Zamknij

Pomnik chłopa w Sopocie! Nowa rzeźba stanęła przy Państwowej Galerii Sztuki [WIDEO]

14:00, 27.01.2023 . Aktualizacja: 14:35, 27.01.2023
Skomentuj

„Pomnik Chłopa" Daniela Rycharskiego zawitał do Sopotu. Rzeźbę można oglądać na placu Zdrojowym, nieopodal Państwowej Galerii Sztuki. Dzieło było wcześniej prezentowane m.in. na ulicach Krakowa, Warszawy i Lublina oraz w miasteczkach północnego Mazowsza, skąd wywodzi się autor dzieła.

Daniel Rycharski, laureat Paszportu POLITYKI w 2016 roku, jest oryginalnym twórcą wiejskiego street artu i sztuki w przestrzeni publicznej.

Daniel Rycharski stojący nieopodal swojej rzeźby. Fot. Rafał Czajka

"Intencją artysty było oddanie sprawiedliwości polskim rolnikom, mierzącym się z wieloma problemami współczesności: od wykluczenia kulturowego po gospodarkę i problemy politycznej reprezentacji. Modelem figury chłopa był sołtys Kurówka – rodzinnej wsi artysty. Twórca nawiązał w formie pomnika do rysunku Albrechta Dürera z 1525 roku, upamiętniającego klęskę powstania chłopskiego z XVI wieku" - informuje Państwowa Galeria Sztuki.

Daniel Rycharski o "Pomniku chłopa"

Praca jest elementem wystawy „Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki”. O kulisach jej powstania opowiedział nam jej autor - Daniel Rycharski.

Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki – wystawa w PGS

W połowie stycznia poznaliśmy laureatów "Paszportów Polityki", nagrody kulturalnej organizowanej przez tygodnik "Polityka" od 1993 roku. Wernisaż wystawy podsumowującej 30 edycji tego konkursu odbędzie się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie zostaną zaprezentowane prace wszystkich polskich artystów wyróżnionych tą nagrodą w ciągu ostatnich trzech dekad.

Ekspozycja, która obejmie całą przestrzeń galerii, pokaże rozwój polskiej sztuki w ostatnim trzydziestoleciu oraz skłoni do rozważań nad zmianami w podejściu krytyków oceniających polską scenę artystyczną. Będzie to przegląd najciekawszych nazwisk i zjawisk w polskiej sztuce współczesnej, reprezentowanych przez różne techniki artystyczne: malarstwo, rysunek, fotografia, rzeźba, instalacja, sztuka wideo, a nawet performance. Kuratorką ekspozycji jest Dorota Monkiewicz.

Wernisaż odbędzie się 28 stycznia o godzinie 16:00, zaś samą wystawę będzie można oglądać do 16 kwietnia 2023 roku.

[ZT]15782[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

zsopotuzsopotu

4 2

mi sie podoba oby wiecej taki instalacji 14:38, 27.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

olaola

1 2

wyglada jak "chlop z mazur";0 15:10, 27.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MorfeuszMorfeusz

3 0

W końcu coś fajnego w ramach działalności PGS. Z zaskoczeniem gratuluję.
16:22, 27.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%