Zamknij

Filmowcy z Sopotu z nową premierą! Przed nami animacja "Chłopi" [ZWIASTUN]

14:00, 18.09.2023 .
Skomentuj Materiały prasowe. Fot. BreakThru Films Materiały prasowe. Fot. BreakThru Films

W piątek, 15 września, do sieci trafił zwiastun filmu "Chłopi". To nowy projekt sopockiego studia filmowego BreakThru Films, które w przeszłości odpowiadało za produkcję kinowego hitu "Twój Vincent". Poprzednia produkcja studia, zarobiła ponad 42 miliony dolarów od premiery kinowej, co czyni go jedną z najbardziej udanych animacji wszech czasów dla dorosłych widzów. Czy adaptacji "Chłopów" Władysława Reymonta uda się powtórzyć ten sukces?

Światowa premiera „Chłopów” odbyła się 8 września na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Najnowszy film twórców „Twojego Vincenta” - DK Welchman i Hugh Welchmana został wybrany do pokazu w sekcji Special Presentation. Festiwal w Toronto jest jednym z największych festiwali filmowych na świecie, przyciągającym rocznie ponad 480 000 widzów. Special Presentation to jedna z najbardziej prestiżowych sekcji w Toronto.  

–  Misją festiwalu jest „zmiana sposobu, w jaki ludzie postrzegają świat poprzez film”, a filozofia ta jest bliska naszym sercom. „Chłopi” to dla nas kolejna podróż, która pozwoliła zagłębić się w emocjonalne możliwości i estetyczne piękno techniki animacji malarskiej. Adaptacja „Chłopów” pozwoliła nam również przybliżyć światu niesamowitą powieść Reymonta, która mimo Nagrody Nobla jest obecnie w dużej mierze nieznana poza granicami Polski. Nie mogłem sobie wyobrazić lepszego miejsca niż Toronto, aby podzielić się tą epopeją z zagranicznymi widzami po raz pierwszy – mówi Hugh Welchman, współreżyser i producent „Chłopów” ze studia BreakThru Films.

Animacja „Chłopi” to esencja półwiecza malarstwa europejskiego z przełomu XIX i XX wieku, z naciskiem na styl Młodej Polski. Początkowo film był kręcony jako film fabularny z aktorami. W „Chłopach” występują m.in.: Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Maciej Musiał i Julia Wieniawa. W głównej roli - Jagny - występuje Kamila Urzędowska. Następnie grupa ponad 100 malarzy rozpoczęła animację malarską, która trwała ponad 2 lata. Artyści malowali kluczowe klatki za pomocą farb olejnych Cobra (Royal Talens) na płótnie, pracując w 4 studiach w Polsce (w Sopocie), Litwie, Ukrainie i Serbii, a grupa animatorów tworzyła klatki pośrednie, aby całość była płynna i przyjemna dla oka.

Scenariusz filmu opiera się na epopei Reymonta, za którą wygrał nagrodę Nobla, pokonując Thomasa Manna, Thomasa Hardy';ego i Maksyma Gorkiego. Powieść „Chłopi” uważana jest za najbardziej wiarygodną kronikę społeczeństwa chłopskiego, jaka kiedykolwiek powstała.

– Reymont swój opis świata malował słowami, podczas gdy my malujemy film dosłownie w stylu jemu współczesnych z ruchu Młodej Polski, do którego Reymont też należał. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Julian Fałat – dodaje DK Welchman. Powieść i malarstwo wzbogaca porywająca muzyka korzeni zinterpretowana przez Łukasza L.U.C.a Rostkowskiego. Kompozytor wraz ze słowiańskim kolektywem światowej klasy muzyków stworzył magiczny pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów. W projekcie biorą udział m.in. Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T.Etno czy Maria Pomianowska.

Za zdjęcia do „Chłopów” odpowiadają Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata, za kostiumy Katarzyna Lewińska, a za scenografię Elwira Pluta. Szefem animacji malarskiej jest Piotr Dominiak, za postprodukcję odpowiadają Łukasz Mackiewicz i Michał Janicki. Dystrybutorem filmu w Polsce jest NEXT FILM. Na krajową premierę poczekamy do 13 października br.

Źródło: Breakthru Productions / NEXT FILM

[ZT]9453[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

BubuBubu

0 0

Pozostaje mieć nadzieje, że treść nie ograniczy się do romansu... 20:24, 18.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%