Muzeum Sopotu w ramach projektu "Sopocianie"pragnie przypomnieć postać sopocianki Marii Moczydłowskiej (1886 - 1969) - nauczycielki, feministki, działaczki społecznej, jednej z pierwszych ośmiu posłanek w polskim Sejmie w szerszym kontekście historii walki o prawa kobiet w Polsce. Już 14 i 15 września odbędzie się m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej, pokaz filmu, wykład i warsztaty.
Maria Moczydłowska z domu Grzymkowska urodziła się 4 października 1886 w Łomży. Po uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych w 1918 roku została wybrana na Sejm Ustawodawczy (1919-1922) z ramienia Narodowego Zjednoczenia Ludowego (NZL). Była pierwszą kobietą przemawiającą w polskim sejmie. Po II Wojnie Światowej związała się z Sopotem. Przez całe życie aktywnie działała na rzecz kobiet.
Program wydarzeń:
14.09 godz. 12.00 - w miejscu zamieszkania Marii Moczydłowskiej przy ulicy Andersa 27 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
14.09 godz.16.00 pokaz filmu „Siłaczki” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego - fabularyzowanego dokumentu o pierwszych polskich sufrażystkach, które walczyły o prawa kobiet na przełomie XIX i XX wieku, Muzeum Sopotu.
15.09 godz.12.00 wykład historyczny Jagody Załęskiej-Kaczko „Maria Moczydłowska. Posełka” przypominający życiorys działaczki wzbogacony o historię jej powojennego pobytu w Sopocie, Muzeum Sopotu.
15.09 godz. 14.00 warsztaty rodzinne w technice szablonu „O co dzisiaj walczę”, prowadzenie Iwona Zając, Muzeum Sopotu.
Wydarzenia odbywają się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
inf. i fot. Muzeum Sopotu
0 0
Fajnie, ale czemu "posełka"? Co stało się ze słowem "posłanka"?