Francuscy rezydenci Goyki3 Art Inkubatora zakończą swój pobyt w Sopocie koncertem, który zagrają 15 lipca w sopockim Teatrze BOTO.
Laure Slabiak, Hussam Aliwat, The Rodeo / Dorothée Hannequin, Rémi Fox rozwijali swoje projekty podczas trzytygodniowej rezydencji w Sopocie. Muzycy przyjechali na zaproszenie Narodowego Centrum Muzyki Francji, we współpracy z Goyki 3 Art Inkubatorem w Sopocie oraz Instytutem Francuskim w Warszawie.
– Po francuskich dramaturgach, artystach sztuk wizualnych i rezydentkach naszego autorskiego cyklu AiR Goyki 3 w tym roku latem gościmy ośmioro francuskich rezydentów, przedstawicieli różnych gatunków muzycznych (klasyczna, pop, electro, jazz, urban itd) – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka Goyki 3 Art Inkubatora. – Pierwsza grupa zakończy swój pobyt w Sopocie koncertem w Teatrze Boto, druga, która rozpocznie rezydencję 19 lipca, wystąpi w Operze Leśnej 7 sierpnia podczas festiwalu BrassWoodFest.
Podczas pobytu rezydenci aktywnie uczestniczyli w życiu kulturalnym Trójmiasta, nawiązali artystyczne współprace m.in z pianistą Romanem Wróblewskim, - traversistką Mają Miro-Wiśniewską czy wiolonczelistką Katarzyną Gaszczyk. W Humidor Records studio w Sopocie powstawały kompozycje, które zostaną zaprezentowane publiczności 15 lipca w Teatrze BOTO. Początek post pandemicznego koncertu wyjątkowo o godz. 19.00.
>> 19.00-20.30 - prezentacje muzyczne: Laure Slabiak / Remi Fox / Hussam Aliwat / The Rodeo>> 21.00 - 21.40 - trio Maksymilian Kreft / Dominik Kisiel / Konrad Żołnierek>> 22.00 - wspólne jam session
Szczegółowe informacje i bilety: BOTO i Goyki 3 Art Inkubator.
Wykształcona w muzyce klasycznej Laure wydała swój pierwszy album pod nazwą Bluebird (niebieski ptak metamorfozy i szczęścia). Album "Rising / La Fin de la Tristesse" został wydany we wrześniu 2018 roku. BlauBird przenosi słuchacza w skrzyżowanie folku, dream-popu, klasyki, electro i filmowych ścieżek dźwiękowych. W języku francuskim, angielskim, niemieckim czy jidysz jej teksty opowiadają o przemianie i odrodzeniu. Artystka wznosi się na skrzydłach Błękitnego Ptaka, aby odnaleźć swoje zagubione korzenie w Europie Wschodniej, swoje marzenia i zawieszone ogrody. Obecnie pracuje nad drugim albumem - jeszcze ze swoim alter-ego Olivierem Slabiakiem (skrzypkiem, kompozytorem i producentem) oraz z producentem François Lalonde (który współpracował z wokalistką Lhasa). Drugi album powstanie pod silnym wpływem jej pobytu w Polsce, ponieważ zamierza w nim nawiązać do polskiej muzyki, która poruszała ją w dzieciństwie (muzyka Z. Preisnera, F. Chopina, tradycyjne polskie kolędy). W Sopocie dokończy pisanie i komponowanie utworów na swój kolejny album.
Więcej informacji o artystce:
Namiętny, płomienny i udręczony: taki jest związek Hussama Aliwata z jego oudem. W wieku 12 lat Aliwat sięgnął po ten instrument, tak jak inni nastolatkowie po gitarę elektryczną. Następnie spędzał godziny na samodzielnej pracy, z dala od tradycji i formalnych lekcji muzyki, doświadczając całkowitej wolności i niepokojącej obsesji.
Hussam przybył do Paryża w 2011 roku, a jego oud oczarował legendarny klub jazzowy New Morning, a następnie pojawiał się w innych paryskich lokalach, niczym treser lwów, wiedząc jak i kiedy sprawić, by jego instrument śpiewał, płakał i ryczał.
Wkrótce Aliwat zaczął komponować swoje pierwsze utwory i wyposażył swój niespokojny oud w grację dwóch wiolonczel i siłę perkusji. W ten sposób powstał projekt “Born Now”: emocjonalna, filmowa i gęsta muzyka, dryfująca od orientalnego dziedzictwa do ambientowych nastrojów, ukazująca intensywnego rockowego ducha w jazzowych modulacjach. Otrzymał stypendium AFAC (Arab Fund for Arts and Culture), które pozwoliło mu na wyprodukowanie i nagranie tego pierwszego albumu, który ukazał się pod koniec 2019 roku.
Więcej o artyście:
The Rodeo to anagram Dorothée, paryskiej gitarzystki i piosenkarki. Odkryła muzykę w wieku 15 lat, kiedy znalazła gitarę akustyczną na strychu domu swojego wujka. Ten magiczny klucz otworzył drzwi do najpiękniejszych podróży, zarówno rzeczywistych, jak i wyimaginowanych. Po zdobyciu sławy, dzięki swoim dwóm pierwszym albumom (Music Maelström i La Musica Del Diavolo), nagranym w USA, Szwecji i Francji, niedawno powróciła z trzecim albumem, Thérianthropie Paradis, radykalną metamorfozą, śpiewanym w całości po francusku i pozostającym pod wpływem silnie orkiestrowego europejskiego popu lat 60. i 70. Zmysłowy i sugestywny język ojczysty Dorothée Hannequin prowadzi jej teksty piosenek i głos na nowe ścieżki, pełne ukrytych tropów i niuansów. Obecnie nagrywa nowy album zatytułowany Arlequine (Claro Oscuro/ Modulor). W 2022 roku powróci na światową trasę koncertową (Francja, Kanada, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Azja Południowo-Wschodnia...). The Rodeo jest również częścią europejskiego programu Keychange 2020/22, który ma na celu zwiększenie parytetu w muzyce.
Więcej:
Saksofonista, improwizator i kompozytor. Ukończył CNSMD w Paryżu i jest współzałożycielem "Loo Collective", które jest częścią nowej generacji artystów pragnących tworzyć zdecydowanie współczesną muzykę. Rémi Fox tworzy z kilkoma zespołami i rozwija wiele różnych projektów artystycznych z muzykami europejskiej sceny muzyki współczesnej, jazzowej, improwizowanej i elektronicznej. Wszystkie te spotkania dały mu możliwość rozwinięcia bogatego i otwartego uniwersum muzycznego, przy jednoczesnym wzmocnieniu własnej osobowości.
Więcej o artyście:
Źródło: Urząd Miasta Sopotu
[ZT]9461[/ZT]
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.