Zamknij

Sopot: Krystyna Stańko i Mika Urbaniak w Teatrze Atelier

08.50, 15.07.2021 P.S
Skomentuj Fot. Maciej Moskwa
REKLAMA

Krystyna Stańko Trio z utworami z najnowszego albumu „Fale", a dzień później hipnotyzująca Mika Urbaniak w duecie z Victorem Davisem. Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej zaprasza na koncerty 16 i 17 lipca o godzinie 19.30.

Do kompozycji Dominika Bukowskiego i Piotra Lemańczyka wokalistka napisała teksty opowiadające w poetycki sposób o szczególnym dla nas wszystkich czasie ostatnich miesięcy. Program jest nastrojowy, momentami zaskakujący, przepełniony improwizacją. Krystyna Stańko oprócz warstwy wokalnej postanowiła sięgnąć po instrumenty perkusyjne. Materiał muzyczny i teksty opisują relacje międzyludzkie w nawiązaniu do piękna natury.

Integralną częścią koncertu są wizualizacje autorstwa mistrza animacji Roberta Turło, który opracował je na bazie prac fotograficznych malarki i fotografki, a także autorki okładki płyty Alexandry Hinz-Władyki. To wydarzenie multimedialne będzie dla publiczności dużym przeżyciem zarówno od strony dźwiękowej, jak i wizualnej.

Krystyna Stańko, Dominik Bukowski i Piotr Lemańczyk współpracują ze sobą od lat. Ich trio zachwyca publiczność w kraju i za granicą. Razem tworzą ciekawe, niepowtarzalne brzmienie, niezwykłe porozumienie muzyczne, a także przyjacielską atmosferę, która hipnotyzuje widzów. Trio wystąpi w składzie: Krystyna Stańko - śpiew, instrumenty perkusyjne, Dominik Bukowski - wibrafon, marimba, głos, Piotr Lemańczyk - kontrabas, gitara basowa, głos.

„Czasami mam wrażenie, że słucham nie tyle piosenek, co kompozycji ubarwionych wierszami. (…) Od strony muzycznej jest nie mniej ciekawie. Niekiedy jest to podróż kolejką górską w wesołym miasteczku. Kiedy czuję, że jest spokojnie i równoważnie, to nagle okazuje się, że podchodzą karkołomne rozwinięcia dysonansów. Jeśli myślicie, że jest to standardowa płyta wokalistki i dwóch muzyków to bardzo się zdziwicie” – recenzja portalu Jazzsoul.pl

„Jest oczywiste, że Stańko pragnie oddać hołd swoim korzeniom i pokazać słuchaczom mistycyzm i piękno kultury kaszubskiej. Urywana czteroczęściowa suita ujawnia również jej bardziej improwizacyjny charakter, który do tej pory miał niewielką ekspozycję w jej twórczości, co jednak okazuje się naprawdę fascynujące” – tłum. recenzji portalu Adambaruch.com

Krystyna Stańko Trio wystąpią 16 lipca o godz. 19:30. Miejsce: Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, al. Franciszka Mamuszki 2. Bilety można kupić przez portal interticket.

Dzień później, 17 lipca, w Teatrze Atelier posłuchamy duetu Mika Urbaniak & Victor Davis.

Mika Urbaniak, autorka tekstów i muzyki, jest profesjonalnym muzykiem od 13. roku życia. Skomponowała swój  pierwszy utwór w wieku 11 lat i od tamtej pory tworzy i koncertuje. Wychowana przez dwoje legendarnych artystów i ikony jazzu - Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka - pionierów fusion jazz, dorastała w świecie muzyki i sztuki. Pop, jazz, hip-hop, rap, neo-soul, RnB i blues były jej głównymi kierunkami muzycznymi, chociaż ma bardzo ekspansywną i bogatą wyobraźnię, która pozwala jej eksperymentować z różnymi stylami.

„Muzyka, którą kocham, to muzyka przemawiająca do serca, która mówi prawdę i daje ludziom coś do myślenia” – Mika Urbaniak.

Unikalny, pełen melancholii głos Miki potrafi hipnotyzować słuchaczy. Jej rytmiczny, porywający, osobisty i poetycki styl rapowy dodaje innego wymiaru jej ekspresyjnemu stylowi. Od lat koncertuje na całym świecie i występowała z takimi artystami jak: Lenny White, Tom Browne, Al McDowell, Richard Bona i Hiram Bullock. Na scenie spotkała się również z Quincy'm Jonesem i jego Big Bandem. Brała udział w wielu projektach, spotykając się z bardzo pochlebnymi recenzjami. Jej pierwszy album "Closer" zdobył prestiżową nagrodę Frederyk za najlepszy album w 2009 roku. Mika współpracowała z producentem Victorem Daviesem przy tworzeniu albumu "Follow You", który otrzymał nagrodę Best Pop Album i "Once in a Lifetime", inspirowany muzyką jazzową. Albumy cieszą się dużym uznaniem.

Victor Davis jest utalentowanym i wszechstronnym artystą: muzykiem, kompozytorem, aranżerem i malarzem. Tworzy od 14 lat. Pierwszy album Victora zyskał ogromne uznanie krytyków i entuzjastyczne recenzje. Magazyn „Q” napisał: „Utwory Daviesa mogą sprzedawać światło słoneczne Australijczykom”.

Kolejny album "Hoxton Popstars" był numerem jeden w Japonii, a utwór "Fire" z tego albumu utrzymywał się na liście przebojów przez kilka tygodni. Trzeci album "Hear the Sound” artysta nagrał z nominowaną do nagrody Grammy brazylijską artystką Bebel Gilberto, którą urzekły charakterystyczne dźwięki Victora, będące wyrafinowanym połączeniem akustycznej i popowej estetyki.

Dużo podróżował – ma na swoim koncie m.in. trasę koncertową po Europie, USA i Japonii, gdzie występował w 16 legendarnych klubach Blue Note. Współpracował z wieloma znakomitymi artystami na całym świecie: Quincy Jones, Richard Bona, Roy Hargrove, Louie Vega, Bebel Gilberto, Smolik, Maryla Rodowicz, Marysia Sadowska, Skubas, Urszula Dudziak i inni. Jest producentem dwóch albumów Miki Urbaniak: "Follow You" i "Once in a Lifetime" (wyd. Sony Music), które zostały niezwykle wysoko ocenione przez krytyków, zdobywając liczne nagrody (m.in. Best Album Pop). Victor nadal rozwija swoją kreatywną wizję świata w różnych mediach - tworzy klipy muzyczne, filmy i jest znakomitym malarzem. O sztuce mówi:

„Muzyka to muzyka. Nie widzę granic, jeśli chodzi o gatunki. Staram się nie uznawać tych ograniczeń podczas tworzenia.  Sztuka jest sztuką bez względu na to czy maluję, tworzę muzykę, film czy klip. Używam tylko różnych mediów w drodze do tego samego celu” – Victor Davis.

Obecny projekt "ArtPop" to duet Miki Urbaniak z Victorem Daviesem. Zawiera covery z lat 80. i 90. w odświeżonym, nowym brzmieniu.

Mika Urbaniak & Victor Davis wystąpią w Teatrze Atelier 17 lipca o godzinie 19.30.

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%