Zamknij

Nowa wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie! Malarstwo i instalacje Jarosława Kukowskiego

12:45, 29.06.2020 P.S Aktualizacja: 13:41, 29.06.2020
Skomentuj Fot. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie Fot. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie przygotowuje nową wystawę instalacji oraz dzieł malarskich. Od wtorku 7 lipca zainteresowani będą mogli zapoznać się z dorobkiem artystycznym współczesnego malarza i designera Jarosława Kukowskiego. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do połowy sierpnia.

Wystawa „Jarosław Kukowski  -  Malarstwo i Instalacje”, składająca się z 8 instalacji-zegarów, z cyklu „Memento”, 6 obrazów z nowego cyklu „Dotyk Człowieka” oraz 3 obrazów z cyklu ,,Złota Seria”, będzie miała swoją premierę w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

Jarosław Kukowski (ur. 1972) – polski malarz współczesny, designer, juror międzynarodowych konkursów artystycznych. W odważny, a czasem wręcz kontrowersyjny sposób, porusza problemy natury moralnej i społecznej. Jego prace zdobiły już ściany Pałacu Królikarnia (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie), Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Galicji, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Galerii Quantum oraz Domu Aukcyjnego Rempex. Były również eksponowane w zagranicznych muzeach i galeriach, m.in. w Luwrze w Paryżu, na Art Expo w Nowym Jorku, w SOHO Studios w Miami, California Modern Art Gallery w San Francisco i BOXeight Studios & Gallery w Los Angeles.

Jarosław Kukowski to mistrz kreowania niezwykłych przestrzeni, zamieszkiwanych przez wyidealizowane syreny i bulwiaste stwory, ale również postacie symbolizujące realne osoby, znane ze świata mediów lub polityki. Jego obrazy jednych oburzają, innych zmuszają do myślenia, jednak nikogo nie pozostawiają obojętnym, na niezwykłe i często prowokacyjnie przedstawione, wizje artysty. Do najważniejszych cykli obrazów zaliczane są: „Sny”, „NieSny”, „Freski”, „Złota seria”, „Dotyk Człowieka” i „Arrasy”. Oprócz klasycznych obrazów tworzy również czterowymiarowe instalacje artystyczne, w serii „Memento”. Dzieła z tej serii są połączeniem rzeźby, malarstwa i realnie działających monumentalnych zegarów.

Niezwykłe zegary

Każdy zegar jest niepowtarzalny, ręcznie wykonany przez artystę oraz przez niego numerowany i sygnowany. Proces twórczy jest długotrwały, więc instalacji powstaje najwyżej kilka rocznie. Cykl ten jest rozwinięciem malarskiej serii „Freski”, kontynuowanej przez artystę od lat 90-tych. Zegary, jako niepowtarzalne dzieła sztuki, były wystawiane wraz z obrazami J. Kukowskiego w licznych galeriach i muzeach, m.in. „Zegar XXIV” można podziwiać w kolekcji zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, gdzie prezentowany jest obok jedynej w Polsce Biblii Gutenberga.

Partnerem wystawy jest Galeria Quantum.

Miejsce:       Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Wystawa:     07.07-16.08.2020
Codziennie: 11.00 – 20.00

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%