Zamknij

Trzy granty dla Biblioteki Sopockiej! Prawie 80 tys. zł na realizację projektów

11:23, 12.04.2021 P.S
Skomentuj Fot. Biblioteka Sopocka Fot. Biblioteka Sopocka

Na początku kwietnia poznaliśmy wyniki naboru wniosków w programach Partnerstwo dla książki i Promocja czytelnictwa Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie otrzymała łącznie 79 110 zł na realizację trzech projektów: „Idzie nowe!”, „Biblioteczna Akademia Nauk” oraz „Fantastyczna bibLEMteka”.

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa”

Słowa Johanna Wolfganga von Goethego niewątpliwie towarzyszyły bibliotekarzom podczas opracowywania projektu „Idzie nowe!” – jest to inicjatywa wspierająca rozwój pracowników Biblioteki poprzez udział w siedmiu szkoleniach. Zostały one wybrane demokratycznie przez kadrę, która postanowiła zaprosić do Biblioteki specjalistów związanych z edukacją kulturalną, nowymi technologiami, promocją czytelnictwa i pracą z różnymi czytelnikami.

„Idzie nowe! to projekt, z którego chyba cieszymy się najbardziej. We wszystkich filiach naszej Biblioteki spotykamy się z tysiącami różnych czytelników, którzy wymagają indywidualnego podejścia i takiego doboru naszej oferty kulturalnej, w której chętnie wezmą udział. To właśnie nasi użytkownicy, klienci, goście są dla nas największą motywacją do rozwoju. Mamy nadzieję, że dzięki serii szkoleń nasi czytelnicy jeszcze lepiej będą się czuć w Bibliotece, a my wprowadzimy nową jakość do prowadzonych przez nas działań” – komentuje dyrektor Biblioteki Ewa Lewandowska.

Setna rocznica urodzin mistrza polskiej fantastyki

„Fantastyczna bibLEMteka” to projekt monograficzny w całości poświęcony Stanisławowi Lemowi. Setna rocznica urodzin autora „Solaris” stała się dla bibliotekarzy inspiracją do stworzenia projektu, który pozwoli odbiorcom uzupełnić wiedzę na temat życia i twórczości pisarza, ale też przekonać się, że Lem wciąż inspiruje kolejne pokolenia artystów. Zaplanowane w ramach projektu wydarzenia mają różne formy i są oparte na korespondencji sztuk (literatura, sztuki plastyczne, kinematografia). Wykłady z literaturoznawcami umożliwią słuchaczom bliskie spotkanie z Lemową literaturą oraz kontekstami niezbędnymi do prawidłowego zrozumienia i interpretacji jego prozy, a spotkania z biografami odkryją przed nami karty niezwykłego życiorysu pisarza. Rozmowy ze współczesnymi artystami wskażą, jak wielkim i niewyczerpanym źródłem inspiracji jest twórczość autora. Tematyczne lekcje biblioteczne, w prowadzeniu których Biblioteka ma bogate doświadczenie, przeniosą dzieci do czasów współczesnych pisarzowi oraz będą refleksją dotyczącą zmian, które zaszły w świecie w ciągu ostatnich stu lat. Ukoronowaniem rozpisanego na siedem miesięcy (od maja do listopada) projektu będzie wystawa prac zgłoszonych na konkurs „Lem dziś”.

Uwaga! Mądre książki

Literatura popularnonaukowa, którą można znaleźć we wszystkich filiach Biblioteki, staje w centrum trzeciego projektu – „Bibliotecznej Akademii Nauk”. Inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży, a jej głównym celem jest zachęcenie do sięgania po literaturę popularnonaukową poprzez przedstawienie jej w nowym świetle. Bibliotekarze zaplanowali projekt tak, aby każdemu miesiącowi był przypisany jeden przedmiot szkolny. W rezultacie otrzymujemy osiem miesięcy warsztatów z naukowcami, spotkań autorskich i wykładów. Realizacja projektu rozpocznie się na przełomie kwietnia i maja, a potrwa do listopada. W tym czasie zmienimy się w artystów plastyków, by pod czujnym okiem specjalisty dowiedzieć się, jak w nieszablonowy sposób sporządzać notatki ważnych informacji, poznamy autorów-vlogerów, którzy udowodnią nam, że naukę można znaleźć wszędzie. Biolodzy pomogą nam zbadać specyfikę polskiej flory i fauny ze wszystkimi jej ciekawostkami i szokującymi faktami. Zagłębiając się w nauki geograficzne, udowodnimy, że podróżowanie palcem po mapie jest niezbędne przed wyruszeniem w drogę. Historycy przypomną nam o mniej znanych, a równie pouczających i godnych podziwu wydarzeniach w historii Rzeczypospolitej.

Online czy stacjonarnie?

Przebieg projektów będzie dostosowany do aktualnej sytuacji epidemicznej.

„Działania rozpoczynamy prowadzić w trybie online w naszych mediach społecznościowych, a jeżeli w późniejszym czasie zmieni się sytuacja związana z epidemią, to mamy nadzieję zaprosić naszych gości i autorów do Biblioteki, oczywiście z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego” – wyjaśnia koordynator projektu.

Warto więc obserwować media społecznościowe Biblioteki:

by na bieżąco śledzić projektowe poczynania bibliotekarzy.

 

[ZT]8310[/ZT] 

 
 
 
(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%