Już w niedzielę, 12 listopada, o godz. 18.00 w Sali Herbowej Urzędu Miasta Sopotu przy ul. Tadeusza Kościuszki 25-27 odbędzie się koncert muzyki żydowskiej. Wydarzenie zatytułowane „Krewni moi żydowscy, poetyczni chłopcy” zostanie wystawione w 85. rocznicę Nocy Kryształowej i spalenia sopockiej synagogi oraz na 200-lecie sopockiego kurortu. Bilety w cenie 40 zł do nabycia w Urzędzie Miasta Sopotu na 2 godziny przed wydarzeniem. Rezerwacja pod numerem telefonu 600 290 214.
Tytuł wydarzenia został zaczerpnięty z wiersza Antoniego Słonimskiego „Elegia miasteczek żydowskich”. Można go odczytać jako utwór o tragedii Holokaustu. Posługując się słowem i muzyką artyści chcą ukazać świat, który minął bezpowrotnie, a który zachował się w przekazie literackim i w pieśniach twórców żydowskich – często anonimowych, i pokazać go między innymi tym, którzy nie poznali z bliska atmosfery żydowskiego Stetl, opisywanego przez Słonimskiego w wierszu „Elegia miasteczek żydowskich”. Współczesność pozbawiona tamtego świata jest okaleczona, zubożona, pozbawiona dawnej urody. Jego wspomnienie jest piękne, ale i bolesne zarazem!
Podczas koncertu publiczność przeniesie się do tych magicznych miejsc, gdzie… krewni moi żydowscy, poetyczni chłopcy nie odnajdują dwóch złotych księżyców Chagalla...
Po Holocauście świat był już inny. Nigdy nie powrócą metaforyczne „dwa złote księżyce” Chagalla – spokój, miłość, a może bezpieczeństwo dzieciństwa. Nad nowym światem błyszczy już tylko jeden, „obcy” księżyc.
Wykonawcami koncertu będą wybitni artyści scen polskich z bogatym dorobkiem artystycznym:
Darek Wójcik vel Davidek – bas zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki żydowskiej w Polsce. Określany mianem „artysta charyzmatyczny”. Za działalność na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów i budowania relacji polsko-żydowskich, w roku 2020, przez środowiska żydowskie w Polsce, został zgłoszony do Nagrody Muzeum POLIN.
W tym samym roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Dariusza Wójcika Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” - najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury. W 2021 roku otrzymał tytuł Osobowości Roku Polski w kategorii „Kultura” zajmując 3 miejsce w Ogólnopolskiej edycji Plebiscytu „Osobowość Roku Polski 2020”.
W 2023 roku Marszałek Województwa Podlaskiego odznaczył Dariusza Wójcika Medalem „Zasłużony dla Województwa Podlaskiego”.
Od lat największą fascynacją Darka Wójcika jest muzyka żydowska. Owocem tej fascynacji jest pierwsza autorska płyta CD „Shalom Alejchem” nagrana z Pojln Klezmer Quartett w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.
W 2015 roku, wraz z Szaweł Lipski Klezmer Quartet, dokonał nagrania kolejnej płyty CD z muzyką bliską jego sercu. Płyta pod nazwą „Motywy żydowskie w muzyce świata” zgłoszona była do Nagrody Muzycznej FRYDERYKI 2016 w kategorii „ALBUM ROKU - Muzyka Folk”.
«...Dariusz Wójcik w tym repertuarze jest po prostu rewelacyjny. On nie tworzy teatru, nie gra - po prostu w mgnieniu oka staje się krwistą postacią, która czuje i sercem reaguje na często kapryśny los człowieka. To co robi jest od pierwszej do ostatniej nuty autentyczne i sięga do najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy....Wójcik nie tylko śpiewa, ale melodeklamuje, tańczy, tworzy swoistą choreografię zachowań... Tym samym zabiera słuchacza na wyprawę w przeszłość...»
STANISŁAWA GRAZYŃSKA, wieloletnia dziennikarka muzyczna Radia Gdańsk
Szaweł Lipski Klezmer Quartet w składzie:
Andrzej Czapliński – skrzypce
Przemysław Skałuba – klarnet, duduk
Rafał Grząka – akordeon
Szaweł Lipski – fortepian
Muzycy Szaweł Lipski Klezmer Quartet to absolwenci warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Doskonale znajdują się w muzyce klezmerskiej, tworzą jej kolorowy klimat - z nutką orientalną, z nutką tajemniczości, a technika każdego z tych artystów wprowadza cały szereg elementów wirtuozowskich.
Narracja i recytacja: Jerosław Tyrański (znakomity aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku).
[ZT]19516[/ZT]
Joanna06:10, 02.11.2023
A nie "W cieniu czereśni" (17)? Bo jak można być "pod cieniem"? 06:10, 02.11.2023
Czujny19:59, 02.11.2023
Utwór nr 5 ,,Niech żyje Palestyna" w obecnej sytuacji najlepszy hehe. 19:59, 02.11.2023
Rafał 23:08, 02.11.2023
Urząd Miasta Sopotu wypełni się żydowską muzyką, a tam zginęło blisko 4 000 dzieci, gratuluję smaku i wyczucia. 23:08, 02.11.2023
0 1
Dokładnie. 08:55, 03.11.2023