Zamknij

Penderecki w Sopocie. Niezwykłe wydarzenie w kościele Gwiazdy Morza

17:42, 18.11.2019 | Anna Nagel
Skomentuj Fot. materiały prasowe PFK Sopot
REKLAMA

Krzysztof Penderecki, w 2012 roku, został nazwany „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”. W najbliższym tygodniu dwa jego utwory będą elementem niezwykłego wydarzenia, które rozegra się w Sopocie.

W kościele p.w. NMP Gwiazdy Morza w Sopocie, w dniach 18-26 listopada, zrealizowany zostanie unikalny projekt fonograficzny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Będzie to pierwsze w historii światowej fonografii nagranie najnowszego dzieła symfonicznego Krzysztofa Pendereckiego – „VI Symfonii – Pieśni Chińskich” oraz wirtuozowskiego „Concerto per clarinetto ed archi, percussione e celesta" z 1984 roku. Udział weźmie polski solista klarnecista Andrzeja Wojciechowskiego.

„VI Symfonia – Pieśni chińskie” na baryton i orkiestrę do poezji Li-Tai-Po, Thu-Fu, Ly-Y-Han, Thang-Schi-Yie-Tsai i Tschan-Jo-Su w niemieckim przekładzie dokonanym przez Hansa Bethge trwa 28 minut. Powstawało na zamówienie Filharmonii w Dreźnie oraz Guangzhou Symphony Orchestra i skomponowane zostało w latach 2008-2017. Prapremiera miała miejsce w 2017 roku w Xianghai Concert Hall w Guangzhou. Polska premiera dzieła pod dyrekcją Maestro Rajskiego odbyła się w listopadzie 2018 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

„Concerto per clarinetto ed archi, percussione e celesta" pochodzi z wcześniejszego okresu twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Charakteryzuje się dojrzałym stylem kompozytorskim. Przez liczne trudności techniczne, koncert stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych klarnecistów. Utwór powstał w 1984 roku i po raz pierwszy został wykonany rok później w Moskwie. Jedynym polskim klarnecistą, który podjął się grania na żywo „Concerto per clarinetto”, jest Andrzej Wojciechowski. Wystąpił on w tym repertuarze z Polską Filharmonią Kameralną w 2017 roku.

Nagranie zarejestrowane w kościele Gwiazda Morza, w formie płyty, trafi do katalogu renomowanej firmy NAXOS. Premiera płyty zaplanowana jest na koniec tego roku. Prawdopodobnie wydanych zostanie zaledwie 1000 egzemplarzy.

(Anna Nagel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz