Zamknij

Dzieje się w Muzeum Sopotu! Wystawy, spacery historyczne i sopockie pamiątki

15:00, 09.06.2021 | P.S
Skomentuj Fot. materiały Muzeum Sopotu
REKLAMA

Zapraszamy do Muzeum Sopotu na oprowadzania kuratorskie po wystawach, spacery historyczne, a także do… sklepiku z pamiątkami!

Spacerowo

W sobotę, 12 czerwca, uczestnicy kolejnego spaceru historycznego odwiedzą Brodwino. Spacer „Brodwino – sopockie osiedle”, który rozpocznie się o godz. 12.00, prowadzony będzie we współpracy z Biblioteką Sopocką, w ramach projektu pt. „20 spacerów na 120- lecie Sopotu”.

Uczestnicy przejdą szlakiem od Szkoły Podstawowej nr 9 aż do pawilonów handlowych osiedla. W trakcie spaceru poznamy okolicę, która przed 50 laty była dziewiczą krainą i z czasem przekształcona została w osiedle z wielkiej płyty. Po Brodwinie oprowadzać będzie Tomasz Rabant.

Zbiórka: Szkoła Podstawowa nr 9, ul. Kolberga 15.

Grupa max. 20 os. Obowiązkowe wcześniejsze zapisy przez evenea.pl.

Trasa spaceru:

  • Dzieje ogrodnictw na Brodwinie
  • Szkoła Podstawowa nr 9
  • Środowiskowe Liceum Ogólnokształcące
  • Kotłownia
  • Bloki Brodwina
  • Pawilony handlowe
  • Brodwino a opór społeczny
  • Brodwinianie a parafia p.w. Zesłania Ducha Świętego w Sopocie – Kamiennym Potoku

Z kuratorem po wystawie

W każdy czerwcowy weekend – w sobotę lub niedzielę – pracownicy muzeum oprowadzaj po jednej z wystaw – czasowej lub stałej.

13 czerwca odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „John Faltin. Fotograf Sopotu”. Ekspozycja jest pierwszą wystawą monograficzną prezentującą dorobek fotografa działającego na przełomie XIX i XX w. Składa się z ponad 150 zdjęć ilustrujących przemianę, jaka na przestrzeni blisko 20 lat zaszła w krajobrazie Sopotu, który z letniskowej miejscowości przekształcił się w bogate i wyjątkowo popularne miasto.

Natomiast 19 czerwca odbędzie się oprowadzanie po wystawie stałej. Muzeum Sopotu zostało powołane do życia w lutym 2001 r. Na siedzibę nowo powstałej placówki wybrano zabytkową, położoną w ogrodzie tuż przy sopockiej plaży eklektyczną willę. Wybudowano ją w latach 1903-1904 dla rodziny gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853-1924). Architektem willi był Walter Schulz.

Muzeum Sopotu pozyskało w latach 2001-2002 od spadkobierczyni rodziny Claaszenów archiwalną dokumentację fotograficzną wnętrz willi. Na podstawie znakomitych zdjęć z lat 1904-1924 ukazujących kompletne wyposażenie jadalni z werandą, salonu, pokoju pani domu oraz sieni realizowany jest program rekonstrukcji reprezentacyjnych pomieszczeń willi Claaszena, jako stałej ekspozycji zabytkowych wnętrz historycznych.

Oprowadzania kuratorskie odbywać się będą również: 27 czerwca – oprowadzanie po wystawie czasowej. Start: godz. 14.00.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: evenea.pl.

20 urodziny Muzeum Sopotu

W tym roku Muzeum Sopotu świętuje 20 urodziny. W ramach obchodów jubileuszu pracownicy przygotowali wiele atrakcji, o których sukcesywnie będziemy informować. Zapraszamy do wspólnego świętowania 20-lecia Muzeum Sopotu. Zobacz urodzinową animację.

Nowości upominkowe w muzealnym sklepiku

W sklepie muzealnym oraz online można kupić nowe, wyjątkowe gadżety:

Znaczki pocztowe – kolekcjonerski gadżet zaprojektowany specjalnie z okazji 20. urodzin Muzeum Sopotu. Zostały one wyprodukowane w ograniczonej liczbie 99 sztuk.

Pierwszy wzór prezentuje willę Ernsta Augusta Claaszena z około 1905 roku – dzisiejszą siedzibę Muzeum Sopotu.

Drugi znaczek nawiązuje do historii Sopotu jako kurortu. Ilustracja będąca pocztówką ze zbiorów Muzeum Sopotu, przedstawia dwie plażowiczki przy tradycyjnym wiklinowym koszu plażowym. Panie ubrane są w stroje kąpielowe typowe dla początku XX wieku.

Piękne, niepowtarzalne, inspirowane zbiorami i muzeum, doprecyzowane w każdym detalu i... ręcznie malowane breloczki do kluczy od Pinswear. Każdy, kto docenia szczegółowość i precyzję, zakocha się w tych gadżetach. Wzory zostały zainspirowane pocztówkami i zdjęciami znajdującymi się w zbiorach Muzeum Sopotu.

Oryginalne, jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowe i niepowtarzalne, chusty wielofunkcyjne made by Muzeum Sopotu. Dziecięce z pieskiem Bulle, unisex z sopocką architekturą idealnie się sprawdzą jako opaski, czapeczki, kominy, gumki do włosów...

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

Sprawdź co się dzieje w kurorcie: Aktualne imprezy i wydarzenia w Sopocie.

[ZT]8794[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%