Trójmiasto straciło jednego ze swoich najwybitniejszych intelektualistów. W wieku 68 lat zmarł Prof. Zbigniew Majchrowski, ceniony literaturoznawca i teatrolog, którego praca naukowa wniosła istotny wkład w rozwój polskiej kultury i myśli intelektualnej. Profesor przez całą swoją karierę naukową był związany z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie nie tylko zdobywał tytuły naukowe, ale także kształcił kolejne pokolenia studentów.
Zbigniew Majchrowski urodził się 5 lipca 1955 roku w Sopocie. Po rozpoczęciu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Gdańskim w 1973 roku, szybko zwrócił na siebie uwagę środowiska naukowego. Swoje magisterium obronił w 1977 pod kierunkiem prof. Marii Janion, co stanowiło jedynie preludium do długiej i owocnej kariery badawczej.
Kariera naukowa Profesora rozwijała się dynamicznie. Już w 1977 roku zadebiutował naukowo, publikując artykuły w miesięczniku "Dialog" i dwumiesięczniku "Teksty". W kolejnych latach był członkiem zespołu redakcyjnego serii wydawniczej "Transgresje" pod kierunkiem prof. Marii Janion. W 1986 roku uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy „Dramat poety w twórczości Tadeusza Różewicza”, a w 1999 habilitował się na podstawie książki „Cela Konrada. Powracając do Mickiewicza”. Znakomity dorobek naukowy zaowocował otrzymaniem tytułu naukowego profesora w 2007 roku.
Profesor Majchrowski wniósł znaczący wkład w rozwój Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie w latach 2005-2007 pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw nauki. Ponadto, w latach 2006-2010 kierował Zakładem Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej, którego utworzenie sam zainicjował.
Jego zainteresowania badawcze obejmowały historię literatury i kultury epoki romantyzmu, wieku XX i współczesności, antropologię literatury i sztuk widowiskowych, a także krytykę artystyczną. W ostatnich latach Profesor opublikował książkę monograficzną "Krypta Gustawa", zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
Zbigniew Majchrowski pozostawił po sobie trwałe ślady nie tylko w świecie nauki i teatru, ale również w sercach swoich studentów i współpracowników. Jego odejście to ogromna strata dla polskiej humanistyki i kultury.
[ZT]20288[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz