju, w którym opieka psychologiczna i psychiatryczna jest niewydolna?

Film ZNIEWOLONE GŁOWY zawiera autentyczne historie trójmiejskich nastolatków, którzy opowiadają o swoich kryzysach zdrowia psychicznego. To opowieści o niezrozumieniu, samotności i poszukiwaniu ratunku. Film ma przede wszystkim uświadamiać i pokazywać, że kryzysy mogą dosięgnąć każdego, niezależnie od wieku, płci, sytuacji materialnej czy przekonań. Doświadczają ich dorośli, ale także dzieci i młodzież. Dlatego ważne jest, aby nie odwracać głowy, gdy dzieje się coś złego, ale zauważać i reagować. Czasami pytanie „Czy mogę Ci jakoś pomóc?” może uratować komuś życie.

Mimo, że na NFZ często trudno jest zapisać się do psychologa czy psychiatry, są jeszcze inne możliwości, po które może sięgać osoba nastoletnia. To np. ogólnopolski telefon zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę - 116 111, który działa 24h na dobę i nie wymaga zgody rodzica. Ale także trójmiejska kampania SPÓJRZ NA SIEBIE, do której można zgłosić się po bezpłatne wsparcie psychologiczne.

Premiera filmu odbyła się w grudniu 2022 roku w Gdańsku.

[ZT]14686[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%