Wielu z nas głośnego czytania doświadczyło bardzo dawno temu, w okresie wczesnego dzieciństwa, kiedy bliscy czytali nam przed snem lub kiedy sami uczyliśmy się poprawnie czytać na lekcjach języka polskiego w podstawówce. To doświadczenie właśnie, które większość z nas wspomina z radością i sentymentem, było główną ideą projektu „Poczytaj mi” Biblioteki Sopockiej.
– Kiedy wspólnie z zespołem zasiadamy do tworzenia oferty kulturalnej, pisania projektów i kreślenia zarysów wydarzeń, uruchamiamy wszystkie czytelnicze zasoby, pomysły i marzenia, jakie każdy z nas ma w sobie. Miłość do książek ma w naszym zespole wiele odcieni, dlatego często w tym twórczym procesie sprzeczamy się między sobą, dyskutujemy i tworzymy mnóstwo koncepcji. Z tej burzy mózgów wyłania się jednak wspólna wizja tego, co chcemy zaoferować i przekazać naszym odbiorcom. W tym roku był to projekt „Poczytaj mi”, który połączył w sobie doświadczenia znakomitej większości czytelników – głośne czytanie w dzieciństwie. Pomysł projektu zrodził się podczas zeszłorocznego Narodowego Czytania, kiedy wraz z aktorami Teatru Wybrzeże – Małgorzatą Brajner, Piotrem Łukawskim i Małgorzatą Z. Michalską – przeczytaliśmy fragmenty „Moralności pani Dulskiej”. Kiedy emocje po tym wydarzeniu już opadły, do Biblioteki przyszedł Piotr Łukawski z pomysłem kontynuowania inicjatywy głośnego czytania przez aktorów i bibliotekarzy. To był punkt wyjścia i ogniwo projektu: by podarować naszym czytelnikom tak bliskie, intymne wręcz spotkanie z literaturą – mówi dyrektor Biblioteki Sopockiej, Ewa Lewandowska.
Sądząc po frekwencji i zainteresowaniu wydarzeniami, był to strzał w dziesiątkę.
W ramach projektu Biblioteka Sopocka gościła od kwietnia do listopada aktorów, którzy razem z bibliotekarzami głośno czytali klasykę literatury polskiej i światowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Robert Więckiewicz, Katarzyna Figura, Krzysztof Gosztyła, Agnieszka Kunikowska, Leszek Lichota i Mirosław Baka. Poza tym w Minitece został przeprowadzony Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania, podczas którego przedstawiciele różnych grup zawodowych czytali ulubioną literaturę dziecięca, a także warsztaty teatralne, które poprowadziła Małgorzata Brajner. Wszystkie spotkania z aktorami były tłumaczone symultanicznie na polski język migowy.
– W doborze naszych gości staraliśmy się kierować tym, by zarówno nieco starsza, jak i młodsza publiczność była zainteresowana uczestnictwem w wydarzeniach. Doskonałym doradcą i znawcą tematu jest Piotr Łukawski, współkoorydynator projektu, dzięki któremu udało nam się zaprosić tak znakomitych gości w progi Biblioteki.
Ważne było też to, by aktorzy byli znani nie tylko z produkcji telewizyjnych, ale także występowali w radiu czy na deskach teatru. Ta różnorodność miała jednak jeden wspólny mianownik – zamiłowanie do literatury i głos, którego z przyjemnością się słucha – komentuje Karolina Osowska, koordynator projektów w Bibliotece.
8 listopada odbyło się ostatnie już spotkanie w ramach „Poczytaj mi”, w którym udział wziął także Prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Projekt zwieńczyła interpretacja „Pana Tadeusza”, a po czytaniu w można było wziąć udział w małym bankiecie, poczęstować się pajdą chleba ze smalcem, porozmawiać z bibliotekarzami i pobyć w bibliotece z ludźmi, których łączy zamiłowanie do książek.
Projekt „Poczytaj mi” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
0 0
Kolejne fantastyczne spotkanie z literaturą za co wielkie podziękowania dla Sopoteki. Czekam na kolejne w przyszłym roku. Serdecznie pozdrawiam.
1 0
A ja czekam kiedy Jacek zacznie czytać Ojca chrzestnego.