Zamknij

Przed nami wielkie święto polskiego kina! Rozpoczął się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych [WIDEO]

14:00, 12.09.2022 .
Skomentuj Fot. gdynia.pl Fot. gdynia.pl

We wtorek, 6 września w Gdyńskim Centrum Filmowym odbyła się konferencja 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W spotkaniu uczestniczyli prezydent Wojciech Szczurek, dyrektor festiwalu Leszek Kopeć i dyrektor artystyczny festiwalu – Tomasz Kolankiewicz. Wielkie święto polskiego filmu rozpocznie się w Gdyni 12 września i potrwa sześć dni.

Święto polskiej kinematografii zbliża się wielkimi krokami. 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych wystartuje w Gdyni w poniedziałek, 12 września. Przez sześć dni w Mieście Filmu UNESCO będzie można poczuć magię ekranu i spotkać się z twórcami rodzimej kinematografii. Bo w końcu „Gdynia kocha film, film kocha Gdynię” – i o tym wiadomo nie od dziś. O szczegółach festiwalu i o tym, na co mogą liczyć jego uczestnicy, opowiedzieli goście konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 6 września w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wzięli w niej udział: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Leszek Kopeć – dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Tomasz Kolankiewicz – dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

– Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu kulturalnym naszego miasta. Wszystkie projekty artystyczne dziejące się w naszym mieście są ważne, ale ten jest bardzo szczególny. Projekt związany nie tylko z samym festiwalem, ale w ogóle tradycją i takim obszarem kultury w naszym mieście jakim jest film. Bardzo się cieszę, że trwają już ostatnie przygotowania do festiwalu. Wszystko niemal gotowe, a my cieszymy się, że przyjeżdżają do nas tak fantastyczni goście i czekamy na to wielkie święto polskiego kina – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Jednym z głównym punktów konferencji było omówienie tegorocznego programu festiwalu – kategorii i sekcji konkursowych, a także wydarzeń towarzyszących. Poznaliśmy również skład tegorocznego jury. W tegorocznym Konkursie Głównym znalazło się aż 20 filmów. Wśród nich jest 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich i 2 drugie filmy reżyserów. O tym, kto wygra w tej rywalizacji, zdecyduje jury w składzie: Jerzy Domaradzki (przewodniczący), Ewa Dałkowska, Milenia Fiedler, Cezary Harasimowicz, Grzegorz Kędzierski, Dorota Kędzierzawska, Teoniki Rożynek, Agata Szymańska i Wojciech Żogała. Z kolei w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych zobaczymy 7 filmów. W tej sekcji najlepsze dzieło wyłoni jury w składzie: Allan Starski (przewodniczący), Katarzyna Klimkiewicz i Lenka Tyrpakova. W tym roku do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 30 produkcji. Powstały one w szkołach filmowych, niezależnych studiach, a także w ramach programu „30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W tej kategorii oceniać będzie jury w składzie: Ewa Puszczyńska (przewodnicząca), Maria Dębska i Beata Walentowska.

Podczas tegorocznej edycji pojawią się także nowości m.in. „Niebyły Festiwal Polskich Filmów Fabularnych”.40 lat temu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych nie odbył się z powodu stanu wojennego. Ta sama sytuacja miała miejsce rok później. Część przygotowanych filmów wzięła udział w późniejszych konkursach, a nawet sięgnęła po najwyższe laury. Jednak wiele produkcji nigdy nie pojawiło się w konkursie, choć niektóre z pewnością na to zasługiwały. Dlatego w tym roku w Gdyni postanowiono odczynić złe duchy stanu wojennego i w ramach performatywnej zabawy zorganizować ten niebyły festiwal – powołać jury i przyznać nagrodę w postaci cegły. Po raz pierwszy pojawi sie także nagroda „Klimatyczny film” – zainicjowana i ufundowana przez markę Electrolux, głównego partnera 47. FPFF. Ma wyróżnić najbardziej przyjazną środowisku produkcję filmową i zwrócić uwagę na palący problem nadmiaru odpadów i śladu węglowego wytwarzanego przez branżę audiowizualną. Ta nagroda to ukłon w stronę filmowców i producentów, którym los naszej planety nie jest obojętny. Mogą ubiegać się o nią wszystkie filmy, które znalazły się w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu, a także tytuły, które zakwalifikowały się do Konkursu Filmów Krótkometrażowych oraz Konkursu Filmów Mikrobudżetowych. W programie festiwalu nie mogło również zabraknąć sekcji pozakonkursowych. Wśród nich pojawi się m.in. „Polonica”, „Czysta Klasyka”, „Pokazy Specjalne” oraz „Filmy z Gdyni”. W ostatniej sekcji zobaczymy m.in. premierę filmu pt. „Ania” opowiadającego historię życia aktorki Anny Przybylskiej.

Wśród wydarzeń towarzyszących tradycyjnie pojawi się też „Gdynia Dzieciom”. Tegorocznym hasłem cyklu jest: „Pooglądajcie ze mną, mamo, tato!”. W programie znalazły się premiery i żelazna klasyka, długie i krótkie metraże, filmy aktorskie i animacje, tytuły kinowe i odcinki seriali telewizyjnych. Blisko 50 atrakcyjnych filmów zainspirowanych literaturą. I tu czeka kolejna nowość. Po raz pierwszy na FPFF – obok pokazów filmowych – odbędzie się konkurs o nagrodę Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka. Statuetkę zaprojektowali młodzi artyści. Poza tym decyzję, do kogo ona trafi, również podejmie dziecięce jury.

– Wydaje mi się, że najciekawszym wydarzeniem w tym roku jest „Niebyły Festiwal Polskich Filmów Fabularnych” w Gdyni. Mówimy o latach 82-83, kiedy festiwal – wtedy jeszcze gdański – nie odbył się z powodu wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Natomiast razem z kuratorem Miłoszem Stelmachem postanowiliśmy skoncentrować się wyłącznie na tytułach, które już nigdy na trójmiejskiej imprezie się nie pojawiły i w jakiś sposób przywrócić je pamięci festiwalu – informuje Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny FPFF.

Wiemy też, kto otrzyma tegoroczne Platynowe Lwy. Trafią one w ręce reżysera Filipa Bajona. Twórcy znanego m.in. z filmów „Kamerdyner”, „Magnat” czy „Aria dla Atlety”. 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych otworzy film „Orzeł. Ostatni patrol” Jacka Bławuta. Film wojenny, który wpisuje się w historię naszego miasta, ponieważ to właśnie Gdynia była portem macierzystym okrętu.

W czasie filmowego święta mieszkańcy Gdyni będą mogli bezpłatnie zobaczyć kilka najlepszych produkcji z ubiegłego roku w auli widowiskowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Chwarznie-Wiczlinie przy ul. Wiczlińskiej 50 A. W programie znajdzie się pięć tytułów, które zyskały uznanie krytyków i publiczności. Wśród nich film „Wszystkie nasze strachy”, który zdobył Złote Lwy.  Przypomnijmy, że święto polskiego kina potrwa w Gdyni od 12 do 17 września. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę w Teatrze Muzycznym.

[ZT]14402[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%