Zamknij
13:22, 27.01.2023

„Pomnik Chłopa" Daniela Rycharskiego zawitał do Sopotu. Od piątku, 27 stycznia, rzeźbę można oglądać na placu Zdrojowym, nieopodal Państwowej Galerii Sztuki. Dzieło było wcześniej prezentowane m.in. na ulicach Krakowa, Warszawy i Lublina oraz w miasteczkach północnego Mazowsza, skąd wywodzi się autor dzieła.

Daniel Rycharski, laureat Paszportu POLITYKI w 2016 roku, jest oryginalnym twórcą wiejskiego street artu i sztuki w przestrzeni publicznej.

"Intencją artysty było oddanie sprawiedliwości polskim rolnikom, mierzącym się z wieloma problemami współczesności: od wykluczenia kulturowego po gospodarkę i problemy politycznej reprezentacji. Modelem figury chłopa był sołtys Kurówka – rodzinnej wsi artysty. Twórca nawiązał w formie pomnika do rysunku Albrechta Dürera z 1525 roku, upamiętniającego klęskę powstania chłopskiego z XVI wieku" - informuje Państwowa Galeria Sztuki.

Praca jest elementem wystawy „Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki”. O kulisach jej powstania opowiedział nam jej autor - Daniel Rycharski.

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: redakcja@esopot.pl

komentarz(1)

cvdfgcvdfg

1 0

to dobre, trzeba caly artykul zeby wyjasnic, co autor mial na mysli, sadzając rzezbe na rozrzutniku gnoju. 23:05, 27.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz