Spacerując po parku Północnym, można natknąć się na nietypowy widok: nieregularne, marmurowe bryły wystające z ziemi. Jak się okazuje, to powstająca właśnie rzeźba "Głębia Landsort", która zwyciężyła w konkursie Baltic Horizons. Niezwykłe dzieło autorstwa Andriusa Labašauskasa nawiązuje do ekologicznych problemów Bałtyku i stwarza przyjazną przestrzeń do refleksji.
Rzeźba "Głębia Landsort" inspirowana jest najgłębszym obszarem Morza Bałtyckiego, zlokalizowanym między Szwecją a Gotlandią. To miejsce, silnie dotknięte zanieczyszczeniami, staje się symbolem wyzwań, z jakimi boryka się Bałtyk. Labašauskas stworzył "negatyw" dna morskiego, wykorzystując surowe materiały i techniki nieszkodliwe dla środowiska.
Rzeźba będzie nie tylko obiektem estetycznym, ale również narzędziem edukacyjnym. Oświetlenie "Głębi Landsort" będzie reagować na temperaturę, emitując czerwone, niebieskie lub białe światło w zależności od odchyleń od normy rocznej. Biały marmur symbolizować będzie topniejące lodowce, a nocą rzeźba posłuży jako punkt obserwacji bieżących anomalii klimatycznych.
"Głębia Landsort" ma być nie tylko pomnikiem zagrożeń dla Bałtyku, ale również miejscem integracji i refleksji. Minimalistyczna forma rzeźby i zastosowanie naturalnych materiałów stwarzają przyjazną przestrzeń, gdzie mieszkańcy Sopotu i turyści mogą usiąść, zrelaksować się i zastanowić nad kwestiami klimatycznymi.
"Głębia Landsort" to kolejny przykład zaangażowania Sopotu w ochronę środowiska naturalnego. Rzeźba jest finałowym projektem pierwszej edycji konkursu Baltic Horizons, organizowanego przez ERGO Hestię. Celem konkursu jest promowanie sztuki zaangażowanej w problemy ekologiczne i tworzenie nowych przestrzeni publicznych w Sopocie.
Autorem "Głębi Landsort" jest Andrius Labašauskas, litewski rzeźbiarz znany z tworzenia monumentalnych instalacji w przestrzeni publicznej. W kwietniu 2023 roku Labašauskas otrzymał nagrodę główną w konkursie Baltic Horizons za projekt swojej rzeźby.
Praca nad "Głębią Landsort" jest w toku, a finalny efekt będzie można podziwiać wiosną 2024 roku. Już teraz w parku Północnym można spotkać Labašauskasa, który pracuje nad rzeźbą. W projekt zaangażowane są również władze miasta Sopotu oraz Państwowa Galeria Sztuki.
2 0
Straszne. Wyglada to, jakby jakies trupy ktos znalazl w parku i przykryl *%#)!& przescieradlem.