Zamknij

Koniec poszerzania plaży w Orłowie. "To największe zasilanie w historii"

10:42, 26.01.2023 PAP Aktualizacja: 10:43, 26.01.2023
Skomentuj Poszerzanie plaży w Orłowie. Fot. Piotr Miszczyk/UM Gdynia Poszerzanie plaży w Orłowie. Fot. Piotr Miszczyk/UM Gdynia

Zakończył się drugi etap prac związany z poszerzeniem plaży w Gdyni Orłowie (woj. pomorskie). Rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska w rozmowie z PAP podkreśliła, że na brzeg morski, w trakcie dwóch etapów, odłożono łącznie 250 tys. m3 piasku. "Było to największe zasilanie w historii Orłowa" - oceniła.

Zasadnicze prace na plaży w Gdyni Orłowie zostały zakończone. Trwają drobne prace "kosmetyczne" - przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku.

Jej zdaniem zakończone prace powinny spowolnić osuwanie się klifów i skarp w rejonie refulacji. Na miejscu "zasadnicze prace zostały zakończone, trwają jeszcze drobne prace +kosmetyczne+" - zapewniła Kierzkowska.

Zakończony, drugi etap prac, obejmował odcinek od Sceny Teatru Miejskiego w Gdyni na wschód od granicy z Sopotem. Prace refulacyjne rozpoczęły się na przełomie listopada i grudnia ub.r. Wykorzystano ok. 150 tys. m3 piasku.

Wcześniej, w trakcie pierwszego etapu prac, poszerzono plażę na kilometrowym odcinku od sceny teatralnej do molo w Orłowie. Wykorzystano wówczas ponad 100 tys. m3 piasku.

Prace refulacyjne w Gdyni Orłowie rozpoczęły się po zniszczeniach spowodowanych przez sztormy, które przeszły przez północną część Polski na przełomie stycznia i lutego ub.r.

Kierzkowska zaznaczyła, że refulacja jest najbardziej naturalną formą ochrony brzegu. "Jest to rodzaj +miękkiej+ ochrony, którą należy powtarzać. Jednakże, aby skuteczniej chronić przyległą infrastrukturę (w tym miejscu np. Promenadę Królowej Marysieńki) i zwiększyć żywotność plaży przy niej, planowana jest budowa progów podwodnych (alternatywa dla innych, +twardych+ form zabezpieczenia brzegu na lądzie, jak np. betonowa opaska)" - tłumaczyła.

Progi powodują rozpraszanie pewnej części energii fal, zmniejszając ich oddziaływanie na brzeg, co spowoduje dłuższy czas zalegania wyrefulowanego piasku na brzegu.

W ubiegłym roku Urząd Morski w Gdyni przeprowadził również refulację plaż w Gdańsku Brzeźnie i na półwyspie Westerplatte. Poszerzone została także plaże w Kuźnicy, Jastrzębiej Górze i Ostrowie.

W połowie stycznia br. rozpoczęły się prace na plażach w Babich Dołach i Mechelinkach. W dalszej kolejności poszerzona zostanie plaża w Rewie.

Główny Inspektor Ochrony Wybrzeża w Urzędzie Morskim w Gdyni Robert Mokrzycki wskazywał wówczas, że odcinek linii brzegowej o długości ok. 6 km, wskazany w ramach tego projektu, zostanie poddany refulacji po raz pierwszy w historii. "Wymaga on ochrony z uwagi na silną erozję, a w przypadku Rewy, również zagrożenie powodziowe" - stwierdził.

Magdalena Kierzkowska podkreśliła, że zasilanie plaży jest wykonywane w ramach zadania "Budowa toru podejściowego wewnętrznego do Portu Północnego wraz z obrotnicą" w ramach projektu "Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku". Łącznie do wykorzystania będzie ponad 2 mln m3 urobku.

"Projekt ten zakłada, iż część piaszczysta urobku, pochodząca z robót czerpalnych, zostanie wbudowana w brzeg Zatoki Gdańskiej w rejonie plaż w Brzeźnie, Gdyni Orłowo i Westerplatte, w brzeg otwartego morza w rejonie Jastrzębiej Góry, Ostrowa i Karwieńskich Błot oraz w brzeg podmorskiej strony Półwyspu Helskiego w rejonie plaży w Kuźnicy" - tłumaczyła rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Kierzkowska tłumaczyła, że celem prac refulacyjnych jest zabezpieczenie brzegu przed rozmywaniem i zniszczeniem przez sztormy poprzez poszerzenie plaży, wykonanie podbudowy podbrzeża oraz zabezpieczenie umocnienia z narzutu kamiennego, znajdującego się we wschodniej części plaży przy porcie.

Wszystkie prace refulacyjne będą kosztowały ok. 4,5 mln zł i stanowią jeden z elementów inwestycji pogłębiania toru podejściowego wewnętrznego w Porcie Północnym. Całkowity koszt tego projektu to 795 mln zł, w tym 85 proc. dofinansowania unijnego. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ akub/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TheBillTheBill

4 0

a wiecie, że kasa wywalona w piach i zaraz sztorm z powrotem zabierze plażę. 10:50, 26.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%